Lidovky.cz

Finanční domy útočí na Světlíkův holding

  9:35
Klíčová část holdingu Vítkovice miliardáře Jana Světlíka je sice v úpadku, ale zbytek skupiny si zatím stojí relativně dobře, navzdory tomu se situace dramatizuje. Pokud bankovní klub, složený kromě Komerční banky ještě z České spořitelny, HSBC a Commerzbank, zlomí nad Vítkovicemi hůl, mohou se dostat do mnohem větších problémů.

Podnikatel Jan Světlík. foto: Lidové noviny

Jako by nad Moravskoslezským krajem už tak nevisela dostatečně velká hrozba v podobě krachujících Ostravsko-karvinských dolů, v průběhu letních měsíců začaly s velkou intenzitou vyplouvat na povrch potíže dalšího velkého regionálního zaměstnavatele – holdingu Vítkovice. Nad jeho důležitým pilířem, společností Vítkovice Power Engineering, dokonce soud předminulý týden vyhlásil úpadek. A je otázkou, zda se nákaza nerozšíří i na zbytek skupiny.

Situace kolem strojírenského impéria miliardáře Jana Světlíka se totiž dramatizuje. Dosud se opíral o miliardové úvěry od finančních domů, z nichž nejpodstatnější je Komerční banka. Ta přitom Krajský soud v Ostravě v pátek 26. srpna upozornila, že podle ní sledují Vítkovice nepoctivý záměr a nad jednou z jeho dceřiných firem – Vítkovice Envi – požaduje vyhlásit předběžné opatření.

Sporný projekt

Pokud bankovní klub, složený kromě Komerční banky ještě z České spořitelny, HSBC a Commerzbank, zlomí nad Vítkovicemi hůl, mohou se dostat do mnohem větších potíží. Ty se přitom dosud vymezovaly jen na jednu větev holdingu, byť poměrně podstatnou. Její potíže se Světlík společně se svými partnery, včetně mocného lobbisty a podnikatele Martina Ulčáka, snaží vyřešit takzvanou reorganizací. V jejím rámci by Vítkovice osekaly dluhy a snížily náklady, ovšem provoz firem by zůstal zachován.

Sporný projekt turecké elektrárny je pak příčinou potíží další společnosti v insolvenci, Vítkovice Gearworks, a částečně i nedávno založené Vítkovice Envi

Potíže se dosud odvíjely hlavně od situace dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta má z celé skupiny druhé největší tržby (za loňský rok 3,5 miliardy korun) a zaměstnává takřka 1400 lidí. Pro Světlíkovu skupinu měla být vlajkovou lodí, s níž chtěl po celém světě nabízet výstavbu tepelných elektráren na klíč.

Jenže klíčový projekt – elektrárna Yunus Emre v Turecku – dopadl tragicky. I když se ji povedlo dokončit, výstavba se opozdila a prodražila. Sporný projekt turecké elektrárny je pak příčinou potíží další společnosti v insolvenci, Vítkovice Gearworks, a částečně i nedávno založené Vítkovice Envi.

Insolvenční nákaza

Zbytek Světlíkova holdingu na tom dosud nebyl zdaleka tak špatně. Konkrétně druhý důležitý pilíř – strojírenská Vítkovice Heavy Machinery – se loni po sušším období, způsobeném zhoršenou ekonomickou situací ve světě, dokázal vrátit do zisku. Vyvezl zboží za 2,7 miliardy korun a celkově dosáhl tržeb za 3,8 miliardy. Na letošní rok si firma dokázala vyjednat dostatek zakázek, zejména pro hydroelektrárny v zahraničí.

Insolvenční nákaza by se mohla začít velmi rychle šířit dalšími strukturami holdingu. A to i těmi, které dosud vykazovaly poměrně solidní čísla, mají nezpochybnitelnou hodnotu a především tisíce zaměstnanců.

Důležitou částí skupiny zůstává takzvaná rychlokovárna, Světlíkův oblíbený projekt v hodnotě přes dvě miliardy korun. Její situace není zrovna růžová, společnost Vítkovice Hammering se ještě do zisku nedostala. A protože dosud dodávala hlavně pro ropný průmysl, musí se vyrovnávat i s poklesem ceny ropy a útlumem v tomto odvětví. Její klíčové trhy v Německu, Nizozemsku a Švýcarsku navíc ztrácejí na významu. Navzdory tomu disponuje v Evropě zcela unikátní technologií a dokáže zvyšovat tržby.

