Europoslanec Kader Arif: ACTA je maškaráda

Zvláštní referent pro ACTA rezignoval na svou funkci. Na svém blogu ostře zkritizoval hlavně jednání o této protipirátské smlouvě.

Francouzský poslanec Evropského parlamentu (EP) Kader Arif označil jednání o smlouvě ACTA, jež má prosadit mezinárodní systém pro vymáhání práv duševního vlastnictví, za maškarádu a ve čtvrtek rezignoval na svou funkci zvláštního referenta pro tuto smlouvu. Arif, zastupující v EP francouzskou Socialistickou stranu, tak reagoval na připojení 22 evropských zemí k současné verzi dohody, již v tichosti podepsalo i Česko.

Na svém blogu Arif zmiňuje, že smlouva byla od počátku projednávána za zády veřejnosti. „Chci ostře odsoudit celý proces schvalování dohody. Nemohly se k němu vyjádřit občanské organizace, projednávání nebylo transparentní a na připomínky oponujících poslanců se nebral ohled,“ píše politik.

Pravicová část europarlamentu prý provádí bezprecedentní manévry, aby smlouvu prosadila co nejrychlejiArif z toho obviňuje především pravicové poslance, pravicová část europarlamentu prý provádí bezprecedentní manévry, aby smlouvu prosadila co nejrychleji. ACTA má přitom dle něj spoustu děr: „Všichni víme, že dohoda ACTA je problematická. Ať už jde o její dopad na svobodu občanů, o to, jak přenáší odpovědnost na poskytovatele přístupu k internetu, o její dopad na výrobu generických léků i o to, jak málo chrání naše geografické území.“

Postup europoslanců měl podle Arifa omezit veřejnou diskuzi. „Tato smlouva může mít významné dopady na životy našich občanů, přesto Evropský parlament o svém konání neřekl téměř ani slovo. V takové maškarádě nechci dál hrát,“ uzavírá europoslanec svou kritiku.

Dohodu ACTA ve čtvrtek podepsaly členské státy EU. Vlna protesů proběhla i Českem: ve čtvrtek odpoledne byly napadeny webové stránky Ochranného svazu autorského (OSA) útokem, který původně na 18. hodinu ohlásil aktivista hlásící se k hnutí Anonymous. Důvodem byl právě tichý souhlas OSA s mezinárodní dohodou ACTA.

Za OSA se k útoku vyjádřil předseda představenstva svazu Roman Strejček: „Každý touží mít svých několik minut slávy. Někdo tím, že tvoří, a jiní tím, že boří. Jsme o to více pyšní na to, že jsme na straně těch, kteří tvoří. Možná i proto se nemusíme schovávat. Současně se omlouváme autorům a veřejnosti za dočasnou nedostupnost našich stránek, způsobenou elektronickým útokem, vůči kterému se není možné účinně bránit.“

Později během čtvrtka aktivisté napadli též stránky několika evropských vlád (i té české) a web Evropského parlamentu.

Související články:

Počet příspěvků: 3, poslední 30.1.2012 04:29 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.