Lidovky.cz

Exnáměstek civilní rozvědky spadl do sítě žalobců. Kvůli podvodu

  10:35
Vyšetřovatelé stíhají bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v případu peněz za odposlouchávací zařízení. Spis je v utajeném režimu, neboť odkrývá fungování ÚZSI. Kauzu má na starosti Marek Bodlák pod Vrchním státním zastupitelstvím v Praze.

Agáta - ilustrační grafika. foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

Česko před šesti lety zažilo skandál spojený s Vojenským zpravodajstvím v kauze Nagygate. Od pátku 23. srpna se zdá, že se problémům nevyhnula ani civilní rozvědka. Vyšetřovatelé začali stíhat jejího bývalého náměstka Zdeňka Blahuta, a to pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Případ doprovází přísné informační embargo. Spis je veden v utajeném režimu, protože rozkrývá vnitřní fungování Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Kauzu má na starosti Marek Bodlák pod Vrchním státním zastupitelstvím v Praze.

Šéfka vrchních žalobců Lenka Bradáčová odrážela otázky LN odkazem na tiskovou zprávu. V ní se uvádí, že obvinění souvisí s trestním oznámením, které se týkalo hospodaření civilní rozvědky. Podle ČT byl Blahut v pátek 23. srpna zadržen a proběhla u něho prohlídka. Už loni upozornil tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) na nestandardní hospodaření organizace, která spadá pod resort vnitra. Závažné informace podle něho vyplynuly z interního auditu. Následně zprostil funkce tehdejšího ředitele ÚZSI Jiřího Šaška. Letos v lednu v úřadu skončil i Blahut.

Nákup setů Agáta

Současné vyšetřování se vztahuje k období 2015 až 2017, kdy byl ministrem vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ten ale pouze uvedl, že loni k případu vypovídal jako svědek a je připraven s policií plně spolupracovat. Podle informací LN si žalobce Bodlák vyžádal ke spolupráci krajskou policii v Pardubicích. „Chtěli mít jistotu, že skryté prověřování nebudou provázet úniky,“ uvedl důvěryhodný zdroj redakce z bezpečnostní komunity k důvodům, proč kauzu neřeší kriminálka v Praze.

Současné vyšetřování se vztahuje k období 2015 až 2017, kdy byl ministrem vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Už loni LN uvedly, že se vyšetřovatelé zabývají prověřováním osudu zhruba tři čtvrtě miliardy korun, které šly na vybudování krycích firem ÚZSI a na nákup odposlouchávacích setů Agáta.

Už loni LN uvedly, že se vyšetřovatelé zabývají prověřováním osudu zhruba tři čtvrtě miliardy korun, které šly na vybudování krycích firem ÚZSI a na nákup odposlouchávacích setů Agáta.Vyšetřovatelé pracovali s podezřením, že část nakoupených agát, jejichž hodnota se počítá v desítkách milionů korun, vůbec nakoupena nebyla. Část jich měla údajně skončit jako dar v Egyptě.

V případu v minulosti vypovídal například bývalý šéf diplomacie a nyní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V únoru to potvrdil webu iRozhlas s tím, že se ho vyšetřovatelé ale ptali na operaci na záchranu českého občana Petra Jaška, který byl odsouzen v Súdánu, a česká diplomacie se zasadila o jeho propuštění z tamního vězení. „Podal jsem svědectví k tomu, jak se odehrávala kauza kolem pana Jaška, kterého jsme přivezli ze Súdánu. Bavili jsme se o okolnostech celého případu,“ popsal Zaorálek.

Mimořádná opatření

Odhady zevnitř zpravodajské komunity hovoří o tom, že za agáty úřad zaplatil skoro čtvrt miliardy korun. Zbývající částka, zhruba půl miliardy, měla skončit v projektu CyberGym. Jde o firmu, která se specializuje na školení a bezpečnostní cvičení proti hackerům. Tato část případu byla nicméně podle informací LN po prověření odložena, protože se nic trestného nezjistilo. Přesné zjišťování toků peněz na práci zpravodajců komplikuje několik skutečností. Jde o jednu z nejcitlivějších činností uvnitř tajné služby. Mnoho operací se provádí v hotovosti.

Mimořádná opatření provázejí i postup vyšetřovatelů. Kvůli tomu, že byl Blahut příslušník tajné služby, musí ze zákona vyšetřování vést přímo státní zástupce, a nikoli policisté. Ke konkrétním úkolům, jako jsou domovní prohlídky, si pak žalobce vybírá konkrétní policejní útvar.

„Největší potíž je, že to je všechno cash,“ popsal LN zdroj ze zpravodajské branže. Mimořádná opatření provázejí i postup vyšetřovatelů. Kvůli tomu, že byl Blahut příslušník tajné služby, musí ze zákona vyšetřování vést přímo státní zástupce, a nikoli policisté. Ke konkrétním úkolům, jako jsou domovní prohlídky, si pak žalobce vybírá konkrétní policejní útvar. V minulosti proto žalobce Bodlák spolupracoval s interním inspektorem ÚZSI, který má stejné postavení jako policie.