Navíc je obchodně do velké míry propojena s další důležitou společností, bývalou Lahvárnou, jež dnes funguje pod názvem Vítkovice Cylinders. Ta stabilně vykazuje solidní byznys. Loni dosáhla tržeb 2,5 miliardy korun. Mohou i tak současné potíže zlomit vaz celému ostravskému holdingu? Nereálné to není. I když má Světlík v zádech mocného podnikatele Ulčáka, klíčový bude přístup velkých bank. Ty kromě bankovních půjček a záruk Vítkovicím poskytly také takzvaný cash-pooling, zjednodušeně mnohamiliardový kontokorent, z nějž mohly Vítkovice posílat peníze svým dcerám.

Pokud Komerční banka a další finanční domy ztratí se Světlíkem definitivně trpělivost, může to ohrozit jeho plán na záchranu předlužených firem. Reorganizaci musí schválit věřitelé i soud. Navíc, insolvenční nákaza by se mohla začít velmi rychle šířit dalšími strukturami holdingu. A to i těmi, které dosud vykazovaly poměrně solidní čísla, mají nezpochybnitelnou hodnotu a především tisíce zaměstnanců.

Komerční bank obviňuje Vítkovice z nepoctivého jednání

Naděje, že se strojírenské impérium Jana Světlíka dostane bez větších šrámů ze současných problémů, se opět o něco snižuje. Holding Vítkovice, zaměstnávající v Moravskoslezském kraji sedm tisíc lidí, už od konce loňského roku vyjednává s bankami o nových úvěrech až do výše jedenácti miliard korun. Jenže klíčový finanční dům zformovaného bankovního klubu – Komerční banka – proti Vítkovicím rázně přitvrdil rétoriku. A obviňuje je z nepoctivého jednání.

„Pro Komerční banku bylo velkým překvapením, když se dozvěděla z insolvenčního rejstříku, že společnost Envi je v úpadku a podala na sebe insolvenční návrh,“ uvedli právní zástupci banky před Krajským soudem v Ostravě. Jejich rozezlení se týká nejproblematičtější části Světlíkova holdingu – společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE). Ta dluží více než 2,3 miliardy korun a soud nad ní předminulý týden vyhlásil úpadek.

Podivné kroky

Právníci banky, která má být dle dostupných informací vůbec největším věřitelem celých Vítkovic, se ale pozastavují nad podivnými kroky, jež Světlíkem řízený holding v posledních měsících učinil. K tomu se vraťme na konec loňského roku, kdy se už informace o rostoucích problémech VPE, spojených především s problematickou zakázkou na výstavbu tepelné elektrárny v Turecku, začaly šířit byznysovými kuloáry.

VPE si tehdy založila dceřinou společnost nazvanou Vítkovice Envi a na ni převedla fabriku zaměřenou na výrobu šroubovaných nádrží. K tomu přihodila balík pohledávek a celé jmění vložila do základního kapitálu nově vzniklé společnosti Envi. Hodnotu vloženého majetku ocenil znalec na 117 milionů korun. Už popsaná transakce je podle tvrzení Komerční banky možným problémem. „Lze mít za to, že v té době byl dlužník v úpadku nebo se tímto vkladem do úpadku dostal,“ uvádí advokáti banky.

Stručně řečeno, podle názoru Komerční banky vyvedl Světlíkův holding z nemocné firmy její zdravou část. To by bankéře nemuselo až tolik pálit. Na části oné „zdravé“ fabriky na šroubované nádrže měli totiž, jak tvrdí, zástavní právo. Jenže na začátku minulého týdne přišla překvapivá zpráva. Světlíkův management nedávno vzniklé firmy Vítkovice Envi podal sám na sebe insolvenční návrh a soud požádal o schválení reorganizace. Ta by mu ponechala možnost mít fabriku stále pod kontrolou, zatímco by postupně umořoval dluhy.

