Lidovky.cz

Evropská unie by neměla záviset na technologiích z USA a Číny

  10:18
Ekonomika, pracovní příležitosti, bezpečnost a migrace budou hlavní témata blížících se voleb do Evropského parlamentu, říká v rozhovoru česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Jako členka Evropské komise by ráda pokračovala i v dalším období, kdy bude mít šanci na silnější portfolio. Kromě vnitřního trhu ji zajímá digitální agenda.

Věra Jourová foto: Reuters

Předseda vlády Andrej Babiš s oblibou kritizuje Evropskou komisi (EK) jako hračku v rukou politických sil. „Musíme vystupovat proti zpolitizované Evropské komisi a snažit se, aby více rozhodovali lídři členských zemí EU,“ řekl například v jedné z loňských debat s občany. Česká členka komise Věra Jourová ale slova o její politizaci striktně odmítá. „Upřímně řečeno jsem tomu nikdy nerozuměla. Dělám tady svou práci, stejně jako moji kolegové. Vynucujeme plnění pravidel, na kterých jsme se v Evropě dohodli,“ říká v rozhovoru pro LN.

Jourová je eurokomisařkou pátým rokem. Spravuje oblast ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví. Výtky o zpolitizovanosti podle ní zaznívají zpravidla ze zemí, kterým se nelíbí některé z kroků EK. „Když je to rozhodnutí zdánlivě ve prospěch nějakého regionu Evropy, tam je ticho, protože pozitivní věci se jaksi nahlas nehodnotí. Ale pokud se rozhodne něco, co někomu připadá nevýhodné, tak to samozřejmě okamžitě máme na talíři,“ popisuje česká eurokomisařka.

Premiér Babiš je pro, aby v postu na unijní úrovni pokračovala i v dalším období. Podle něho by mohla usilovat o portfolio vnitřního trhu, které je kvůli své důležitosti považováno za „silový“ resort. Jourová by se nebránila ani digitální agendě. „Bude mít velkou perspektivu,“ říká.

LIDOVÉ NOVINY: Řada Čechů stále neví, k čemu je Evropská unie. Vy se na její úrovni zasazujete o zrušení dvojí kvality potravin, za což bojuje rovněž europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová. Můžete na tomto příkladu vysvětlit, co změna na evropské úrovni Čechům přinese?

Je tady vedle ospravedlnitelných rozdílů, třeba více papriky v maďarském guláši, několik stovek zavádějících výrobků, které chci dostat z trhu pryč. Respektive je chci ponechat, ale s takovým složením, abychom si pod stejnou značkou všude kupovali totéž.

JOUROVÁ: Nebudou muset neustále nadávat, že si na cestách zejména po západní Evropě koupili známou značku jídla nebo pití, o níž po návratu zjistí, že má jiné složení než doma kupovaná varianta. V ní je třeba méně masa, v jogurtu místo ovoce jen chemická složka, na pizze méně sýra, a navíc místo mozzarelly pouze nastrouhaný ementál. Takové věci Čechům vadí. Proto jsme vyvinuli úsilí, abychom tuto praktiku evropskou legislativou zakázali. To jsem navrhla.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy by změny měly začít platit?

JOUROVÁ: Jestli to projde, je třeba připočíst tradiční dva roky na zapracování do národních legislativ, po kterých by měly mít národní orgány vymáhající společná pravidla potřebné nástroje. Takže řekněme za dva roky. Ale mezitím se děje spousta dalších věcí. Testujeme výrobky, které jsou v podezření. Zkontrolovali jsme 64 produktů, z toho 20 vykázalo značné rozdíly v kvalitě.

Teď se chystáme na dalších 145. Budeme jednat s výrobci, osobně mám naplánovánu řadu setkání v této věci. Myslím, že je tady vedle ospravedlnitelných rozdílů, třeba více papriky v maďarském guláši, několik stovek zavádějících výrobků, které chci dostat z trhu pryč. Respektive je chci ponechat, ale s takovým složením, abychom si pod stejnou značkou všude kupovali totéž.

LIDOVÉ NOVINY: Jak těžké je takovou změnu prosadit?

Máme na své straně řadu hotových testů provedených členskými státy, které dávají jasné informace, kterých produktů se to týká a že ten problém skutečně existuje. To mi hodně pomáhá, abych změny prosadila.

