Lidovky.cz

Expertní komise ministerstva obrany: Dvanáct vrtulníků bude z USA

  14:46
Čeští armádní piloti mají důvod k radosti. Za čtyři roky usednou za knipl moderních vrtulníků, jež jim otevřou cestu do nových bojových misí. Po roce 2023 by měly do české výzbroje přibýt čtyři bojové stroje Viper (česky „zmije“) a osm víceúčelových strojů Venom (česky „jed“) od americké společnosti Bell ve výši 14,5 miliardy korun.

Vojenské vrtulníky Bell AH-1Z, které plánuje Česká republika koupit. foto: Reprofoto/http://news.bellflight.com: Media gallery

V dubnu sice Česko slavilo 20 let od vstupu do NATO, ale v nákupu armádní techniky západní provenience je pozadu. To by se ale už brzy mělo zlomit. Expertní komise ministerstva obrany rozhodla o pořízení tuctu vrtulníků z USA. Po roce 2023 by tak měly do české výzbroje přibýt stroje Viper a Venom od americké společnosti Bell ve výši 14,5 miliardy korun. Prodávajícím je v tomto případě přímo americká vláda.

„Byl jsem seznámen s akvizicí týkající se nových vrtulníků. Mělo by jít o čtyři bitevní a osm přepravních moderních strojů,“ řekl ve čtvrtek 22. srpna premiér Andrej Babiš (ANO) v průběhu návštěvy 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Dle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty by měly vrtulníky sloužit k přepravě vojáků i k podpoře pozemních sil.

Vyšší akvizice se vyplatí

Odborníci ministerstva obrany a armády definitivně rozhodli, že tucet nových amerických helikoptér, které resort pořídí, bude sestávat z osmi víceúčelových strojů UH-1Y Venom (česky „jed“) a čtyř bojových AH-1Z Viper (česky „zmije“). Kombinovaná varianta od firmy Bell Helicopters za 14,5 miliardy korun je prý vhodnější než 12 univerzálních vrtulníků UH-60M Black Hawk nabízených firmou Sikorsky za 13,2 miliardy korun. Již dříve česká strana odmítla nabídku totožného počtu strojů od italské firmy Leonardo za více než sedm miliard korun.

Resort obrany si na pořízení nových „vrtulí“, jak vojáci letounům také přezdívají, vyčlenila „jen“ zhruba 12 miliard. O více než dvě miliardy vyšší akvizice se ale podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) vyplatí. V ceně zakázky je kromě helikoptér samotných i jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba, výcvik personálu.

Resort obrany si přitom na pořízení nových „vrtulí“, jak vojáci letounům také přezdívají, vyčlenila „jen“ zhruba 12 miliard. O více než dvě miliardy vyšší akvizice se ale podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) vyplatí. V ceně zakázky je kromě helikoptér samotných i jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba, výcvik personálu.

„Pochopil jsem, že důležitá je výbava a armáda to má dobře promyšlené,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) během návštěvy vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou, kde mluvil i s piloty. „Svěřili se mi, že aktuální stroje jsou zastaralé. Také si stěžovali na nekvalitní práci v Leteckých opravnách Malešice (LOM) Praha, kde se nyní opravuje sedm vrtulníků, kvůli čemuž nemohou létat dostatek hodin.“ Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty činí problém i neúměrně dlouhé dodávky náhradních dílů.

„Jsem ráda, že po letech otálení, především za éry ministra Martina Stropnického, padlo rozhodnutí. Tímto krokem se sníží naše závislost na ruské technice,“ uvedla pro LN předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová z opoziční ODS. Armáda aktuálně disponuje více než 30 letitými sovětskými helikoptérami dvojího typu – transportními Mi-171Š a bitevními Mi-24/35.

Rozšíření možností

Nákup nových strojů, který už dvakrát prošel americkým Kongresem, rozšiřuje možnosti nasazení českých vojáků v zahraničních misích. Americká námořní pěchota používala předchůdce UH-1s legendárním označením „Huey“ už během války ve Vietnamu. Díky tomu mají za sebou desítky tisíc hodin bojových zkušeností. Je také pravděpodobné, že se finální počet požadovaných kusů techniky zvýší kvůli náhradě Mi-24/35, jejichž životnost pomalu končí. V takovém případě je reálné, že by mohli čeští bojoví piloti v budoucnu létat se stroji Viper v operacích například v Afghánistánu nebo u Iráku.

