Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropa nemá charismatického lídra s přijatelnou vizí budoucnosti

  15:08
„Přestože se dnes občas objevují nejčernější scénáře, věci se nebudou vyvíjet natolik špatně, jak si mnozí myslí. Evropskou unii v její současné podobně si nepřeje většina Italů, Nizozemců ani Francouzů a posilují extremistické strany,“ říká v rozhovoru francouzský politolog Arnaud Dubien.

USA, EU, Rusko. Ilustrace Richard Cortés. foto: Česká pozice

Francouzský politolog Arnaud Dubienv rozhovoru mimo jiné říká: „Pokud v amerických prezidentských volbách vyhraje Hillary Clintonová, pak lze zlepšení vztahů Ruska a Západu očekávat jen stěží. Naopak se bude stupňovat napětí, neboť mnozí lidé okolo Clintonové považují současného prezidenta USA Baracka Obamu za příliš nedůrazného. Moskvě je to jasné a na útoky revanšistů je připravena. Vývoj vztahů mezi Moskvou a Washingtonem bude mít vliv i na vztahy EU a Ruska.“

Arnaud Dubien, francouzský politolog.

LIDOVÉ NOVINY: V uplynulých dnech byl ruský prezident Vladimir Putin pozván do Paříže, nicméně po kázání od francouzského protějšku Françoise Hollanda svou návštěvu odřekl. Postavila se Francie, která navzdory všeobecnému napětí přistupovala k Rusku celou dobu poměrně vyváženě, za USA? Nebo Paříž popudil jen současný vývoj syrského konfliktu?

DUBIEN: Paříž vystupovala od vypuknutí ukrajinské krize jako prostředník mezi Moskvou a Bruselem a snažila se zabránit definitivnímu zhoršení vztahů. Hollande pozval Putina na oslavy v Normandii a před summitem NATO ve Varšavě upozorňoval, že Rusko není nepřítelem, ale partnerem, nicméně v pohledu na situaci v Sýrii se obě strany zásadně liší.

Na Blízkém východě tradičně aktivní Paříž jen nechápavě a nečinně přihlíží, jak se její snahy z uplynulých pěti let zhroutily společně s intervencí Ruska

Na Blízkém východě tradičně aktivní Paříž jen nechápavě a nečinně přihlíží, jak se její snahy z uplynulých pěti let zhroutily společně s intervencí Ruska. Právě tato nespokojenost byla cítit i v neblahém prohlášení, na nějž Putin zareagoval odvoláním své návštěvy. Přitom věděl, že nemůže příliš ztratit, neboť Hollande už je pouze „chromá kachna“.

LIDOVÉ NOVINY: Mohlo by nové vyostření napětí mezi Ruskem a západními mocnostmi v souvislosti s krizí v Sýrii ovlivnit i ukrajinskou krizi, neboť právě zde by na Moskvu mohl být vyvíjen tlak v reakci na její postup v Sýrii?

DUBIEN: Přesně naopak, protože evropské mocnosti jsou stále nespokojenější s Kyjevem. Washington a Londýn nebo předseda Evropské rady Donald Tusk a Polsko požadovali kvůli Sýrii zpřísnění sankcí, ale v této otázce ani zdaleka nepanuje shoda, jelikož mnozí by si přáli zmírnění postihů. Ukrajina je tedy zcela jiná kapitola a se situací v Sýrii bezprostředně nesouvisí.

LIDOVÉ NOVINY: Závisí budoucí vztahy Evropské unie s Ruskem do značné míry na výsledcích voleb v USA, ve Francii nebo v Německu?

