Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Filozofická fakulta UK oživí exotiku a mění šéfy kateder

  15:42

Po čtrnácti letech se bude v ČR vyučovat indonesistika, od ročníku 2012/13 přibude i afrikanistika. Půjde o strategické obory?

Letos spouští Filozofická fakulta indonesistiku (v pozadí tamní stloukaná látka) a výhledově chystá i afrikanistiku (soška z Konga a maska v tradičním stylu Čokwů). foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Výuku humanitních oborů na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) čekají v blízké budoucnosti změny. K 31. lednu již došlo k odvolání vedoucích kateder pedagogiky, andragogiky a kulturologie. Podle informací ČESKÉ POZICE se navíc chystá vynucená obměna i na dalších katedrách. Vynucené obměny zasáhnou i další katedry...Mezi akademiky na FF UK se hovoří o neutěšené personální situaci třeba na katedře germanistiky; restrukturalizací již prošla slavistika. Kromě toho nejstarší filozofická fakulta ve střední Evropě hodlá spustit exotické novinky: mezi akreditované obory se vrací indonesistika a v plánech je též afrikanistika.

„Příprava oboru indonesistika v kombinaci s etnologií trvala asi tři roky. Letos ji otevřeme, uchazeči mají šanci se hlásit ke studiu do 28. února. Předpokládáme přijetí asi patnácti až dvaceti studentů,“ řekl ČESKÉ POZICI děkan Michal Stehlík. „Vnímáme to jako dobrý krok – jednak kvůli tradicím naší školy, ale zároveň i jako jednu z aktualizací oborů vzhledem k současnému stavu světa, kdy je Indonésie rychle se rozvíjejícím regionem, o který bychom měli mít zájem i z hlediska budoucnosti České republiky,“ doplňuje děkan.

To potvrzuje i Michaela Budiman, jež je garantkou oboru. „Indonesistika se na FF UK obnovuje po čtrnácti letech. Dříve šlo o filologický obor, nyní jej pojmeme jako vědu o společnosti,“ říká doktorka Budiman z Ústavu jižní a centrální Asie, který bude mít výuku bakalářského stupně na starosti. Obor se má zabývat výukou indonéštiny, historie, literatury a politické situace v zemi.

Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí dnešního světa„Jde o čtvrtou nejlidnatější a zároveň největší muslimskou zemi světa, jejíž význam roste,“ připomíná Budiman. Mohlo by tedy jít o „strategický“ obor pro Česko; rozvíjí se i obousměrný byznys. V ČR žije nyní několik stovek Indonésanů. Zmíněný ústav získal před časem i akreditaci pro tibeto-mongolská studia, jediná široko daleko.

Unikátní afrikanistika

A v přípravě je další český unikát. Afrikanistika. „Jsme asi v polovině akreditací. Když budeme rychlí, tak afrikanistiku – také po dlouhých letech – otevřeme v ročníku 2012/13,“ plánuje děkan Stehlík.

Od 1. ledna 2012 se už má rozběhnout i dvacítka fakultních špičkových výzkumných projektů. Jejich výběr ještě není definitivně ukončen, ale mezi podanými projekty je i výzkum historie a kultur mimoevropských zemí, jehož hybatelem je vynikající osobnost české vědy – iberoamerikanista Josef Opatrný. Do tohoto výzkumu se již zapojí i afrikanisté se znalostmi svahilštiny a podobně.

Obě exotické novinky hodnotí pozitivně i odborníci. „Afrikanistiku vítám všemi deseti, indonesistiku rovněž. Jistou část příbuzných témat řešíme v rámci kulturně-antropologických výzkumů i na našem pracovišti, ale tyto obory jsou správnou cestou,“ řekl ČESKÉ POZICI profesor Jaroslav Malina z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Zájem o absolventy obou exotických oborů má i Náprstkovo muzeum mimoevropských kultur. Jeho ředitelka Eva Dittertová říká: „Pro naše muzeum je to samozřejmě přínos. Zda se do výuky na FF UK zapojí i naši odborníci, bude věcí dalších jednání a dohody.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!