Lidovky.cz

Falešná interpretace Vojtěcha Filipa

  14:07

To, že by KSČM nyní dle průzkumu Factum Invenio získala ve sněmovních volbách víc než 16 procent hlasů, nic podstatného neznamená.

„Vládní koalice zařídila, že se lidé zajímají o náš program,“ sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. A domnívá se, že posílení preferencí jeho strany podle průzkumu agentury Factum Invenio je díky dřině, poctivosti a programu KSČM s revolučním názvem Socialismus 21. století.

Filip se však snaží veřejnost přesvědčit o něčem, co není pravda. Komunistům především pomohla okurková sezóna. Průzkum byl totiž zveřejněn v době, kdy většina nejdůležitějších českých politiků odjela na prázdniny, čímž utichly některé politické kauzy, jež jsou s nimi spojené.

Mechanická role opozice

V minulých dnech se však objevily články, které Filipově interpretaci trochu podlehly. Dle nich se komunisté například mohou stát programovou alternativou současné vlády a v příštích volbách atakovat přední příčky. „Nevídaný úspěch komunistů v předvolebním průzkumu dokazuje, že se lidé při výběru politických stran přestali orientovat podle nějakého ideologického přesvědčení strany, jako tomu bylo před revolucí v roce 1989 a krátce poté. Začínají se rozhodovat podle stavu svých peněženek,“ komentoval průzkum pro server iDNES.cz politolog Lukáš Jelínek. Není však jasné, co ho k takovým závěrům vede.

Z pozastavení činnosti komunistické strany či zákona o třetím odboji se pro vládu Petra Nečase stala vděčná témata

Od loňských sněmovních voleb komunisté nepředložili ani jeden konstruktivní názor, co se týká například důchodové a daňové reformy či efektivního boje s korupcí. KSČM využívá toho, že na celostátní úrovni s ní dnes žádná strana oficiálně „nemluví“. Komunistům proto stačí mechanicky plnit roli opozice, což zejména v době reforem a korupčních skandálů vládních stran samo o sobě přináší body. Nic to však nevypovídá o kvalitě jejich politiky.

Marta Semelová (KSČM), odbornice na Klementa Gottwalda a zároveň učitelka na pražské základní škole, často nostalgicky vzpomíná na bolševické časy. Je důkazem, že stalinistické křídlo uvnitř strany má stále vliv a poměrně často se dostává ke slovu. A otázkou je, zda by měla nadále vykonávat poslanecký mandát.

Jiným ostudným příkladem je nedávné připomenutí 60. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic, v jehož důsledku přišlo o život zhruba tři sta lidí. „Příslušníci Pohraniční stráže se ochranou státních hranic významně podíleli na zajištění podmínek pro rozvoj národního hospodářství,“ zastal se svých kolegů v rozhovoru pro Haló noviny Karel Janda, předseda Klubu českého pohraničí.

Vděčná témata

Z pozastavení činnosti komunistické strany či zákona o třetím odboji se pro vládu Petra Nečase stala vděčná témata. A během její jarní krize ji měla navenek spojovat a usmiřovat.

Místo strašení komunismem by však měla vládní koalice víc upozorňovat na (ne)činnost komunistických zákonodárců. Jaký je totiž jejich skutečný přínos pro činnost Parlamentu? Jsou komunističtí voliči spokojení s výkonem svých poslanců, nebo spíše jen poslušně a ze zvyku chodí k volbám?

To, že by nyní KSČM dle průzkumu získala ve sněmovních volbách víc než 16 procent a skončila těsně třetí za ODS, nic podstatného neznamená. Jde pouze o jeden průzkum, který by se neměl přeceňovat. Proč vytvářet dojem, že KSČM je zodpovědnou a konstruktivní opoziční stranou?

Související článek:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.