Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Eurokomisař Füle přestřelil a Haag se ozval

Evropa

  14:59

Zpráva, že EU došla s Kyjevem trpělivost, byla unáhlená. Se zmrazením jednání o asociační dohodě „twitterující“ eurokomisař Füle narazil.

Pozorovatelé upozorňují, že se Štefan Füle (vlevo) rozhodl obnažit hru Viktora Janukovyče právě v době, kdy se ukrajinský prezident chystal na úterní jednání do Moskvy... foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto Reuters, WikipediaČeská pozice

Zcela nezasvěcený čtenář zahraničních novinových titulků by v posledních dnech mohl nabýt dojmu, že se tahounem unijní politiky vůči východní Evropě možná stalo Nizozemské království: zprávy s titulky Hollande Will Not Attend Sochi Games či Hague backs Ukraine EU protesters (zkomoleně „Holandsko se nezúčastní her v Soči“ a „Haag podporuje proevropské protestující na Ukrajině") zkrátka spoléhají na to, že François Hollande i William Hague jsou příliš proslulí na to, aby někoho mátly nizozemské místopisné názvy, od nichž francouzský prezident a britský ministr zahraničí svá příjmení odvozují.

V pondělí se však nizozemská diplomacie do popředí unijní politiky vůči východní Evropě skutečně dostala – a sice když „setřela“ českého eurokomisaře pro rozšíření a sousedskou politiku Štefana Füleho za to, že na Twitteru o víkendu oznámil zastavení rozhovorů s ukrajinskou vládou o cestě zpět k podpisu asociační dohody.

Neshoda v Bruselu

„Myslím, že dělat politiku na základě oznámení pana Füleho na Twitteru není nejlepší způsob, jak k této záležitosti přistupovat,“ pokáral českého zástupce v Evropské komisi nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans. Z pohledu jeho země prý nebyl žádný důvod k zastavení rozhovorů (fanoušci národního týmu „Oranjes“ a oranžsko-nasavští roajalisté mají pro evropské aspirace dědiců ORANŽOVÉ revoluce pochopitelně slabost). „Myslím, že nejlepší signál, který můžeme Ukrajině dát, jednoduše je, že dveře má stále otevřené,“ distancoval se limburský sociální demokrat od Füleho počinu cestou na pravidelné bruselské zasedání unijních ministrů zahraničí.

Nizozemský ministr zahraničí: „Myslím, že dělat politiku na základě oznámení pana Füleho na Twitteru není nejlepší způsob, jak k této záležitosti přistupovat“Podle některých pozorovatelů promluvil Timmermans z duše řadě svých kolegů z unijní osmadvacítky. „Zmatení a frustrace nizozemského šéfdiplomata ze snahy Bruselu hrát Twitterovou diplomacii sdíleli další představitelé EU,“ uvedla o kuloárové neshodě agentura Reuters. „Mnozí se k panu Timmermansovi následně přidali s argumentem, že – v rozporu s Füleho oznámením v sociálních médiích – je dohoda s EU pro Viktora Janukovyče stále otevřená k podpisu.“

Füleho nedělní prohlášení zaskočilo také amerického senátora Johna McCaina, který zavítal do Kyjeva pozdravit demonstranty odmítající příklon k Moskvě. „Taková zpráva nás přirozeně znepokojuje,“ sdělil vlivný arizonský senátor agentuře Interfax-Ukrajina.

Nepříjemně překvapen byl také český senátor Jaromír Štětina. „Ještě předevčírem Füle sliboval Janukovyčovi vyjednat Ukrajině půjčku Mezinárodního měnového fondu. Teď najednou přerušuje jednání. Jestli stojí EU o Ukrajinu, musí Ukrajině nabídnout alespoň to, co jí nabízí Putin. Nebo EU hází Ukrajinu a ten statečný kyjevský majdan přes palubu? Kvůli tomu, že Evropu ohřívá Putin, nikoliv Ukrajina?“ otázal se dlouholetý válečný zpravodaj z postsovětského prostoru na svém facebookovém profilu.

Moskevská klika

Svého někdejšího spolužáka ze sovětské diplomatické akademie MGIMO a pozdějšího kolegy z Černínského paláce se však zastal český ministr zahraničí Jan Kohout: „Některé (ukrajinské) požadavky, ať už se jednalo o revizi textu asociační smlouvy nebo ekonomické požadavky typu kompenzací za implementaci, v tuto chvíli nejsou akceptovatelné.“

Pochopení se Füle dočkal i od slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka – dalšího spolužáka z Moskvy, se kterým začínal kariéru už v diplomatických službách ČSSR. Füle podle něj dal svým polooficiálním vyjádřením přes Twitter „jisté varování, vyjádřil jistý pocit“.

Pozorovatelé však upozorňují, že se představitel bruselské exekutivy rozhodl obnažit Janukovyčovu hru právě v době, kdy se ukrajinský prezident chystal na úterní jednání do Moskvy, kde mu Kreml patrně nabídne k podpisu všelijaké hospodářské smlouvy. Veřejný signál, že nad ním už EU zlomila hůl, by mu zajisté sílu odolat svodům upsat se Putinovi nepřidal.

Autor: