Diskuse k článku

Energetika stojí na rozcestí. A všechny cesty vedou do pekel

Zdá se, že bitvy o zdroje fosilních paliv a uranové rudy utichnou, a začnou boje o vodní zdroje. Evropskou spotřebu energií ovlivňuje demografie a technologický pokrok. Prezident USA Donald Trump se odmítnutím amerického podpisu pod pařížskou klimatickou dohodou ukázal jako politik plnící sliby svým voličům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kirchhoffovy zákony snad pro stejnosměrný proud neplatí?

Střídavý proud vyhrál z jediného důvodu: výkon = napětí * proud.

Už v době Edisona a Tesly existovaly transformátory, které dokázaly transformovat (kupodivu) napětí nahoru a dolů. Stejnosměrný proud se dařilo vyrobit jen o tak nízkém napětí, že bylo třeba přenášet na stejný výkon mnohem větší proud a místo drátů se používaly spíše tyče. Markodrap by potřeboval elektrárnu v každém 20. patře a o přenosu elektřiny od Niagarských vodopádů by se dalo jen snít. Efektivnější by bylo dokonce i použít kilometry dlouhou transmisi..

takže Westinghouse vyrobil elektrický proud o ne zvlášž velkém napětí, ten se přetransformoval na VN (VVN tehdy ještě nezvládali), přenesl, přetransformoval na NN - a to pustilo do žárovky nebo žehličky.

Dnes umíme pomocí polovodičů vyrobit VVN i u stejnosměrného proudu a dá se přejít, zatím jen u dálkových vedení, na stejnosměrný proud.

S Kirchhoffem to nemá moc společného a vyrobit se musí pořád zrovna tolik, kolik se v daném momentě spotřebuje. A problém s akumulac

Re: Kirchhoffovy zákony snad pro stejnosměrný proud neplatí?

S Kirchhoffem to nemá moc společného a vyrobit se musí pořád zrovna tolik, kolik se v daném momentě spotřebuje. Problém s akumulací není ve střídavém nebo stejnosměrném napětí - usměrňovače a střdače se umí desítky let - ale v kapacitě akumulátorů a ztrátách při přeměně energie. Prozatím jako nejlepší akumulátor v průmyslovém měřítku pořád je nádrž nahoře, nádrž dole, trubka s čerpadlem/turbínou mezi nimi a proháněné tisíce m3 vody. Tam jsme se dostali dokonce na účinnost 75% - což je jinak nedostižný sen a uložené stovky MWh, což je druhý sen.