Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Éra uhlí a oceli ještě neskončila. Najde se ostravský Gates?

  9:25

Těžištěm pozornosti nového ministra průmyslu musí být Moravskoslezsko, jehož firmy se potácejí v problémech.

Nového ministra průmyslu do Rusnokovy vlády může vyslat Moravskoslezsko, jedním z kandidátů je rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala, bývalý šéf Třineckých železáren. Dávalo by to smysl. Ministerstvo musí řešit zásadní problémy v energetice, ale pokud se zaměříme na samotný průmysl, centrem pozornosti se musí stát právě Ostravsko. Průmyslové centrum země je v problémech, čelí nejisté budoucnosti.

Tamní ocelárna Evraz zastavila výrobu, ruští majitelé – největším z nich je Roman Abramovič, známý z londýnského fotbalového klubu Chelsea – ji chtějí prodat. Restrukturalizaci, propouštění a prodej například dolu Paskov či výrobce koksu OKK chystá těžařská společnost NWR, jejímž spolumajitelem je český miliardář Zdeněk Bakala. A skeptik si povzdechne – kdoví, jak to nakonec dopadne s ocelárnou ArcelorMittal z podnikatelského impéria indického podnikatele Lakšmího Mittala. Všechny tyto podniky, vzájemně propojené dodavatelskými vztahy, tvrdě zasáhla hospodářská krize.

Kdyby měli pravdu někteří snílci z doby po sametové revoluci, Moravskoslezsko by už dávno nebylo regionem těžkého průmyslu, oceli či černého uhlí, ale zcela nových „progresivních“ odvětví. Jistě, vývoj tímto směrem částečně jde, v Ostravě například zapustila kořeny přední IT firma TietoEnator. Ale ukazuje se, že krize ocelářství, nebo například boom břidlicového plynu ve Spojených státech, který vytlačuje levné americké uhlí na vývoz do Evropy, pořád zasahují Moravskoslezsko citelně.

Stejně jako se staré ekonomiky ve správný čas držel proslulý americký investor Warren Buffett, zbohatl Bakala díky investicím do těžby uhlíOdepisování takzvané staré ekonomiky ostatně není českým specifikem. Kdo by si nepamatoval na „dotcomovou bublinu“ internetových firem, která řadu světových investorů přivedla na buben.

Tady je možné hledat paralely – stejně jako se staré ekonomiky ve správný čas držel proslulý americký investor Warren Buffett, zbohatl Bakala díky investicím do těžby uhlí. A není vyloučeno, že pokud dnes musí jeho firma NWR kvůli hospodářským potížím některá aktiva prodávat, někdo další využije momentálně výhodné ceny a v lepších časech částečně zopakuje dřívější Bakalův vzestup. Éra uhlí a oceli ještě neskončila.

Přesto je pro Moravskoslezsko klíčové, aby našlo nové směry rozvoje. A jde o záležitost, která by měla být považována za prioritní i v Praze – pilířem české ekonomiky je průmysl a Moravskoslezsko by mělo zůstat klíčovým průmyslovým centrem. Letní (či třeba ještě podzimní) vláda Jiřího Rusnoka v tomto ohledu žádné zázraky neudělá. Nový ministr průmyslu by ale snad mohl pomoci obrátit pozornost ke klíčovým záměrům (ať už to bude rektor či nikoliv), mezi něž určitě patří kvalitní školství jako základní předpoklad pro rozvoj nových oborů podnikání. A akutně je nutné promýšlet model lákání nových přímých investic (nejen těch do stávajících provozů) – i když se leckomu před krizí zdálo, že jsou investiční pobídky podobným přežitkem jako celá „stará ekonomika“.

Autor: