Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Existuje o Maďarsku jen liberálně levicová pravda?

  11:25

Na jedné straně je Maďarsko v Evropě kritizováno, na druhé straně Joachim Gauck udělil maďarskému ministrovi Balogovi vyznamenání.

Zoltán Balog, maďarský ministr pro lidské zdroje v Orbánově vládě, obdržel od německého prezidenta Joachima Gaucka státní vyznamenání – Kříž za zásluhy. Jako evangelický farář pomáhal v roce 1989 východoněmeckým uprchlíkům, držel nad nimi ochrannou ruku v době, kdy v Maďarsku již probíhal dialog mezi opozicí a komunistickou mocí, zatímco v NDR ještě celkem nerušeně vládl Erich Honecker. V dalších letech rozvíjel německo-maďarské církevní kontakty. Řeklo by se, co je špatného na vyznamenání evangelického faráře?

Soudě podle některých politických proudů v Německu je však na tom špatného víc než dost. V úterním vydání Süddeutsche Zeitung, které následně německá média hojně citovala, poslankyně Bundestagu za Zelené Viola von Cramon kategoricky prohlásila: „Spolkový prezident Gauck ztratil svůj jinak dobrý kompas v otázce lidských práv.“ A dodala, že je to „obrovský skandál“, protože Balog je prý zodpovědný za segregační politiku vůči maďarským Romům, kteroužto politiku nazvala „láskyplnou segregací“ vedoucí k prohloubení romského vyloučení.

Evidentně existuje více pohledů na maďarskou politiku směřující k integraci Romů než pouze ten liberálně levicový

Prezidentský úřad kontroval, že se Joachim Gauck radil nad vyznamenáním Zoltána Baloga třeba i s Centrální radou německých Sintů a Romů v Německu a má od ní doporučující stanovisko, nikoli negativní. Naskýtá se otázka, zda není „vyhánění“ Maďarska ze „slušné“ Evropy až příliš apriorní. Evidentně existuje více pohledů na maďarskou politiku směřující k integraci Romů než pouze ten liberálně levicový. 

Veškeré titulky německých webů o této kauze uvádějí zprávu slovy jako „kontroverzní ministr“ a v článcích pak hojně najdeme sousloví pochybné vyznamenání. Zvláště liberální levicová média – typicky Die Zeit – vyznamenání Baloga spojují s komplexní situací v Maďarsku. Ve zmíněném článku na Die Zeit se píše, že Gauck vyznamenává člena pravicové silně konzervativní vlády, vlády, která je kritizována Evropskou radou za útok na svobodu justice, a povšechně jsou změny v maďarské ústavě, které Orbánova vláda prosazuje, označovány za „hrozbu pro demokracii“. Gauck tím jinak řečeno de facto legitimizuje maďarskou politiku.

V jistém slova smyslu je to opravdu od Joachima Gaucka rána do vazu liberálně levicové kritice maďarské vlády. Jak totiž obhájit tuto kritiku, když vlastní prezident, navíc morální autorita uznávaná i levicí samotnou, vyznamená, jak v Německu píší, hlavního vládního pomocníka Viktora Orbána Křížem za zásluhy? To je pak jisté, že něco bude na kritice Maďarska minimálně dost skřípat a těžko vysvětlovat.

Liberálům na levici pak nezbývá nic jiného, než říci, že Gauck „ztratil kompas“ (a doufat, že dočasně), ale to je asi to jediné. Celá diskuse otevírá jinou otázku: co tento krok Joachima Gaucka vypovídá o mediálním obraze Maďarska? Jak se s drtivou kritikou Maďarska v médiích slučuje vyznamenání současného maďarského ministra významnou německou morální autoritou? Možná je na čase chtít, aby stejné principy, které moderní levicoví liberálové prosazují, tedy že neexistuje jedna pravda, ale je pluralita pravd a v diskurzu se vzájemně obohacují, začaly být uplatňovány, i když jim nejsou po chuti.

A třeba bychom mohli začít právě Maďarskem, které je vykreslováno jako po Bělorusku dnes nejproblematičtější stát v Evropě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!