Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Farmaceutické „prebendy“ lékařům: Konec tajemství?

USA

  10:00
Na webu Transparentní spolupráce bude od roku 2016 částka za rok, kterou daná farmaceutická firma poskytla lékaři či lékárníkovi na kongres a seminář formou daru či grantu, nebo o výši platby za služby a konzultace. Tato Iniciativa vyvolává i obavy.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Když před pár lety vyšlo najevo, že farmaceutická firma Apotex chce zaplatit skupině lékařů výjezd na kongres v Keni spojený se safari, byl z toho skandál.

Od roku 2016 si bude moci každý pacient na internetu ověřit, jestli mu jeho lékař nepředepisuje léky od konkrétní společnosti, protože se jí cítí zavázán

Od roku 2016 si ale bude moci každý pacient na internetu ověřit, jestli mu jeho lékař nepředepisuje léky od konkrétní společnosti, protože se jí cítí zavázán. Výrobci léčiv sdružení v Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) totiž začnou zveřejňovat informace o platbách, které poskytují lékařům a dalším zdravotnickým odborníkům.

Na volně přístupném webu Transparentní spolupráce bude k dispozici jmenovitě informace o celkové roční částce, již konkrétní farmaceutická firma poskytla lékaři či lékárníkovi jako příspěvek na kongres a seminář formou daru či grantu, nebo o výši platby za služby a konzultace. „Smyslem je zprůhlednit výši odměn,“ zdůraznil předseda etické komise AIFP Patrik Kastner.

Strach ze závisti

„Je dobře, že farmaceutický průmysl mění přístup a chce průhledně informovat, jak spolupracuje s lékaři,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jak ale zástupci výrobců léků přiznávají, většina lékařů není nadšená, že si každý bude moci lehce zjistit, kolik peněz od výrobců léků dostávají. Obávají se závisti. „Je pravda, že závist je mocný hybatel. Ale každý se může svobodně rozhodnout, zda chce s farmaceutickým průmyslem spolupracovat, či nikoliv. Já ani řada mých kolegů to neděláme,“ namítá Kubek.

Údaje o podporách zdravotnickým odborníkům budou farmaceutičtí výrobci zveřejňovat napříč celým kontinentem

Příspěvky na takzvanou kongresovou turistiku lékařům chtěl omezit již exministr Leoš Heger. Informace měl shromažďovat lékový ústav. Plán ale tehdy zastavil Úřad na ochranu osobních údajů. Iniciativa Transparentní spolupráce vznikla na popud Evropské federace farmaceutického průmyslu. Projekt je závazný pro členské asociace všech zemí Evropské unie. Údaje o podporách zdravotnickým odborníkům tak budou farmaceutičtí výrobci zveřejňovat napříč celým kontinentem.

Profesor Rostislav Vyzula, šéf poslaneckého výboru pro zdravotnictví za ANO, který v občanském životě působí jako onkolog a internista, zveřejňování informací o platbách lékařům rovněž považuje za užitečné. „Projekt zprůhlední toky, aby si lidé mohli představit, za co lékaři peníze dostávají. Nerad bych ale, aby se z něj stal hon na čarodějnice,“ podotýká. Podle něj není nic špatného na tom, pokud firma přispěje lékaři, aby mohl jet například do USA na odborný kongres: „Pokud ale někdo jezdí často a na zbytečné akce – a i ty jsou –, vlastně nevím, jak se své práci věnuje.“

A budou výjimky...

Iniciativu Transparentní spolupráce zaštítil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který v ní vidí krok přispívající ke kultivaci českého zdravotnictví. „Jsme přesvědčení, že iniciativa nikoho z lékařů neohrozí. Za pár let bude pro ně spíše problémem, pokud se v seznamu neobjeví,“ zdůrazňuje ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

„Trochu nedomyšlené ale je, že v seznamu budou řadoví lékaři z terénu, ale páni profesoři z klinik tam nebudou, protože se schovají za nemocnici“

Zveřejňovány budou všechny platby a další i nefinanční plnění vyjádřená v penězích, které firmy lékařům, farmaceutům či zdravotnickým zařízením poskytnou v souvislosti s léky na recept. U jména každého lékaře či názvu nemocnice bude vždy uvedena celková výše částky za uplynulý rok a název společnosti, která ji vyplatila. Data, která vyjma jména a příjmení a pracoviště nebudou obsahovat žádné soukromé údaje, budou dohledatelná nejméně tři roky zpátky. Informace týkající se volně prodejných léků ale zveřejňovány nebudou.

Před publikováním informace ji zdravotnický odborník dostane ke kontrole. „Trochu nedomyšlené ale je, že v seznamu budou řadoví lékaři z terénu, ale páni profesoři z klinik tam nebudou, protože se schovají za nemocnici,“ nelíbí se prezidentovi České lékařské komory Kubkovi.

Pokud některá farmaceutická společnost kodex nedodrží, hrozí jí až milionová pokuta. K iniciativě se v Česku zatím přihlásili především výrobci originálních léčiv. Prvním zástupcem generických firem je Zentiva, jež se připojila jako součást koncernu Sanofi. Dvořáček doufá, že ji brzy budou následovat i všechny ostatní farmaceutické firmy, jež v Česku působí.