JOUROVÁ: Je to dřina. Když si uvědomíte, že ještě nedávno to řada států považovala za vymyšlenost a nesmysl... Slýchala jsem, že přece máme důležitější věci na práci. Bylo to velmi intenzivní přesvědčování. Dnes mi ale už nikdo nevpálí, že jsem si to vymyslela. Máme na své straně řadu hotových testů provedených členskými státy, které dávají jasné informace, kterých produktů se to týká a že ten problém skutečně existuje. To mi hodně pomáhá, abych změny prosadila. Klíčový pak bude zmíněný celoevropský test.

LIDOVÉ NOVINY: Nedá se právě přes takové jednoduché téma „prodat“, k čemu je EU pro Čechy přínosná?

JOUROVÁ: Nechci to prodávat jako jedinou věc. Děláme řadu dalších věcí, které jsou pro Čechy dobré, jen si to vůbec neuvědomují. Když zůstaneme u toho jídla: půjdete do obchodu, a pokud máte chuť na nějaké zahraniční zboží, koupíte si ho za rozumné ceny, protože není zatíženo clem. Už jen nabídka a možnost využívat výhod velkého společného trhu, je obrovská výhoda. A mohla bych pokračovat, ten seznam je dlouhý. Pro české občany je výhodné být v EU.

LIDOVÉ NOVINY: Přesto, blíží se evropské volby. V těch minulých přišlo k urnám jen okolo 18 procent českých voličů. Proč netáhnou tolik jako jiné typy voleb?

JOUROVÁ: Z Čech slyším to, co je slyšet mnohem méně z jiných členských států. Podle řady průzkumů je názor velkého množství našich obyvatel asi takový: Evropská unie mě nezajímá, nic o ní nevím, ale nelíbí se mi. Lidé se mnohem více zajímají o to, co je ovlivňuje v každodenním životě. Spíše je tedy zajímá státní politika, respektive politika jejich obce nebo města.

Názor velkého množství našich obyvatel je asi takový: Evropská unie mě nezajímá, nic o ní nevím, ale nelíbí se mi. Lidé se mnohem více zajímají o to, co je ovlivňuje v každodenním životě. Spíše je tedy zajímá státní politika, respektive politika jejich obce nebo města.

Rozumím tomu. Sama jsem člověk, který prošel různými posty – od obce přes státní úroveň. A vím, že se tam řeší věci, které lidé pocítí velmi rychle. Takže snadno zjistí, že se něco změnilo – ideálně k lepšímu. U Evropské unie to déle dobíhá a dopad přijde později. Navíc to ne vždycky bývají změny, které lze snadno vysvětlit.

LIDOVÉ NOVINY: Jsou Češi největší skeptici ve vztahu k EU?

JOUROVÁ: Jsou třetí, největší jsou Řekové a pak Britové.

LIDOVÉ NOVINY: Hraje ve vnímání EU roli také rozdělení na staré a nové členské státy, respektive na východ a západ Evropy?

JOUROVÁ: Řekla bych, že ne. Objela jsem teď hodně východoevropských zemí a je v nich opravdu solidní dávka eurooptimismu. Nedávno jsem navštívila Chorvatsko. Tamní lidé si členství v unii považují, protože nedávno zažili válku a potřebují pocit bezpečí. EU jim ho dává. Kladný vztah mají k unii v Pobaltí. A nakonec i v Maďarsku, kde se hovoří o problémech ve vztahu k „Bruselu“, je ve srovnání s Českem unie mnohem populárnější než u nás.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká budou hlavní témata nadcházejících evropských voleb?

Chceme investovat, aby státní hranice nebyly limitem pro efektivní vyšetřování zločinu. A to i takového, jako je praní špinavých peněz, pašování drog nebo únosy dětí. To jsou problémy, které potřebujeme z Evropy dostat pryč, nebo je alespoň výrazně omezit.

JOUROVÁ: Prvním budou ekonomika, prosperita trhu a pracovní příležitosti. Protože pro řadu Čechů je důležité, že mají možnost pracovat v zahraničí. Dalším tématem se stane bezpečnost. A třetím tématem ještě stále bude migrace.

LIDOVÉ NOVINY: Ta je víceméně propojena s bezpečností. Co konkrétně v tom směru EU v následujícím období udělá?

