Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Euro výrazně oslabilo

USA

  9:03

Společná evropská měna zamířila na nová dlouhodobá minima vůči dolaru – nikoli americkému, ale australskému a novozélandskému.

Začátek července poznamenaly dozvuky červnového summitu Evropské unie. V dalších dnech se však pozornost trhů začala obracet ke klíčové události tohoto týdne – zasedání Evropské centrální banky (ECB) ve čtvrtek 5. června. Kromě tohoto zasedání byla zveřejněna nejnovější data z amerického pracovního trhu, výsledky průmyslových předstihových indikátorů z USA i z eurozóny a zasedaly i kolegyně ECB – Bank of England (BOE) a Čínská centrální banka (PBoC).

Na nová dlouhodobá minima zamířila společná evropská měna vůči dolaru – nikoli americkému, ale australskému a novozélandskému. Při pohledu na graf EURAUD či EURNZD za uplynulé tři roky lze teprve plně pochopit známé přísloví „trend is your friend“.

Závěry zasedání ECB

Dominantní událostí tohoto týdne bylo čtvrteční zasedání ECB. Minule centrální bankéři s úrokovými sazbami nehýbali, nyní byla očekávání nastavena ve prospěch snížení sazeb. I z toho důvodu jsem neočekával, že po oznámení o poklesu sazeb přijde výraznější oslabení společné evropské měny. Můj předpoklad se však ukázal stejně jako již mnohokrát v minulosti špatný. Euro totiž výrazně oslabilo. Celkem pochopitelně se naopak dařilo akciím. Jaké byly hlavní závěry zasedání ECB?

Tržby v květnu meziročně již potřetí v řadě poklesly, čímž potvrdily zaklínadlo minulých let – slabost tuzemské poptávky

Snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 procenta – na 0,75 procenta – a depozitní sazbu na nulu. Kdo čekal oznámení nestandardních měnových nástrojů, například dalšího kola operací dlouhodobého refinancování (LTRO), musel být zklamán. Nic takového zveřejněno nebylo. Čas dalších expanzivních opatření však v tomto roce s největší pravděpodobností ještě přijde, a to nejen ze strany ECB. Ke třetímu kolu kvantitativního uvolňování pomalu nazrává čas v USA. Odkup aktiv o dalších 50 miliard liber navýšila BOE a ke snížení sazeb pro změnu sáhla i PBoC.

Temné vyhlídky české ekonomiky

Ve zkráceném týdnu bylo zveřejněno i několik zajímavých dat z tuzemské ekonomiky. Opravdová smršť statistických údajů nás však čeká až příští týden. Hned v pondělí 2. června byl zveřejněn předstihový indikátor z průmyslu (PMI index). Výsledek mírně překvapil, protože červnová hodnota indexu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostla a dostala se těsně pod úroveň 50 bodů, která odděluje fáze expanze a kontrakce. Jedna dobrá zpráva však zlepšení neznamená, a proto ani z výsledků PMI nelze dělat ukvapené závěry.

Vyhlídky české ekonomiky na druhé pololetí letošního roku jsou nadále jednoznačně v odstínu černé. O tom svědčí i výsledek středeční statistiky maloobchodních tržeb. Tržby v květnu meziročně již potřetí v řadě poklesly, čímž potvrdily zaklínadlo minulých let – slabost tuzemské poptávky.

Koruně se ve zkráceném týdnu příliš nedařilo. V jeho první polovině stagnovala, ve druhé ztrácela. O svátcích je sice pražská burza zavřená, ale s korunou se obchoduje na zahraničních trzích. Na měnovém páru s eurem se až do čtvrtečního odpoledne obchodovalo zhruba v desetihaléřovém postranním trendu 25,45 až 25,55 koruny za euro. Během nočních hodin a pátku se koruna dostala ke slabším úrovním okolo 25,70 koruny za euro. Výraznější ztráty si připsala vůči americkému dolaru. Z pondělních 20,20 koruny za dolar na pátečních 20,80 koruny za dolar.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!