Lidovky.cz

Fico přinesl stabilitu, ale jen pro offshorové firmy

Evropa

  8:09
Radoslav Procházka je kometou slovenské politiky: skončil třetí v loňských prezidentských volbách a založil hnutí Sieť, podobné českému ANO. Restart Slovenska započatý prezidentem Andrejem Kiskou chce dokončit jako premiér nové vlády.

Radoslav Procházka. foto: Richard Cortés, Česká pozice

„Potenciál Slovenska spočívá v talentovaných a pracovitých lidech, kteří potřebují příležitost. Ficova vláda je však různými regulacemi dusí a bere jim motivaci,“ říká v rozhovoru pro ČESKOU POZICÍ Radoslav Procházka. Prosadí se Ficův kritik spolu se svou stranou u slovenských voličů?

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte výjezd premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde se v květnu mimo jiné potká u příležitosti oslav konce druhé světové války s českým prezidentem Milošem Zemanem? 

PROCHÁZKA: Přijde mi, že jde o přiměřený způsob, jak si připomenout ukončení této války. Oběti si zaslouží úctu a uznání. Problém by byl, kdyby se zúčastnil vedle představitelů severokorejského či venezuelského režimu vojenské přehlídky ruské armády. To by nám uškodilo.

ČESKÁ POZICE: V prezidentských volbách jste skončil třetí. Kdybyste dnes byl prezident, jel byste do Moskvy?

PROCHÁZKA: Asi bych podobně jako premiér Fico jel do Moskvy a uctil památku obětem.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem slovenská společnost a vlastně politici vnímají chování a fungování českého prezidenta Miloše Zemana?

Premiér Fico se dnes ohání tím, že je garancí stability. Jenomže to je stabilita spíše jen pro schránkové (offshorové) firmy.

PROCHÁZKA: Myslím, že ho kvůli určitým kontroverzím řeší především bratislavská kavárna. Podle mě Zeman některými svými kroky ohrožuje své znovuzvolení na Hrad. Jinak se ale domnívám, že český prezident je politicky autonomní a do jisté míry samorost, kterému sebevědomí dává svobodu.

ČESKÁ POZICE: Do parlamentních voleb na Slovensku zbývá deset měsíců. Před třemi lety do předvolební kampaně zasáhla kauza Gorila (v případu šlo o uniklý dokument tajných služeb, dle něhož se představitelé česko-slovenské finanční skupiny Penta domlouvali s vrcholnými politiky – pozn. red.). Je nyní situace klidnější?

PROCHÁZKA: Premiér Fico se dnes ohání tím, že je garancí stability. Jenomže to je stabilita spíše jen pro schránkové (offshorové) firmy, které získávají veřejné zakázky. Je to stabilita v růstu životních nákladů. Je to stabilita, ze které má užitek jen pár vyvolených lidí, jejichž seznam mají na úřadu vlády.

Naše země se nehýbe kupředu. Potenciál Slovenska spočívá v talentovaných a pracovitých lidech, kteří potřebují příležitost. Ficova vláda je však různými regulacemi dusí a bere jim motivaci. Mladí lidé pak raději zůstávají v zahraničí a odmítají se vrátit. V rámci celé Evropské unie máme jednu z nejvyšších nezaměstnaností mladých lidí.

ČESKÁ POZICE: V Gorile figurovaly finanční skupiny Penta nebo J&T, které jsou aktivní v Bratislavě i Praze. Podařilo se případ vyřešit, nebo po kauze zůstává pachuť?

Gorila se nevyřešila. Měla potenciál být katarzí a přelomovým momentem moderní slovenské politiky. Nestalo se.

PROCHÁZKA: Gorila se nevyřešila. Měla potenciál být katarzí a přelomovým momentem moderní slovenské politiky. Nestalo se. Vyšetřování se nehýbe a zůstala pachuť. Může za to celá generace politiky 90. let. Slovensko potřebuje kompletní generační obměnu.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlujete, že případ „praskl“ jen na Slovensku, když přitom obě skupiny jsou velmi aktivní i v Česku? Zejména pak o J&T bylo slyšet v době vlády Mirka Topolánka.

PROCHÁZKA: Říká se, že v Česku je všechno větší než u nás. Točí se tu více peněz, ruský vliv je tu stejně tak výrazný jako u nás. Jsem přesvědčený, že v České republice se lidem ukradlo také strašně moc peněz jako na Slovensku. Vám se ale na rozdíl od nás povedlo postavit Ústavní soud, důležitá je činnost lidí, jako je Lenka Bradáčová.

Zaostáváme oproti vám v budování institucí. Problémem Slovenska také je, že k vládě má blízko partička podnikatelů, kteří se neumí prosadit v konkurenčním prostředí a jen parazitují na státu. To nejsou podnikatelé, ale státní kapitalisté na byzantský způsob.

Uvedu jeden příklad. Otevřeli jsme kauzu bratislavského obchvatu, který je zhruba dvojnásobně předražený. V kuloárech se říká, že jde o zakázku ušitou na míru pro J&T. Mnoho médií naše pátrání vůbec nezajímalo. Systém finančních skupin tuší, že naše hnutí je pro ně hrozbou. Na nás nemají vazby ani kontakty jako na politiky 90. let.

ČESKÁ POZICE: Slovenskem nyní hýbe případ Váhostav, jehož majitel je údajně úzce napojen na vládní stranu. O co v kauze jde?

PROCHÁZKA: Naše hnutí přispělo k rozvíření debaty o tomto případu. V únoru jsme iniciovali vytvoření plánu, jak ochránit malé firmy a drobné živnostníky, kterým stavební společnost Váhostav dluží skoro čtyři miliardy korun. Podařilo se vytvořit silný tlak na to, aby se premiér k celé aféře vyjádřil. Kauza Váhostav ho totiž usvědčila z několika věcí. Několik týdnů se Fico tvářil, že s celým případem nemá co do činění a netýká se ho. Byl bezradný v řešení tohoto problému, měnil své názory jako ponožky.

Premiér Fico spíše chrání zájmy partičky kolem pana Širokého, než aby se postavil za poškozené firmy, kterým Váhostav dluží.

Váhostav ukázal, že karma je prevít. Vazby z minulosti na majitele Váhostavu Juraje Širokého vládní Smer doběhly. Premiér Fico spíše chrání zájmy partičky kolem pana Širokého, než aby se postavil za poškozené firmy, kterým Váhostav dluží. Ukázalo se, že předseda vlády není neporazitelný génius, který má vše dopředu naplánované. Pod tlakem dělá chyby, jeho garnitura je unavená a potřebuje vystřídat.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem by měl Váhostav uhradit dluhy?

PROCHÁZKA: Vyzvali jsme podnikatele Širokého, aby peníze vrátil ze svého. Před jeho bratislavským hotelem jsme ho vyzvali, ať nepřenáší břemeno na stát a účet zaplatí ze svých zdrojů.

ČESKÁ POZICE: Poté, co jste koncem roku 2013 vystoupil z Křesťansko demokratického hnutí, založil jste hnutí Sieť. Na čem stavíte program?

PROCHÁZKA: Naším plánem je proměnit Slovensko na jednoduchý funkční stát. Chceme se soustředit na pomoc rodinám s dětmi například nižším zdaněním pracujících rodičů. Zadruhé nám jde o zjednodušení podnikání. Třetím pilířem je rozvoj regionů a jejich silnější postavení v rámci státu. Čtvrtým pilířem je hmotná zodpovědnost politiků za vlastní kroky a naprosté vyloučení schránkových a offshorových firem z prostoru, kde proudí veřejné peníze.

ČESKÁ POZICE: Kam na pravolevé ose byste Sieť zařadil?

Jsme na středu. Jsme subjekt mladých lidí, průměrný věk našich členů je 35 let.

PROCHÁZKA: Jsme na středu. Jsme subjekt mladých lidí, průměrný věk našich členů je 35 let. Drtivá většina z nich nikdy nebyla v jiné politické straně. Jde opravdu o novou generaci. Musí skončit model naší staré politiky, která vyznává princip „já na bráchu – brácha na mě“.

ČESKÁ POZICE: Odešel jste z KDH, podobně jako část politiků opustila KDU-ČSL a vytvořila TOP 09. Programem se podobáte hnutí ANO. Vidíte nějakou paralelu s těmito českými stranami?

PROCHÁZKA: Nedávno jsme zjistili, že zákonodárci TOP 09 usilovali o redukci kontrolních úřadů, které komplikují život podnikatelům, na minimum. Ve vztahu k ANO mě zase na twitterovém profilu Andreje Babiše zaujalo, že podobně uvažuje o tom, jak nahradit DPH. Podobně jako vy máme problémy s karuselovými obchody. Přemýšlíme o zavedení daně z obratu, což by ochránilo stát před masivními podvody. Celkově si ale myslím, že ANO se podobáme v tom, že jsme orientováni na výkon. Jsme parta lidí, která má zkušenosti a nasazení. Nesmí to být o zásluhách a trafikách.

ČESKÁ POZICE: Překvapily vás volební výsledky hnutí ANO a Andreje Babiše?

PROCHÁZKA: Překvapilo mě to velmi. Nečekal jsem, že se takto lidé srovnají s faktem, že jde o jednoho z nejbohatších podnikatelů. Na druhou stranu věděli dostatečně dopředu, že do politiky chce vstoupit člověk s velkým podnikatelským zázemím. Nejenže to lidem zjevně nevadí, ale Babišovi rostou čísla. Ukazuje se, že lidé chtějí vidět, že politici „makají“, a že chtějí od politiků výkon. Je vidět energie a nasazení hnutí ANO. Nový vítr potřebuje i Slovensko.

ČESKÁ POZICE: Budete spolupracovat v kampani?

Od vlády pod naším vedením by Babišovy firmy jako slovenská chemička Duslo Šaľa nezískala tak velkorysou podporu jako od vlády Smeru.

PROCHÁZKA: No víte, od vlády pod naším vedením by Babišovy firmy jako slovenská chemička Duslo Šaľa nezískala tak velkorysou podporu jako od vlády Smeru. Nemyslíme si, že je úplně bezpečné, když má někdo politický výtlak a zároveň podnikatelské zájmy. Nicméně orientace ANO na výkon a zkušené lidi mi imponuje. V otázce programu bychom se tedy shodli.

ČESKÁ POZICE: Pravicové strany na Slovensku jsou podobně jako v České republice v bídném stavu. Považujete Sieť za současnou hlavní opoziční sílu vůči Ficovi a SMER?

PROCHÁZKA: Premiér potřebuje silného soupeře. Jsem upřímně přesvědčený, že Sieť má šanci stát se hlavním rivalem dnešní vládní síly. Dnes je rozdíl preferencí mezi SMER a Sieť stále velký (podle posledního průzkumu agentury Polis by SMER získal 34,7 procenta, Sieť pak 10,1 procenta, pozn. red.), máme ale deset měsíců na jeho minimalizaci. Chceme volby vyhrát, abychom mohli dosáhnout plánu na realizaci generační obměny a zjednodušení fungování státu.

ČESKÁ POZICE: Bylo impulsem pro založení nového hnutí třetí místo v prezidentských volbách? Proč jste vlastně odešel z KDH?

PROCHÁZKA: Samozřejmě výsledek prezidentských voleb ukázal, že je možné postavit nějakou pevnou alternativu vůči současné garnituře. Důvodem mého odchodu z KDH bylo to, že tato strana není sílou, která ve veřejném prostoru dokázala zařídit onu generační obměnu. A neopustil jsem jen KDH, odešel jsem i z parlamentu, z něhož se v poslední době stalo jakési mentální ghetto. Parlament je zahleděný do sebe, ztratil kontakt s realitou.

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte zvolení Andreje Kisky, který ve druhém kole porazil právě šéfa vlády Fica, prezidentem?

Pan Kiska přinesl úplně nový pohled v řadě věcí. Je nezatížený minulostí.

PROCHÁZKA: Pan Kiska přinesl úplně nový pohled v řadě věcí. Je nezatížený minulostí. Dal lidem naději, že lze vyhrát volby bez různých struktur. V tomto trendu musíme pokračovat, vyhrát volby v roce 2016 a na úrovni nové vlády potvrdit restart Slovenska, který načal před rokem Andrej Kiska.

ČESKÁ POZICE: V prezidentské kampani vás podpořil někdejší trnavský arcibiskup Róbert Bezák, kterého římskokatolická církev před několika lety umlčela a bez udání důvodů odvolala z funkce. Jste stále v kontaktu? Jak hodnotíte jeho příběh?

PROCHÁZKA: Viděli jsme se od voleb dvakrát, jednou z toho na hokeji. Otec Bezák je bezprostřední a přátelský. Trápil se, protože cítil křivdu. Jeho odvolání bylo nedůstojné a církev poškodilo. Papež František se však s otcem Bezákem před několika dny potkal, za což jsem mimořádně rád. Už v době voleb jsem říkal, že kdybych se stal hlavou státu, usiloval bych o Bezákovu audienci u papeže Františka. Otec Bezák je dobrý kněz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.