JOUROVÁ: Chceme zvýšit investice do prosíťování, aby byla lépe chráněna vnější hranice unie. V tom směru jsme navrhovali mnohem vyšší rozpočet. Dále budujeme systémy, aby soudy, policie a státní zástupci mohli lépe a rychleji sdílet informace, protože organizovaný zločin nezná hranice. Naopak využívá Schengenu, digitálního prostředí, proto chceme investovat, aby státní hranice nebyly limitem pro efektivní vyšetřování zločinu. A to i takového, jako je praní špinavých peněz, pašování drog nebo únosy dětí. To jsou problémy, které potřebujeme z Evropy dostat pryč, nebo je alespoň výrazně omezit.

LIDOVÉ NOVINY: Bude se EU bránit pronikání rizikového kapitálu z Číny a Ruska, například sdílením informací o vstupu velkých byznysových hráčů z těchto zemí na evropský trh?

JOUROVÁ: Je možné, že i to bude téma. Myslím, že v České republice se tato řešení čekají spíše od vlády. Ale i na evropské úrovni se k tomu budeme vyjadřovat. Budeme mít například jednání k evropsko-čínským vztahům. Říkáme: pojďme být partnery, protože to je důležité pro evropský průmysl. Ale zároveň si zachovejme to, čemu říkám strategická autonomie. To znamená, že i takové partnerství má limity.

Potřebujeme dát do úvahy bezpečnostní hledisko. To se týká třeba toho, do jaké míry pustit čínské dodavatele do tendrů, které se týkají kritické infrastruktury. Můj názor je, že musíme maximálně usilovat o vyvážený vztah. Velkou roli hraje, že by nás Čína mohla „vypnout“, ale my ji na oplátku „vypnout“ nemůžeme. Je třeba pracovat směrem k větší bezpečnosti.

Potřebujeme dát do úvahy bezpečnostní hledisko. To se týká třeba toho, do jaké míry pustit čínské dodavatele do tendrů, které se týkají kritické infrastruktury. Můj názor je, že musíme maximálně usilovat o vyvážený vztah. Velkou roli hraje, že by nás Čína mohla „vypnout“, ale my ji na oplátku „vypnout“ nemůžeme. Je třeba pracovat směrem k větší bezpečnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Máte zájem pokračovat jako eurokomisařka i v dalším období?

JOUROVÁ: Panu premiérovi jsem už před časem řekla, že jsem připravena pokračovat a že se budu ucházet o důvěru české vlády, až to přijde na pořad jednání. To bude tuším někdy po volbách. Možná v červnu, v červenci.

LIDOVÉ NOVINY: Pan premiér hovořil o možnosti usilovat o portfolio vnitřního trhu. V čem je důležité?

JOUROVÁ: Je silné a mám k němu hodně blízko, protože dnes mám na stole spotřebitelskou politiku, což s tím dost souvisí. Pro mě ekonomická témata nejsou problém. I proto, že jsem mnoho let pracovala v oblasti eurofondů a dopadů evropských investic na prosperitu členských zemí. Takže je mi to blízké. A je pravda, že když komisař pokračuje ve druhém mandátu, má silnější pozici, a tím pádem i šanci na portfolio, které bude mít vliv. Mimochodem, síla portfolia je dána i tím, do jaké míry můžete mluvit do agendy jiným komisařům. Vnitřní trh je téma, které zasahuje do obrovského množství různých agend.

LIDOVÉ NOVINY: Jsou to kdyby, ale pokud bychom toto portfolio získali, do čeho byste se pustila?

Když komisař pokračuje ve druhém mandátu, má silnější pozici, a tím pádem i šanci na portfolio, které bude mít vliv. Mimochodem, síla portfolia je dána i tím, do jaké míry můžete mluvit do agendy jiným komisařům. Vnitřní trh je téma, které zasahuje do obrovského množství různých agend.

JOUROVÁ: Máme ještě velké mezery v harmonizaci řady pravidel. Například pro investory. Vezměte si, že jste investor ze země A, a rozhodnete se investovat do země B. Najednou vás nemile překvapí, že jsou v ní jiné podmínky pro vaše podnikání. Myslím si, že bychom vnitřní trh měli posilovat právě tím, že budeme směřovat ke sladěným pravidlům. Ale zároveň i vůči světu, abychom byli konkurenceschopní.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jiné portfolio by ještě pro Česko mohlo být vhodné?

