Lidovky.cz

Finanční bilance tornáda: Stovky milionů až jednotky miliard korun

Podle hasičů se už podařilo uklidit na devadesát procent území zasažených obcí. Ruce k dílu během čtyř volných dnů opět přiložily i stovky dobrovolníků, kteří od trosek a odpadu uklidili také pole a vinice v okolí. foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) odhadl škody jen na veřejném majetku na 12 miliard korun, na soukromém prý jsou mnohonásobně vyšší. Pomoc poničenému regionu začala vláda připravovat krátce po katastrofě. Značné částky vyplatí i pojišťovny. Otázkou je, zda budou na první pohled štědré částky stačit vzhledem k rozsahu škod.
  10:26

O mimořádnou okamžitou pomoc mohli lidé z tornádem poničených obcí na jihu Moravy žádat na úřadech práce již o víkendu 26. až 27. června a další dostali či dostanou. Tornádo poničilo na 1200 domů. Ve více než 60 případech statici konstatovali, že musejí jít k zemi. Tak zní předběžný „účet“ za řádění tornáda. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) odhadl škody jen na veřejném majetku na 12 miliard korun, na soukromém prý jsou mnohonásobně vyšší.

Pomoc poničenému regionu začala vláda připravovat krátce po odeznění katastrofy. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o peněžní prostředky požádal také Evropskou unii, značné částky vyplatí i pojišťovny. Otázkou je, zda budou na první pohled štědré částky stačit vzhledem k rozsahu škod.

Podpora lidem

Ministerstvo pro místní rozvoj má v rámci dotačního titulu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách připraveno 420 milionů korun. Resort ale slibuje i podporu lidem, kterým tornádo poničilo bydlení. Obyvatelům postižených obcí má pomoci nenávratná dotace ve výši dvou milionů korun, již podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) dostanou všichni obyvatelé – i ti, kteří nebyli pojištěni.

V České televizi uvedla, že u pojištěných lidí by se měla podpora krátit o úhrady, které dostanou od svých pojišťoven. Nakonec ale obrátila a na Twitteru informaci upřesnila, že dotace se o pojistku krátit nebudou. „Rozhodně musí zůstat pravidlem, že mít uzavřenou pojistku se v případě řádění živlu vyplatí,“ dodala. „Lidé dostanou dotace s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do částky pěti milionů korun, a to na pořízení nového bydlení nebo jeho rekonstrukci,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Ministerstvo pro místní rozvoj má v rámci dotačního titulu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách připraveno 420 milionů korun. Resort ale slibuje i podporu lidem, kterým tornádo poničilo bydlení. Obyvatelům postižených obcí má pomoci nenávratná dotace ve výši dvou milionů korun.

Rekonstruovat dům pomůže i státní podnik Lesy ČR. Ten daruje postiženým lidem až 50 kubíků kulatiny, kterou mohou využít při stavbě nové střechy, nebo finanční dar ve výši sto tisíc korun. Kubík stavební kulatiny nyní vyjde zhruba na 2500 korun. Každá postižená domácnost navíc může požádat o 20 kubíků palivového dříví zdarma. S obnovou dopravní infrastruktury, včetně opravy místních komunikací či chodníků, hodlá pomoci ministerstvo dopravy.

Resort životního prostředí, jak uvedl na Twitteru ministr Richard Brabec, poskytne stovky milionů korun například na opravy čistíren odpadních vod či na sázení stromů a zeleně. V Otázkách Václava Moravce v neděli 27. června Schillerová uvedla, že podnikatelé by mohli dostat až 80 procent z hodnoty zničeného majetku. A přislíbila i další úlevu přes své ministerstvo. To posune splatnost daně z příjmu, a to z konce června do konce srpna.

Daňové přiznání, kontrolní hlášení a platby DPH za květen bude možné odložit o měsíc. Resort též promine zálohu na silniční daň, která je splatná 15. července. Na úhradě škod způsobených tornádem by se mohla podílet i EU. „Požádal jsem předsedu Evropské rady Charlese Michela a předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen o pomoc ze speciálních fondů Evropské unie pro postižené obce na jižní Moravě,“ napsal na svém facebookovém účtu premiér Andrej Babiš.

Dobrá zpráva

Jihomoravský hejtman Grolich uvedl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u unijního fondu solidarity. „Podle pravidel tam částka pro kraj musí být vyšší než 11,6 miliardy korun – a my potvrzujeme, že tato výše určitě nastane. My těch 12 miliard přeskočíme,“ uvedl Grolich. Část zničeného majetku zaplatí také pojišťovny. Ty následky tornáda sčítají. Předběžné odhady zatím hovoří o stovkách milionů korun až jednotkách miliard.

Dobrou zprávou pro ty, jejichž domy poničilo tornádo, je, že na událost se vztahuje pojištění pokrývající rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem. To je u velkých pojišťoven součástí základního balíčku rizik.

Například jen u klientů Generali České pojišťovny přesáhnou zřejmě škody miliardu korun. „Další dny ukážou, zda a jak toto číslo poroste. Škody nejen na jižní Moravě, ale i v dalších lokalitách v Česku jsou masivní,“ uvedl provozní ředitel pojišťovny Jiří Doubravský. Dobrou zprávou pro ty, jejichž domy poničilo tornádo, je, že na událost se vztahuje pojištění pokrývající rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem. To je u velkých pojišťoven součástí základního balíčku rizik.

Naopak u automobilů zdevastovaných tornádem standardní povinné ručení nestačí. Pokud si majitelé vůz na živelní rizika speciálně nepřipojistili, na žádnou náhradu nárok nemají. Neštěstí vyvolalo obrovskou vlnu solidarity. Na dárcovských účtech se již nashromáždily stovky milionů korun. Například sbírka Nadace Via vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ tvrdí Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.