Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropa povzbudila čínské solárníky. Teď staví hráz.

Evropa

  11:50

Brusel chce trestat Čínu za tamní dotace pro výrobce panelů. Těm ale pomohly hlavně dotace evropské.

Ilustrační snímek foto: ČTKČeská pozice

Evropský komisař pro obchod Karel De Gucht se podle agentury Reuters chystá prosadit takzvaná antidumpingová cla Evropské unie na dovoz solárních panelů z Číny. Má jít o „trest“ za to, že Čína prodává panely příliš levně. Čínští výrobci totiž profitují z tamních vládních dotací včetně podpory vývozu výhodnými úvěry.

Snad každého, kdo delší dobu sleduje evropskou politiku podpory obnovitelných zdrojů, ovšem musí hned napadnout jiná otázka: Které dotace vlastně čínským výrobcům tak pomohly? Nebyly to náhodou spíše ty evropské? Samozřejmě, že ano. Před několika lety měly čínské panely na evropském trhu téměř nulový podíl, teď je to osmdesát procent.

To, že německý systém garantovaných výkupních cen elektřiny z fotovoltaických zdrojů – který okopírovali také Češi –, nakonec pomáhal právě Číňanům, je už delší dobu terčem kritiky.

Zatímco například strádající německá společnost SolarWorld musí jednat s věřiteli o restrukturalizaci svých dluhů, čínské firmy, které dokážou vyrábět levněji, jsou na koni. Tedy možná do doby, než na ně Evropská komise – zatím dočasně – uvalí až čtyřicetiprocentní clo. Naděje si teď naopak dělají zvláště ve dvou zemích EU – se stížnostmi do Bruselu se kromě německých obracely zvláště italské firmy.

Narušené tržní prostředí

EU narušila trh jednou, když dotace zavedla. Teď, když všichni vidí, že na tom často vydělává více Čína, Brusel vše „napravuje“ dalším zásahem do tržního prostředí.  Na výsledek evropské politiky je samozřejmě možné se podívat z různých stran. Optimista v roli zastánce zelené politiky asi upozorní, že podpora fotovoltaiky jistý účel splnila – ceny panelů šly dolů díky jejich masivnějšímu rozšíření. Realista dodá, že tak masivní podpora má ale smysl pouze v případě, že zároveň přinese zásadní technologický průlom. Což se nestalo – čínským panelům je často spíše vytýkána nižší kvalita, byť to určitě zdaleka není pravda ve všech případech.

A pohled pesimisty? Evropská unie narušila tržní prostředí jednou, když dotace zavedla. Teď, když všichni vidí, že na tom často vydělává více Čína než samotná Evropa, Brusel vše „napravuje“ dalším umělým zásahem do tržního prostředí.

Je samozřejmě možné se přít o to, do jaké míry narušují férový trh samotní Číňané. Oni sami tvrdí, že problém asi spíše bude v nedostatečné konkurenční schopnosti Evropy. Čímž mimochodem opravdu míří do slabin dnešní Evropy.

Faktem zůstává, že Evropská unie vrší v energetice tolik různých – často protichůdných – opatření, že výsledkem je zmatek. Který investor v evropské energetice dnes ví, co se mu vlastně bude do budoucna vyplácet?

A zmatek se teď týká i evropského solárního odvětví. Výrobci panelů ze starého kontinentu se na dovozní cla těší, ale evropské firmy, které se věnují instalaci fotovotoltaických zdrojů, jsou naopak zděšeny. Kvůli clům se sluneční výroba elektřiny zase pěkně prodraží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!