JOUROVÁ: Velkou perspektivu bude mít digitální agenda. Protože řada klíčových věcí, které také mají vliv na vnitřní trh, se posunuje do digitální oblasti. Myslím, že budeme muset hodně přitlačit, abychom si vybudovali svůj digitální průmysl. Abychom nebyli závislí na silných hráčích zvenčí, jako jsou USA nebo Čína. To bude portfolio, které bude hodně napojeno na zdroje, jež jsou připraveny v rozpočtu unie pro budování digitální Evropy a rozvoj umělé inteligence. Od toho si slibujeme docela zásadní ekonomický rozvoj.

LIDOVÉ NOVINY: Zemědělství je v rámci unie také silný resort. Lákal by vás?

JOUROVÁ: To říkám upřímně, že bych dost nerada. Tomu nerozumím.

LIDOVÉ NOVINY: Premiér Andrej Babiš se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že je celá Evropská komise zpolitizovaná. Máte stejný dojem?

Měli bychom vnitřní trh posilovat tím, že budeme směřovat ke sladěným pravidlům. Ale zároveň i vůči světu, abychom byli konkurenceschopní.

JOUROVÁ: Někdy to z různých stran slyším. Jindy slyším i hrdá vyjádření, že jsme politická komise. Upřímně řečeno jsem tomu nikdy nerozuměla. Dělám tady svou práci, stejně jako moji kolegové. Vynucujeme plnění pravidel, na kterých jsme se v Evropě dohodli. Činíme rozhodnutí, která posvěcují státníci – ať to bylo k brexitu, nebo kolem migrace. Proto si myslím, že komise dělá, co dělat má.

V současnosti navíc jedna krizová situace stíhá druhou, což vyžaduje, dá se říci, krizové řízení. A je zajímavé, že z nějaké strany Evropy – a teď nebudu mluvit o panu premiéru Babišovi – slyším zároveň hlas: „Tohle jste rozhodnout neměli, překročili jste hranice“ a k němu naopak: „Proč už konečně nebouchnete do stolu?“ To jsou protichůdné názory. Ono také záleží, kdo to říká, a jak moc se komu líbí to, co jsme rozhodli.

LIDOVÉ NOVINY: Nemohou nás taková vyjádření v Evropě poškodit? Nejsme pak méně důvěryhodní?

JOUROVÁ: Necítím to tak. Řekla bych, že Česká republika včetně vlády a pana premiéra je považována za zemi, která je stabilní ekonomicky i co se týče právního státu. Což se nemusí týkat všech středo- a východoevropských zemí. Řekla bych, že spíš to nemá vliv na žádné zásadní škraloupy, které by mohl někdo špatně vnímat.

LIDOVÉ NOVINY: Zaznívají výtky o zpolitizovanosti i od jiných států?

Velkou perspektivu bude mít digitální agenda. Protože řada klíčových věcí, které také mají vliv na vnitřní trh, se posunuje do digitální oblasti. Myslím, že budeme muset hodně přitlačit, abychom si vybudovali svůj digitální průmysl.

JOUROVÁ: Podle toho, komu se jak líbí které rozhodnutí. Když je to rozhodnutí zdánlivě ve prospěch nějakého regionu Evropy, tam je ticho, protože pozitivní věci se jaksi nahlas nehodnotí. Ale pokud se rozhodne něco, co někomu připadá nevýhodné, samozřejmě to okamžitě máme na talíři.

LIDOVÉ NOVINY: Kritici vyčítají EU pomalost a zkostnatělost. Měla by být ve svých rozhodnutích rychlejší?

JOUROVÁ: Myslím, že takhle je to v pořádku. Někdy rychlá rozhodnutí nebývají ta nejlepší. Existenční strategická rozhodnutí se vždy dělají na půdorysu Evropské rady, kde sedí státníci, kteří, pravda, mají na stole návrh Evropské komise. Takže my připravujeme návrhy, ale skutečná rozhodnutí skutečně padají v kolektivu členských států. Zásadní věci se rozhodují jednomyslně. To znamená, že prostor pro dobrodružná, zásadní a dalekosahající rozhodnutí komise je velmi omezený.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.