Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Financování Fischerovy kampaně: Případ odložen! Vyjádřete svou vůli.

USA

  22:22

Autor vyzývá čtenáře ČESKÉ POZICE, aby rozhodli, zda má státní zástupce vrátit policejnímu orgánu případ k došetření.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Protikorupční policie odložila případ financování prezidentské kampaně ministra financí Jana Fischera. V pátek 22. listopadu to oznámil náměstek obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Jan Lelek s tím, že nedošlo k prokázání korupce ani jiného porušení zákona. Na toto rozhodnutí reaguje v pátém díle svého seriálu bývalý dlouholetý policejní specialista na praní špinavých peněz Kamil Kouba.

Když jsem v prvním díle seriálu o financování Fischerovy volební kampaně popisoval případ amerického republikánského kongresmana, který byl odsouzen za praní špinavých peněz v souvislosti s financováním volební kampaně, nezmínil jsem, že tehdy vyšetřování trvalo šest let a k odsouzení došlo až za vlády demokratů. Podobnost s naším případem nehledejte. V případě financování Fischerovy kampaně vyšetřování ani nezačalo a samotné prověřování bylo skončeno dřív, než stačila vzniknout nová vláda.

předchozím díle jsem také popsal úkony, které by policejní orgán měl provést dříve, než se rozhodne, zda pokračovat v trestním řízení, nebo případ odložit. Je zřejmé, že žádný ze zmíněných úkonů proveden nebyl, ba ani ty, které policejní orgán mohl provést, aniž by zahajoval takzvané úkony v trestním řízení, jako byl například neformální dotaz do Izraele či USA. Jediná a zásadní povinnost policejního orgánu, který je povinen postupovat z vlastní iniciativy, splněna nebyla.

Tento modelový případ je buďto typickou ukázkou nepochopení podstaty prověřování praní peněz ze strany orgánů činných v trestním řízení, nebo je něco pravdy na tvrzení bývalého důstojníka protikorupční policie Václava Němce, jenž se vyjádřil do médií v tom smyslu, že existoval tlak ze strany vedení protikorupční policie se případem nezabývat.

Není malých případů

Jediná a zásadní povinnost policejního orgánu, který je povinen postupovat z vlastní iniciativy, splněna nebylaPraní peněz nezná malých případů, neboť když už se zastírá skutečný původ finančních prostředků, je k tomu vždy pádný důvod. Navíc všude ve světě, když se podezření z praní peněz spojuje s financováním volební kampaně, nese znaky maximálního rizika ohrožení principů demokracie, neboť může docházet ke zneužívání zákonodárné moci. V takovém případě jsme poškozeni všichni.

Věřte, že většina kauz, o kterých se dozvídáte v médiích, jež jsou předmětem mnoha diskusí a spekulací, jsou jen následkem neodhalení počátku politické korupce. Netvrdím, že případ financování Fischerovy kampaně je jedním z počátků, na druhou stranu jsem hluboce přesvědčen, že opačné tvrzení vydáním rozhodnutí o uložení věci před zahájením úkonů v trestním řízení vyvráceno nebylo.

Pokud ano, znamenalo by to, že policejní orgán prokázal, že nejde o politickou korupci v historicky rekordním čase, za což by všichni zúčastnění zasloužili vyznamenání. Nebo je Česká republika v zajetí matrixu, ve kterém není jasné, kdo a co ovlivňuje?

Dejte, prosím, najevo svou vůli v referendu na ČESKÉ POZICI.

V případě, že čtenáři žádají došetření případu, nechť je na výsledek referenda nahlíženo jako na žádost o odstranění závady v postupu policejního orgánu podle § 157a trestního řádu.

Autor: