Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Filmaři versus kontroloři: Komu poslanci přiklepnou čtvrt miliardy?

  22:06

Sněmovní volební výbor chce 250 milionů určených na pořízení sídla pro Nejvyšší kontrolní úřad přesunout na filmové pobídky.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Že se na plátně nakonec utkal Vetřelec s Predátorem, nikoho moc nepřekvapilo. Scénář, ve kterém se „poperou“ filmaři s nejvyššími kontrolory, by ale nevymyslel snad ani Tarantino. Jenže realita je neúprosná.

Zápletka zní: Bude mít Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nové sídlo, či nikoli? Byť už to vypadalo na happy end a NKÚ dostal příslib 250 milionů korun, přišla nečekaná peripetie: pokud si úřad příští rok pořídí novou budovu, o čtvrt miliardy přijdou filmové pobídky. A budou-li se radovat filmaři, do svízelné situace se dostane NKÚ. Co přesně se odehrálo? Ve středu 5. prosince jednaly dva sněmovní výbory: rozpočtový a volební. A tehdy to začalo...

Klapka I.: Prý je budov dost

Vzkaz kontrolorům zněl jednoznačně: žádná vhodná volná budova v Praze k dispozici neníRozpočtový výbor projednával podobu rozpočtu na rok 2013. A poslanci odhlasovali, že NKÚ bude mít k dispozici 250 milionů korun na nákup objektu, v němž bude sídlit od 30. září 2013. V té době totiž úřadu vyprší nájemní smlouva v budově Tokovo v Praze-Holešovicích. Jenže poslanci nebyli jednotní. Například předseda výboru Pavel Suchánek (ODS) navrhoval, aby se částka snížila o 150 milionů. Stát má prý již budov dostatek, a navíc v Tokovu, pokud se NKÚ přesune na jinou adresu, zůstane vybavení a interiérové úpravy za 150 milionů korun. Ty sice NKÚ majiteli budovy, společnosti CPI realitního magnáta Radovana Vítka, splácel, ale paradoxně mu ani část nepatří.

Poslanec Suchánek má jistě pravdu – stát má hodně budov. Jak vyplývá ze statistiky z let 2006/2007, vlastní jich více než 4800. Vedení NKÚ se také již na jaře obrátilo na vládní dislokační komisi, která je poradním orgánem vlády a státním institucím pomáhá s vyhledáváním objektů ve vlastnictví státu. Jenže ouha! Vzkaz kontrolorům zněl jednoznačně: žádná vhodná volná budova v Praze k dispozici není. Na zvážení dostal NKÚ nabídku objektů ve Vyškově nebo v Jihlavě. Přestěhování úřadu nakonec již koncem října odmítl sněmovní kontrolní výbor a souhlasil s tím, že si NKÚ budovu koupí.

Klapka II.: Jak poskládat půl miliardy

Mezitím, ve stejný den (5. prosince), v téže Poslanecké sněmovně jednal také výbor volební. Pokud většina ve sněmovně podpoří jeho návrh, a nikoli výboru rozpočtového, NKÚ mít peníze na pořízení sídla nebude. Jak to?

Petr Gazdík: „Nemyslím si, že stavba nové budovy NKÚ by byla větší ekonomická priorita než filmové pobídky.“Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík navrhl, aby v příštím roce šlo na podporu konkurenceschopnosti filmové produkce, takzvané daňové pobídky, půl miliardy korun. Jak dát prostředky „dohromady“, pak doporučil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: přesunout 250 milionů korun z obsluhy státního dluhu a pro zkompletování použít oněch 250 milionů, které byly v návrhu státního rozpočtu na rok 2013 vyhrazeny pro NKÚ.

Gazdík pro server Lidovky.cz, který na navržený transfer peněz upozornil jako první, uvedl, že pobídky pro filmaře se vrátí do rozpočtu, navíc prý podporují zaměstnanost a tradici českého filmu. „Nemyslím si, že stavba nové budovy NKÚ by byla větší ekonomická priorita než filmové pobídky. Mohou situaci řešit jinak, kdyby se scvrklo ministerstvo, NKÚ by určitě našel vhodnou budovu,“ citovaly Lidovky.cz Gazdíka. Poslanec tím jistě potěšil ministryni kultury Alenu Hanákovou (STAN). Její resort totiž o navýšení sumy určené na filmové pobídky žádal opakovaně.

Gazdík použil stejnou argumentaci jako poslanec Suchánek – stát má budov dostatek. Bohužel ale nesledoval dění v kontrolním výboru.

Klapka III.: Kdo vyhraje?

O pozměňovacím návrhu volebního výboru, který 250 milionů „bere“ NKÚ a přihrává je filmařům, bude hlasovat sněmovna v rámci třetího čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok. Na programu ho má sněmovna ve středu 19. prosince. O tom, jak hlasování dopadne, můžeme zatím jen spekulovat.

Paradoxní je, že NKÚ měl prostředky na pořízení sídla předem přislíbené od ministerstva financíKoalice rozhodně jednotná není. „Jde pouze o pozměňovací návrh. Poslanec Stanjura navrhl, aby polovina z půlmiliardové sumy šla z peněz určených na nákup budovy pro NKÚ. Ministerstvo financí ale trvá na tom, aby tyto peníze kontroloři skutečně dostali,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Gazdík.

Dotaz, jak by měl NKÚ řešit situaci, kdyby skutečně o 250 milionů korun na pořízení budovy přišel, jsme zaslali i Stanjurovi. Odpověď ale nepřišla. Sdílnější byla poslankyně a místopředsedkyně kontrolního výboru Zdeňka Horníková (ODS), která s přesunem peněz filmařům nesouhlasí: „Tímto rozhodnutím podporujeme jeden z nejdražších nájmů v ČR. To už klidně můžeme podporovat třeba ševce a bude to stejná taškařice.“

Paradoxní je, že NKÚ měl prostředky na pořízení sídla předem přislíbené od ministerstva financí. A již 22. listopadu proto zveřejnil výzvu k podání nabídek na prodej administrativních budov v Praze. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala ČESKÉ POZICI potvrdil, že obdržel čtrnáct nabídek. O vítězné by měl úřad rozhodnout do konce roku.

Kontroloři nejsou makléři

Zdlouhavé hledání administrativních prostor pro Nejvyšší kontrolní úřad odkrylo řadu problémů, které souvisejí s přístupem státu k nemovitému majetku.

NKÚ má ze zákona dohlížet na hospodaření se státními prostředky, jeho úkolem není zkoumat realitní trh a zjišťovat, které budovy jsou na trhu k mání a jaké ceny nájemného jsou v dané lokalitě adekvátní. Odborníky, kteří by byli partnery developerům a investorům v případě, že stát kupuje či najímá objekt od privátního sektoru, by měl mít stát například při Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

A pak je tu ještě jedna věc, na niž ČESKÁ POZICE opakovaně upozorňovala: stát nemá kompletní přehled o tom, jaké administrativní budovy vlastní a kolik stojí jejich správa. Jednotlivé státní instituce nejsou nuceny k tomu, aby s nemovitostmi, se kterými mají právo hospodařit, nakládaly skutečně efektivně. Pokud by tlačeny byly, NKÚ by s největší pravděpodobností mohl sídlit ve státním objektu.

Miliardové Tokovo

Jenže místo toho sídlí v budově Tokovo, o jejímž pronájmu rozhodl v roce 2006 bývalý prezident NKÚ František Dohnal. Navzdory tomu, že úřad vlastní od roku 2004 stavební pozemek, do jehož nákupu a příprav projektu investoval sto milionů korun. Až do loňského roku objekt Tokovo patřil skupině PPF. Poté jej od ní v balíku s dalšími nemovitostmi koupila společnost CPI, kterou vlastní realitní magnát Radovan Vítek.

Na základě kontroverzní nájemní smlouvy, kterou opakovaně kritizovali členové sněmovního kontrolního výboru, vyplatil úřad od roku 2006 do letošního roku 400 milionů korun. Ročně úřad platil bezmála 80 milionů korun. V této částce je zahrnuta i splátka za fit-out objektu, jehož náklady se vyšplhaly na 150 milionů korun a který NKÚ postupně splácel. Od února letošního roku vychází roční nájemné v Tokovu na 44 milionů korun.

Majitel CPI Radovan Vítek již v říjnu zaslal dopis členům sněmovního kontrolního výboru, v němž je o možnostech nájemního vztahu s NKÚ informujeJak jsme již zmínili, nájemní smlouva v Tokovu vyprší koncem září příštího roku. Skupina CPI, která kontrakt po PPF „zdědila“, má samozřejmě zájem na tom, aby kontroloři smlouvu prodloužili. „Byli jsme připraveni nabídnout slevu na nájemném, redukci pronajímaných prostor či odprodej budovy. Nechtěli jsme ale jednat o krátkodobém prodloužení nájemní smlouvy o půl roku nebo o rok. Nikdo s námi ale nevyjednával,“ uvedl pro ČESKOU POZICI manažer z CPI, který si nepřál být jmenován. Je prý přesvědčen, že pokud by bylo vyhlášeno otevřené výběrové řízení na pronájem administrativních prostor pro NKÚ, nabídla by skupina nejvýhodnější nájemné, protože by kontroloři již neplatili za vybavení a úpravy vnitřních prostor. Ty již NKÚ v Tokovu splatil. Majitel CPI Radovan Vítek v říjnu zaslal dopis členům sněmovního kontrolního výboru, v němž je o možnostech nájemního vztahu s NKÚ informuje.

„Nejvyšší kontrolní úřad oslovil společnost CPI – stejně jako dalších třicet subjektů – s žádostí o předložení nabídky na prodej budovy pro nové sídlo úřadu. Ve stanoveném termínu jsme obdrželi celkem čtrnáct nabídek, z nichž jedna je i od společnosti CPI. Ty v současné době vyhodnocujeme s tím, že výsledek oznámíme začátkem ledna,“ říká viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

CPI v reakci na výzvu NKÚ podala nabídku na odprodej Tokova. Požadovaná cena, jak tvrdí zdroj ČESKÉ POZICE, přesáhla miliardu korun. Tato částka je ale vzhledem k možnostem rozpočtu naprosto nereálná. To spíš ten Tarantino natočí Vetřelce versus Predátora III...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...