Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Eva Syková: Vědce trápí hlavně papírování

„Setkávám se i s tím, že naši vědci už ani nechtějí žádat o další granty, neboť pak nemají čas na vědeckou práci! To chci změnit,“ říká mimo jiné v rozhovoru nejcitovanější česká vědkyně a také senátorka za ČSSD.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

2. 11. 2014 20:04
Koncepce vědy založená na výkonech Superwoman

Paní Syková projevuje velkou dávku chucpe. Nedávno si stěžovala, že jedním z hlavních problémů české vědy je, že není řízena lidmi, kteří by to dělali na 100%. Tak tedy vstoupila do rady vlády jako aktivní lékařka, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, vedoucí Laboratoře difúzních studií a zobrazovacích metod tamtéž, a jako senátorka.  Myslím, že Syková dělá blbce ze Sykové. Měla by si na sebe stěžovat.

Hyde park ČT24, 15. 2. 2013:

SYKOVÁ: My sice máme Radu vlády pro vědu a výzkum, ale my vědci s ní nejsme spokojeni. A to není kritika, ale je to špatná koncepce, protože to je jakási vědecká rada, která se jednou za čas sejde, a to jsou vědci nebo rektoři nebo vysoce angažovaní lidé, a je třeba, aby ta věda skutečně byla řízena lidmi na 100 %.

Tento článek:

ČESKÁ POZICE: Nově jste první místopředsedkyní vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Musím se vás už takřka obligátně zeptat: Budete to stíhat?

SYKOVÁ: Určitě. Jsem docela zodpovědný člověk, a když si nabírám dalš

0 0
možnosti

2. 11. 2014 20:06
Re: Koncepce vědy založená na výkonech Superwoman

SYKOVÁ: Určitě. Jsem docela zodpovědný člověk, a když si nabírám další funkce, tak se některých zase vzdávám. Zprvu jsem ani nepřemýšlela, že bych kandidovala na 1. místopředsedkyni, ale pak to tak vyplynulo z volby členů, takže jsem si to rozmyslela.

0 0
možnosti

2. 11. 2014 8:40
K některým tématům

Většiny zde zmiňovaných témat jsem se věnoval v této přednášce http://www.polymedia.cz/recordings/ICTPI_Tue_A_1/

Vypíchnul bych například následující:

1) Udržitelnost nových center ve skutečnosti tak velký problém není. Stačí, když bude ministerstvo po příjemcích vymáhat závazky z rozhodnutí o udělení projektu. Že při té příležitosti budou příjemci muset omezit nějaký svůj "tradiční" výzkum je jistě pravda - ovšem ony si přece zažádaly o podporu na své nejperspektivnější projekty - nebo snad ne? :-) Jsou zajisté instituce, které neměly historii dlouhodobého financování výzkumu – kupříkladu známá brněnská „Mayo clinics“, centrum ICRC – FNUSA. Taková instituce neměla projekt nikdy dostat.

2) Národní programy udržitelnosti máme - viz má přednáška - tak bychom je měli produktivně využít. Mimochodem, projekty NPU I se rozhodně nerozdávají zadarmo a splnit všechna kritéria rozhodně není triviální. Některé infrastruktury projekt nedostaly. Obsahují například povinnost účasti v programech EU a

0 0
možnosti

2. 11. 2014 8:41
Re: K některým tématům

a to pro všechna centra. V každém případě zároveň probíhá průběžné hodnocení výzkumných infrastruktur, jehož výsledkem konzistentně je požadavek na zavedení mezinárodních vědeckých rad a správních rad. Což jsou standardní kontrolní mechanismy ve všech výzkumných institucích světa – viz např. http://www.mpg.de/197344/evaluation2010en.pdf pro Společnost Maxe Plancka. Samozřejmě, že takové řídící struktury jsou málo platné v případech, kdy instituce deleguje své rozhodování na grantovou agenturu nebo na redakci časopisu. Národní program udržitelnosti má charakter financování institucionálního projektu a tudíž alespoň o něm mohou tyto řídící struktury – struktury veřejné kontroly – rozhodovat.

Tudíž – domnívám se – že hlavním přínosem nových výzkumných center v kombinaci s Národními programy udržitelnosti může být (konečně !!!) konkrétní příklad jakou službu veřejně dotovaný výzkum přináší společnosti a jak toto směřování společnost kontroluje. Domnívám se, že ostatní otázky se pak již lehc

0 0
možnosti

Goeg

1. 11. 2014 21:20
Dekuji za velice zajimavy rozhovor

Ze by se v ceske vede blyskalo na lepsi casy? Byl jsem potesen velice rozumnymi odpovedmi pani Sykove. Je videt, ze se v ceske vede dlouhodobe pohybuje a jasne vidi jeji problemy a ma pripravena reseni, jak by se mohly napravit. Nezbyva jen drzet palce a doufat, ze ve sve funkci bude uspesna a svoje napady a myslenky zde prezentovane dokaze prosadit do praxe. Ceska veda to potrebuje jako sul.

0 0
možnosti

Petr Svoboda

1. 11. 2014 23:30
Re: Dekuji za velice zajimavy rozhovor

... no nevim ... pro ceske akademicke seniory 60+ (na vyznamnejsich vedoucich pozicich zvlast) by otazky mely znit: Co jste UDELALI za poslednich deset let pro zacinajici mlade vedce? Jake programy jste pripravili na svych ustavech pro matky s detmi PREDTIM nez to zacalo byt medialne pritazlive tema? Jake organizacni opatreni jste na svych ustavech v poslednich deseti letech ZAVEDLI pro podporu spickove kvality vyzkumu? ODKDY je komunikace na Vasem ustavu v anglicitne a co jste UDELALI pro rozvoj mezinarodniho prostredi u Vas? Co jste UDELALI s akademickym inbreedingem a gift authorshipem? Protoze pokud je nekomu 60+ a doted za sebou nezanechal jasne pozitivni trail, je nejaky duvod mu zacit verit, ze najednou vi, co chce a dokaze to? ... jakkoliv se bude hezky vyjadrovat, ze mu zalezi na mladych vedcich a rozvoji ceske vedy.

0 0
možnosti