Jenže podle informací LN jde o jediného člověka, který navíc odpovídá i za vyřizování menších prohřešků příslušníků ÚZSI, jako jsou například dopravní přestupky. Podle informací LN to byl také důvod, proč se prověřování a výslechy v čase protáhly. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zdůraznil, že v současnosti je ÚZSI v pořádku. „Po mém nástupu došlo k výměně de facto všech klíčových vedoucích představitelů. Rozvědka má nového ředitele, jsou tam noví náměstci, nikdo, kdo je spojen s tou vyšetřovanou kauzou, už není ve vedení civilní rozvědky.“

Blahut byl kovboj

Jedním z lidí, kteří Zdeňka Blahuta čelícího obvinění z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby přijímali k práci v tajné službě, byl Karel Randák. Ten velel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) v letech 2004 až 2006. Někdejšího podřízeného si dobře pamatuje i po letech.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se hlídají finance v ÚZSI?

RANDÁK: Nemohu to popsat do detailu, protože jde o utajovanou skutečnost. Obecně ale platí, že rozpočtová kapitola ÚZSI je podkapitolou rozpočtu ministerstva vnitra. Část z té částky slouží zvláštní účetní jednotce. Ta s penězi hospodaří, ale směrem k ministerstvu vnitra se už nevykazují žádné detaily či jednotlivé položky.

LIDOVÉ NOVINY: Mohl byste uvést příklad?

RANDÁK: Úřad si třeba pořídí konspirační byt, který je veden na krycí firmu nebo na osobu s krycími doklady. Následně však může být objekt prozrazen. Pak jej ÚZSI musí prodat a koupit jiný. Opět přes krycí firmy. Takto podrobně to však nelze vykázat ministerstvu vnitra, protože by se konspirační byty i krycí firmy mohly vyzradit. O detailech vědí náměstci a ředitel úřadu.

LIDOVÉ NOVINY: Bylo by to stejné u nákupu odposlouchávacích setů Agáta?

RANDÁK: Ano. To se kupuje z této zvláštní účetní jednotky. Když chcete koupit techniku, a to včetně agáty, pak do toho nikomu nic není.

LIDOVÉ NOVINY: Ale ÚZSI je určen ke sběru informací především v cizině...

RANDÁK: A to je meritum věci. Měli koupit nesmyslně mnoho setů, snad šest. Podle všeho byly navíc použity v rozporu se statutem úřadu a zákonem o zpravodajských službách. Úřad si sice agátu koupit může, ale musí ji použít v cizině. Nesmí ji nasadit v ČR.

LIDOVÉ NOVINY: Jedno podezření, které okolo ÚZSI koluje, se týká toho, že agáty měly skončit jako dar Egyptu. Co si o tom myslíte?

RANDÁK: Moc si to nedovedu představit. Jediné ospravedlnění, a tak s tím údajně někdo operuje, že v uprchlických táborech se používají mobilní telefony. Agáta by mohla zachytit hovory, které se tam vedou. Česko tam nemůže agátu dostat, ale egyptská služba ano.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste pana Blahuta poznal?

RANDÁK: Docela dost zblízka.

LIDOVÉ NOVINY: A jak byste ho charakterizoval?

RANDÁK: Kdosi ho charakterizoval jako kovboje s myšlením 17letého chlapce o zpravodajské práci. To sedí.

LIDOVÉ NOVINY: Jak mohl ve službě pracovat?

RANDÁK: Za mého působení v ÚZSI jsme ho přijímali. Naštěstí na mě také padá, že za mého ředitelování byl tuším odejit.

LIDOVÉ NOVINY: Důvod?

RANDÁK: Když si někdo myslí, že je James Bond a dělá věci, které překračují pravomoci služby, v ÚZSI nemá co dělat. Je dokonce pro službu nebezpečný. Že do úřadu pak přišel znovu a někdo mu tam umožnil pracovat, s tím nemám nic společného.

LIDOVÉ NOVINY: Je možné spáchat podvod a porušit pravomoci v úřadě, aniž by o tom věděl někdo další?

RANDÁK: Bavíme-li se o ekonomice, pak ne. V ÚZSI můžete podepisovat vždy do určité výše nákladů. Za mě měl náměstek pravomoc podepisovat do jednoho milionu korun. Agáta ale stojí násobně více. Náměstek si to tedy musí nechat podepsat od ředitele, který má v zásadě neomezený rozpočet,

LIDOVÉ NOVINY: Je pravda, že ÚZSI si vybírá peníze v hotovosti v České národní bance?

RANDÁK: To je různé. Může i nemusí to tak být. Před revolucí to tak bylo.

IMSI–CATCHER

  • V balíku pochybných nákupů civilní rozvědky, kvůli kterým musel loni skončit její ředitel Jiří Šašek, bylo i pořízení zpravodajské techniky. Šlo mimo jiné o nákup odposlouchávacích zařízení známých jako Agáta. V pátek 23. srpna policie obvinila exnáměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta. Přesné podrobnosti nesdělila.
  • IMSI-CATCHER, v angličtině známý jako „rejnok“ a v českém prostředí jako Agáta, je malá krabička napojená na osobní počítač. Po zapnutí si vytvoří vlastní mobilní síť, na kterou se bez vědomí uživatele připojují telefony v okolí, díky čemuž lze sledovat jejich aktivitu. Agáta umí přečíst SMS zprávy, odposlouchávat hovory či blokovat šifrované obsahy hovorů.
  • Systém Agáta lokalizuje telefon, který chce monitorovat, a pak jej na krátkou vzdálenost odposlouchává. Hovory a zprávy sledovaného čísla se posílají na zvláštní disk počítače, kvůli technické náročnosti se přístroj většinou vozí v dodávce s anténou.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.