Washington a Londýn nebo předseda Evropské rady Donald Tusk a Polsko požadovali kvůli Sýrii zpřísnění sankcí, ale v této otázce ani zdaleka nepanuje shoda, jelikož mnozí by si přáli zmírnění postihů

DUBIEN: Z tohoto hlediska jsou nejdůležitější prezidentské volby v USA. Pokud vyhraje Hillary Clintonová, a je velká šance, že vyhraje, pak lze zlepšení vztahů Ruska a Západu očekávat jen stěží. Naopak se bude stupňovat napětí, neboť mnozí lidé kolem Clintonové považují současného prezidenta USA Baracka Obamu za příliš nedůrazného. Moskvě je to jasné a na útoky revanšistů je připravena. Vývoj vztahů mezi Moskvou a Washingtonem bude mít vliv i na vztahy EU a Ruska.

Co se týče voleb ve Francii, největší šanci na vítězství má Alain Juppé, který již jako ministr zahraničních věcí dokázal, že ho nelze považovat zrovna za přítele Moskvy. V případě jeho vítězství se budou vztahy s Ruskem s největší pravděpodobností vyvíjet hůře, než kdyby vyhrál Nicolas Sarkozy, nicméně i tak snad lépe než za Hollanda. V budoucnu tudíž počítám s rezervovaným, trochu chladným vztahem.

V Německu je možných několik scénářů, obzvlášť co se týče koalice, takže na tuto otázku je ještě příliš brzy.

LIDOVÉ NOVINY: Vznikne-li triumvirát Clintonová–Juppé–Merkelová, pak Putin zřejmě nemůže očekávat nic dobrého...

Washington ani Moskva nemůžou udělat pořádek ani v Sýrii, aniž by si mohly dovolit nebrat v úvahu zájmy Íránu, Egypta nebo Saúdské Arábie

DUBIEN: To je pravda, nezapomínejme však, že jedna věc je kampaň a rétorika, a jiná zodpovědná vláda.

LIDOVÉ NOVINY: Je jasné, že válka nebude, nanejvýš studená. Nebo spíše chladný mír.

DUBIEN: Studená válka představuje historické období, kdy svět kontrolovaly dvě velmoci. Oproti tomu Washington ani Moskva nemůžou udělat pořádek ani v Sýrii, aniž by si mohly dovolit nebrat v úvahu zájmy Íránu, Egypta nebo Saúdské Arábie.

Od rozpadu Sovětské svazu se svět značně změnil. A přestože se dnes občas objevují nejčernější scénáře, věci se nebudou vyvíjet tak špatně, jak si mnozí myslí.

LIDOVÉ NOVINY: Co bude s EU, která je v hluboké krizi a musí čelit řadě problémů – od brexitu přes eurozónu až po migranty?

DUBIEN: Migrace v poslední době citelně zpomalila, i když z dlouhodobého hlediska je s tímto problémem třeba počítat. Liberálové v USA i v Evropě mají radost z očekávaného vítězství Clintonové, ale nesmíme zapomínat, že v EU od Francie přes Nizozemsko až po Německo posilují protirežimní, extremistické strany.

Migrace v poslední době citelně zpomalila, i když z dlouhodobého hlediska je s tímto problémem třeba počítat

Navíc je tu italské referendum, které může Matteo Renzi s velkou pravděpodobností prohrát, a s tím související problémy italských bank, v důsledku čehož může být destabilizována jedna z hlavních mocností Evropy, což představuje další vážnou výzvu. EU v její současné podobně si nepřeje většina Italů, Nizozemců ani Francouzů, přičemž neexistuje žádný charismatický lídr, který by dokázal předstoupit s nějakou alternativou, přijatelnou vizí budoucnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Zdá se, že nesledujete maďarskou veřejnoprávní televizi. Jinak byste věděl, že střední Evropa vedená Viktorem Orbánem alternativu nabízí a ukazuje Paříži a Berlínu správnou cestu...

DUBIEN: Nezaměňujme alternativu se separací! Orbán je dnes v Bruselu brán vážně, nicméně nezávisle na tom je vnímán negativně. Oproti tomu například předseda vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński je navzdory všem problémům přijímán lépe už proto, že se nepřátelí s Putinem.

Autor: