Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropa zůstane pro Gazprom klíčová. Čína ji zcela nenahradí.

Evropa

  9:29
Dohoda Rusů s Číňany o dodávkách ruského plynu do Říše středu, poté další jednání o obnovení exportu strategické suroviny na Ukrajinu, potažmo do Evropské unie. Co je pro Moskvu důležitější?

Čínský prezident Si Ťin-pching se vítá se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. foto: Montáž Richard CortésČTK

Rusové vytvářeli dojem, že jejich nová dohoda o plynovodu Síla Sibiře s Čínou by mohla Evropu mrzet. Jenže sjednaný kontrakt s Číňany, který se navíc týká až dodávek z východní Sibiře od roku 2019, pořád představuje pouze zhruba čtvrtinu dnešního vývozu do Evropy. Ta zůstává naprosto klíčovým trhem pro ruskou státní korporaci Gazprom.

Rusové se přitom při budování této cesty ještě „zapotí“, než začnou do Číny skutečně posílat slibovaných 38 miliard metrů krychlových plynu ročně. „V Rusku jsou zapotřebí investice ve výši 55 miliard dolarů na rozvoj plynových nalezišť Čajanda a Kovykta a na budování plynovodu Síla Sibiře,“ upozorňuje Michael Bradshaw, přední odborník na globální energetická témata, v článku na serveru Eurasia Review.

Projekt plynovodu Síla Sibiře do Číny

  • Hodnota kontraktu: 400 miliard dolarů
  • Odhadovaná cena plynu: 350 až 380 dolarů za tisíc metrů krychlových
  • Zahájení dodávek: 2019
  • Doba dodávek: 30 let
  • Objem dodávek: 38 miliard metrů krychlových ročně
  • Potřeba investic do ruské infrastruktury: 55 miliard dolarů

Další projekty

Zatímco pozornost všech byla zaměřena na plynovod Síla Sibiře, o skutečné síle rusko-čínského plynového partnerství rozhodnou i jiné projekty. Obě země zvažují další plynovod, který by do Číny vedl přes pohoří Altaj ze západní Sibiře.

Zatímco pozornost všech byla zaměřena na plynovod Síla Sibiře, o skutečné síle rusko-čínského plynového partnerství rozhodnou i jiné projekty

A pak jsou tu plány dodávek zkapalněného zemního plynu, o které už mají kromě dosud naprosto dominantního Gazpromu zájem i další ruské firmy – státní Rosněfť i soukromý Novatek v čele s podnikatelem Gennadijem Timčenkem, údajně blízkým přítelem prezidenta Vladimira Putina. Novatek je po Gazpromu druhým největším ruským producentem plynu.

Právě jeden z projektů těžby plynu, kterého se účastní Novatek, ale ukazuje, jak ošidné může být pro Rusy spoléhat na to, že se Číňané stanou náhradou za „nevstřícný“ Západ. Rozvoj západosibiřského naleziště Jamal, odkud chtějí Rusové vyvážet zkapalněnou surovinu, naráží kvůli západním sankcím na problém s financováním.

Zatímco Timčenko se sám stal terčem amerických i evropských sankcí, jeho společnost Novatek je na americké černé listině. A má problém se sháněním peněz, i když jsou jejími partnery v projektu jak francouzská společnost Total, tak čínská CNPC.

Dodávky ruského plynu do Evropy

  • Celkový export ruského plynu do Evropské unie: zhruba 160 miliard metrů krychlových ročně.
  • Celkový objem ruského plynu přepravovaného přes Ukrajinu: 80 miliard metrů krychlových ročně.
  • Celkový objem ruského plynu přepravovaného plynovodem Nord Stream: 30 miliard metrů krychlových ročně.
  • Celkový export ruského plynu na Ukrajinu: 28 miliard metrů krychlových ročně.
  • Celková skladovací kapacita EU: 75 miliard metrů krychlových.

Využívání příležitostí

Představy, že pomohou čínské banky, se zatím ukázaly liché. Agentura Reuters v této souvislosti získala vyjádření vrcholného bankovního představitele z Číny, který potvrdil, že ani Číňané se do žádných akcí „Američanům navzdory“ nehrnou: „Základní princip je, že ‚nebudeme jednat s těmi, kteří podléhají sankcím‘. Nechceme, aby USA získaly záminku k tomu, aby nám činily potíže.“

Číňané se i v případě plynovodu Síla Sibiře snažili především využít příležitostí, které jim napětí mezi Západem a Ruskem přináší

Faktem je, že Číňané se i v případě plynovodu Síla Sibiře snažili především využít příležitostí, které jim napětí mezi Západem a Ruskem přináší. O dodávkách plynu z Ruska do Číny se jedná už od roku 2006, nakonec se ale rozhovory podařilo dotáhnout do konce v době západních sankcí vůči Moskvě. Rusové potřebovali ukázat, že mají alternativu vůči Evropě. Číňané toho využili a podle dostupných zdrojů dosáhli během tvrdých vyjednávání velmi výhodných podmínek.

Cena plynu, který bude proudit plynovodem Síla Sibiře, dosáhne podle dostupných informací výše 350 až 380 dolarů za tisíc kubíků. To je zhruba o sto dolarů méně, než kolik Gazprom dosud vymáhal po Ukrajině. A je nutné připomenout, že ceny plynu v Asii se dnes jinak pohybují na podstatně vyšších úrovních než v Evropě.

Export Gazpromu (rok 2013, miliardy metrů krychlových)

  • Německo: 40,1
  • Budoucí čínský kontrakt: 38
  • Turecko: 26,7
  • Itálie: 25,3
  • Velká Británie: 12,5
  • Polsko: 9,8
  • Francie: 8,2
  • Česko: 7,3
  • Maďarsko: 6
  • Slovensko: 5,4
  • Rakousko: 5,2

Otáčení přízně Kremlu

S financováním nových projektů to ale za současné situace nemá jednoduché ani v Evropě aktivní korporace Gazprom, kterou Evropané a Američané zjevně nechtěli zasáhnout sankcemi stejně silně jako třeba Rosněfť, řízený ruským „jestřábem“ Igorem Sečinem, či Timčenkův Novatek.

Jenže za současného napětí mezi Ruskem a Západem jsou potenciální věřitelé velmi opatrní i v případě Gazpromu. A právě pozici Gazpromu z druhé strany oslabují také vnitřní mocenské boje v samotném Rusku, kdy se množí indicie, že Putinův Kreml na úkor dříve velmi mocné plynárenské korporace otáčí svou přízeň právě ke zmiňovaným firmám Rosněfť a Novatek.

Množí se indicie, že Putinův Kreml na úkor dříve velmi mocné plynárenské korporace Gazprom otáčí svou přízeň k firmám Rosněfť a Novatek

Gazprom by měl sice investovat do rozvoje čínské cesty – včetně terminálu zkapalněného plynu LNG ve Vladivostoku –, ale mnohé nasvědčuje tomu, že má svázané ruce právě kvůli potřebě udržet evropský trh. Klíčový je podle Michaela Bradshawa v tomto ohledu plynovod South Stream, který má podobně jako již hotový Nord Stream obejít Ukrajinu.

Jenže právě South Stream si vyžádá obří investice – odhadované náklady celého projektu se zvyšují a mohly by výrazně přesáhnout hranici 20 miliard eur. Na čínské „východní frontě“ pak mohou Rusům peníze chybět. 

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...