Nákup nových strojů, který už dvakrát prošel americkým Kongresem, rozšiřuje možnosti nasazení českých vojáků v zahraničních misích. Vipery přinesou novu možnost, jež si opravdu říká o nasazení palebného působení v zahraničních operacích NATO. Bude to kvalitativní skok oproti Mi-24 i díky výzbroji protitankových řízených střel a použití ve dne v noci.

„Věřím, že byť bude mít resort obrany v příštích letech k dispozici méně peněz, tak se prostředky na nákup víceúčelových vrtulníků najdou a nebude se v nabídce Američanů muset škrtat. Ví se, že vrtulníky by měly stát více než dvojnásobek původně alokované částky, a tuto sumu bude nutné někde najít,“ uvedla Černochová.

„Vipery přinesou novu možnost, jež si opravdu říká o nasazení palebného působení v zahraničních operacích NATO. Bude to kvalitativní skok oproti Mi-24 i díky výzbroji protitankových řízených střel a použití ve dne v noci,“ řekl LN Bohuslav Dvořák, vrtulníkový pilot a bývalý zástupce náčelníka generálního štábu. Výhodou je i to, že nově budou vojenští politi létat v plně kompatibilních vrtulnících se stroji NATO. Usnadní to spolupráci v zahraničních operacích.

Shodné náhradní díly

Obě řešení, Venom i Viper, mají navíc více než 85 procent shodných náhradních dílů. Přeškolení pilotů a pozemního personálu z obsluhy jednoho typu stroje na druhý je proto snadnější. Jako vítaný doplněk kontingentů, jež Česko vysílá do zahraničních misí, vnímá americké vrtulníky také Jiří Šedivý, náčelník generálního štábu z let 1998 až 2002. Význam bojových operací ze vzduchu dle něho roste.

Obě řešení, Venom i Viper, mají navíc více než 85 procent shodných náhradních dílů. Přeškolení pilotů a pozemního personálu z obsluhy jednoho typu stroje na druhý je proto snadnější.

„Pokud bude Česko vysílat kontingent do míst, kde hrozí intenzivnější konflikt, budou tam vrtulníky nasazované společně. Palebná podpora pozemních sil se dnes přesouvá stále více do vzduchu. Nejde jen o bitevní vrtulníky, ale i o bezpilotní prostředky,“ upozornil LN Šedivý, jakým směrem se vyvíjí vojenská taktika.

Vrtulníky mají pro vojáky v zónách bojů podstatný význam, protože dokážou rychle reagovat na situaci na bojišti. V řádu minut mohou startovat k ničení posil, jež protivník dopravuje na frontu. Dokážou proniknout hluboko do týlu nepřítele i vyzvednout zraněné.

Americké vrtulníky pro českou armádu

  • Oproti dosluhující sovětské technice mají nové stroje větší možnosti v oblasti doletu a použití zbraní.
  • Vrtulníky UH-1 Venom a AH-1Z Viper od amerického výrobce Bell Helicopter mají 85 procent náhradních dílů shodných, což snižuje náklady na servis.
  • Cena kontraktu se odhaduje na 14,5 miliardy korun. Stroje by mohly být dodány v roce 2023.

UH-1 Venom (česky Jed)

  • Víceúčelový vojenský vrtulník, který využívá americká námořní pěchota.
  • Slouží k přepravě vojáků a materiálu. Jeho akční rádius činí 220 kilometrů.
  • Ve výzbroji má dva kulomety, neřízené střely vzduch–země a rakety s laserovým naváděním.
  • Armáda chce koupit osm vrtulníků.

AH-1Z Viper (česky Zmije)

  • Bitevní vrtulník pro dva piloty, který slouží k ničení pozemních a vzdušných cílů.
  • V jeho výzbroji je automatický kanon, šest závěsníků pro rakety vzduch–vzduch, 76 neřízených střel vzduch–země nebo 28 laserem naváděných střel vzduch–země. Alternativou je 16 řízených protitankových střel či nálož zápalných pum.
  • Zájem je o čtyři vrtulníky.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.