Lidovky.cz

Expremiér Tošovský a jeho ministr Mlynář ke kauze MUS: Ani slovo!

  9:43

Předseda vlády v roce 1997 musel mít na stole přinejmenším situační zprávu BIS o hrozící ztrátě státní majority v Mostecké uhelné společnosti.

Josef Tošovský byl premiérem v době, kdy stát definitivně ztratil kontrolu nad Mosteckou uhelnou společností. foto: © ČTK,ČESKÁ POZICEČeská pozice

V dubnu 1998 manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) v čele s hlavním organizátorem majorizační transakce Antonínem Koláčkem ovládli největší hnědouhelné doly v zemi. Dnes je jasné, že při převedení tak obrovského majetku do soukromých rukou selhaly v letech 1997 až 1998 všechny složky státu až na pár statečných úředníků v čele tehdejšího Fondu národního majetku (FNM). Byla to ze strany ministrů nekompetentnost, nebo záměr? Píšeme-li „selhaly všechny složky státu“, máme na mysli i druhou vládu Václava Klause (1996 – 1997) a půlroční úřednický kabinet Josefa Tošovského.  

ČESKÁ POZICE se pomocí svědectví bývalých vysoce postavených politických činitelů pokouší tehdejší události rekonstruovat.

O okolnostech ztráty státní majority v MUS jsme publikovali svědectví:

Dále jsme se snažili získat vzpomínky bývalého premiéra Josefa Tošovského a jeho ministra bez portfeje Vladimíra Mlynáře.

Tošovský nereaguje

ČESKÁ POZICE v pátek 13. ledna oslovila e-mailem Josefa Tošovského, který od prosince 2000 působí ve funkci předsedy Institutu pro finanční stabilitu (FSI), který je součástí Banky pro mezinárodní platby (BIS) se sídlem v Basileji. Expremiéra, jehož kabinet vládl od ledna 1998 do července téhož roku, jsme požádali, zda by prostřednictvím e-mailu neodpověděl na několik otázek, které se týkají ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. Jenže ve světě uznávaný bankéř Tošovský ČESKÉ POZICI neodpověděl dodnes.

Říká se, že gentleman odpoví do osmi dnů, nereagovat vůbec je považováno za bolševickou aroganci. Tošovský (61) byl už od mládí kandidátem a pak i dlouholetým členem KSČ (od roku 1976 až do konce listopadu 1989). Česká veřejnost tedy zatím nemá šanci slyšet jeho verzi. Jaké informace měl o situaci v Mostecké uhelné společnosti v roce 1998 coby premiér? A uznává ve světle dnešních informací, že na ztrátě majority v hnědouhelných dolech nese osobní spoluodpovědnost?

Jako předseda vlády musel mít k dispozici od Bezpečnostní informační služby minimálně situační zprávu, kterou podle informací ČESKÉ POZICE zpravodajci vypracovali několik týdnů před památnou mimořádnou valnou hromadou Mostecké uhelné společnosti 25. dubna 1998, kdy stát nad strategickými doly ztratil definitivně kontrolu.

Mlynář: Jen „off the record“

Mlynář o případu Mostecké uhelné společnosti něco ví, ale nechce se o to s veřejností podělit

Ani Tošovského ministr bez portfeje a mluvčí vlády Vladimír Mlynář nemái po čtrnácti letech zájem o poskytnutí informací. Bývalý šéfredaktor týdeníku Respekt a nynější Chief of Public and Government Affairs holandské finanční skupiny PPF se na dotaz ČESKÉ POZICE, zda by byl ochoten se potkat na téma „Mostecká uhelná“, nejdříve zeptal, zda schůzka bude „off the record“ Na naši odpověď, že zhruba napůl, což znamená, že zveřejníme jen informace, s jejichž publikací by Mlynář souhlasil, však manažer PPF již nereagoval. To znamená, že Mlynář o případu Mostecké uhelné společnosti něco ví, ale nechce se o to s veřejností podělit.

Proč jsme se chtěli setkat právě s Vladimírem Mlynářem? Být ministrem bez portfeje v minulých vládách prakticky znamenalo, že měl automaticky na starost meziresortní koordinaci výboru pro zpravodajskou činnost. Podobnou funkci měl ve druhé vládě Václava Klause ministr Pavel Bratinka (ODA). Jenže Mlynář, Bratinkův nástupce v Tošovského vládě, tajné služby na starosti neměl. Do agendy kterého ministra tedy výbor pro zpravodajskou činnost v Tošovského vládě patřil, není jisté; na tuto otázku nedokázal odpovědět ani Bratinka. „Nevím přesně, ale logicky je to vždy premiér,“ sdělil ČESKÉ POZICI Mlynář. Je to pravděpodobné a právě proto by bylo zajímavé se s názory bývalého českého premiéra seznámit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.