Jeho insolvenční návrh obsahoval poněkud výbušná slůvka: reorganizační plán měla údajně schválit nadpoloviční většina věřitelů. Komerční banka, která už několik měsíců s Vítkovicemi jedná o úvěrech, přitom nejen o plánované reorganizaci nikdy neslyšela, ale zároveň o ní nikdy nehlasovala. „Tady má banka jednoduše rozdílný postoj. Naši právníci to nějak vyhodnotili a podle nich je to správně, banka tvrdí něco jiného,“ říká tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Ochlazení vztahů

To ale není všechno, co Komerční bance vadí. Zároveň podezírá Vítkovice Envi, že si část přihlášených pohledávek, jejichž valnou většinu vlastní věřitelé ze skupiny Vítkovice, vytvořila uměle. Proč by to dělala? Management navrhuje na post insolvenčního správce jistou Evu Hepperovou z Ostravy. Podle Komerční banky Světlík usiluje, aby se stala správkyní pro celý koncern. „Soud se ale nechová podle toho, jak chceme my. Mezitím už určil jiného koncernového správce,“ odporuje tvrzení Kijonková za Vítkovice.

Každopádně postoj Komerční banky, navíc zveřejněný v insolvenčním rejstříku (k čemuž se bankovní věřitelé většinou uchylují až jako k poslední možnosti), značí výrazné ochlazení vztahů mezi ní a Vítkovicemi. Pro holding, jehož převážná část není zdaleka v tak špatné kondici jako předlužená VPE, by válka s finančními domy mohla znamenat skutečnou katastrofu.

Obzvlášť v průběhu jednání o nových miliardových úvěrech a garancích, o něž vítkovická skupina usiluje už od konce loňského roku. Podle Kijonkové se ale v tomto ohledu není čeho bát. „Jedná se dál. Podle mých informací se jednalo i v předminulém týdnu a jsme přesvědčeni, že se brzy vyjasní i postoje okolo Envi. Ve vztahu ke Komerční bance to nevnímáme jako problém,“ dodává Kijonková.

Co se stalo s Vítkovicemi?

  • Skupina Vítkovice Machinery Group ovládaná miliardářem Janem Světlíkem má celkem 34 firem s celkovými tržbami dosahujícími 14 miliard korun.
  • Potíž je v její dceřiné společnosti Vítkovice Power Engineering, která patří k hlavním součástem skupiny. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun.
  • Skupina měla se svou dcerou velké plány. Chtěla jejím prostřednictvím nabízet výstavbu tepelných elektráren na klíč. Pilotní projekt v podobě turecké elektrárny Yunus Emre se ale výrazně opozdil a prodražil. Navíc přišla zhoršená situace na celém trhu v podobě levné ropy, embargu na ruský trh a to celé završil puč v Turecku.
  • Power Engineering skončila v úpadku a v insolvenčním řízení jsou další dvě firmy holdingu. Jde o Vítkovice Gearwork, která vyrábí převodové skříně a ozubená kola. Návrh na insolvenci na sebe podala i společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže. Celkově všechny tři zaměstnávají přibližně 1400 lidí, což je z vítkovických sedmi tisíc zaměstnanců poměrně významná část. Holding se nyní pro své problémové části snaží prosadit reorganizaci.

Světlíkův boj

  • Podnikatel, mecenáš umění a jedna z nejvýraznějších postav českého průmyslu. Takový je Jan Světlík, jehož osud je s Vítkovicemi spojen už několik desetiletí.
  • Původně začínal jako řadový technik, koncem devadesátých let ale spolu s několika partnery odkoupil část zadluženého holdingu, firmu Lahvárna (dnes Vítkovice Cylinders). O pár let později se přihlásil jako zájemce o koupi celé skupiny. Jeho nabídka 402 milionů korun byla nejvyšší.
  • Společnost dokázal postavit na nohy, už od prvních let ale musel řešit spory s někdejším spolumajitelem, miliardářem Davidem Beranem a magnátem Karlem Komárkem. Ty se táhnou dodnes a zřejmě mají svůj podíl na současných potížích části Vítkovic.
  • I když média už několik měsíců referují o problémech, které má projekt na výstavbu elektrárny v Turecku – pro Vítkovice klíčová zakázka –, Světlík závažnější potíže dosud popíral. Dnes jsou tři dceřiné firmy Vítkovic v insolvenčním řízení, z toho nad jednou již soud vyhlásil úpadek.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.