Lidovky.cz

Extrémní růst ceny elektrické energie zaskočil obchodníky na trhu

  18:40
Velkoobchodní ceny elektřiny loni téměř zdvojnásobily. Proto se na obchodníky s energiemi obracejí firmy s prosbou o pomoc. Jejich dodavatelé jim kvůli prudkému zdražení na burze nejsou schopní elektřinu dodat za dohodnutou cenu, čímž automaticky spadají k dodavateli takzvané poslední instance, jako je Pražská energetika, Eon a ČEZ.
Vedení elektrického proudu (ilustrační foto).

Vedení elektrického proudu (ilustrační foto). foto: Reuters

Zafixovali si výhodnou cenu elektřiny, teď ji ale nemohou dostat. Dodavatelé od smluv raději odstupují, protože smluvních podmínek nejsou schopni dostát. Velkoobchodní ceny elektřiny se totiž loni téměř zdvojnásobily. „Ozývají se nám firmy, jejichž dodavatel spekuloval na pokles ceny, ale teď elektřinu není schopen dodat,“ potvrzuje Jan Zápotočný, člen představenstva společnosti Eon. „Je to pro ně katastrofa. Teď vyjednávám se zákazníky, kteří nás prosí o pomoc,“ dodává Zápotočný.

Pokud jim dodavatel není schopný energii za dohodnutou cenu dodat, automaticky spadají k dodavateli takzvané poslední instance. To jsou velké energetické firmy; u elektřiny jde o Pražskou energetiku, Eon a ČEZ. Ty mají zákonem nařízeno, aby energie dodaly za obchodníka, který toho není schopný. „Půjde ale o aktuální ceny, dnes tedy výrazně vyšší,“ zdůrazňuje Zápotočný.

Nedostatečně vysoká pokuta

Podle údajů organizátora trhu s elektřinou OTE loni skončilo osm dodavatelů z celkových více než 200. To je sice zhruba stejný počet jako v předchozích letech, ale tehdy nenastal tak velký rozdíl v ceně mezi původním kontraktem a aktuální cenou na burze. Část firem však o svého dodavatele nepřichází, protože by na trhu skončil, ale protože je pro něho výhodnější zaplatit smluvní pokutu, než aby elektřinu za dohodnutou cenu dodal. Zdražení bylo loni takové, že s ním prakticky nikdo nepočítal a zdánlivě vysoká pokuta je dnes nedostatečná.

Část firem o svého dodavatele nepřichází, protože by na trhu skončil, ale protože je pro něho výhodnější zaplatit smluvní pokutu, než aby elektřinu za dohodnutou cenu dodal. Zdražení bylo loni takové, že s ním prakticky nikdo nepočítal a zdánlivě vysoká pokuta je dnes nedostatečná.

Obě varianty ovšem pro dotčené firmy znamenají výrazný růst nákladů a prakticky téměř nevyhnutelný propad do ztráty. Obdobné zkušenosti jako Eon mají i další velcí dodavatelé. „Zaznamenali jsme případy, kdy někteří z dodavatelů energií nebyli schopní plnit závazky vůči zákazníkovi. Jde o menší dodavatele, kteří zjevně nedokázali správně odhadnout vývoj ceny elektřiny a nepočítali s jejím růstem na burze,“ popisuje mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

„Mezi postiženými firmami jsou i větší průmyslové podniky, které odebírají značné množství elektřiny,“ upřesnil Gazdík. O jaké společnosti jde, ovšem neprozradil – a nechlubí se ani postižené firmy. Tento problém přitom postihl především menší společnosti. Velké podniky závislé na cenách energií jsou při sepisování smluv obvykle opatrnější a dodávky i ceny mají garantované. Ovšem firmy s menší spotřebou energie její zdražení zase zvládnou snáz.

Možnost příznivějších cen

Největší dopady má zdražování elektřiny na automobilový průmysl. V něm jsou mezi firmami standardem dlouhodobé kontrakty za dopředu dojednané ceny, o jejichž změně se dá vyjednávat jen v případě výjimečných vnějších vlivů – a tím špatný kontrakt s dodavatelem energií není. Odvětví už navíc vyjednávací možnosti mnohdy vyčerpalo, například snahou dodavatelských společností přenést rychlý růst českých mezd do konečných cen pro odebírající automobilky.

U dodavatelů energii mají dotčené firmy stále možnost dojednat si o něco příznivější ceny. Jde o poměrně velké odběratele, které se vyplatí si předcházet. Variantou například je, že se uzavře dlouhodobý kontrakt a levnější energii na začátku období zaplatí firma ve vyšších cenách v dalších letech.

U dodavatelů energii ale mají dotčené firmy stále možnost dojednat si o něco příznivější ceny. Jde o poměrně velké odběratele, které se vyplatí si předcházet. „Nemůžeme pro ně koupit levnější energii, ale můžeme ustoupit ze své marže,“ popisuje Zápotočný z Eon. Variantou pak například je, že se uzavře dlouhodobý kontrakt a levnější energii na začátku období zaplatí firma ve vyšších cenách v dalších letech. „Teď jde hlavně o to, zachránit tu fabriku, protože pro některé firmy to může být cesta do insolvence,“ dodává Zápotočný.

Loňský rok byl z hlediska cen energií extrémní. Zatímco v předchozích letech se měnily jen málo, nebo dokonce klesaly, loni začaly, a to především v závěru roku, výrazně růst. Zaskočilo to prakticky všechny obchodníky na trhu. Ještě loni v únoru se dala elektřina na rok 2019 pořídit na burze za 35 eur za megawatthodinu; ale na podzim už šlo běžně až o 60 eur. Obchodníci proto postupně navyšovali ceny domácnostem i firmám, výjimkou nebyly ani dvouciferné změny cenovek. Výjimkou jsou zatím jen ti s dlouhodobými kontrakty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.