Lidovky.cz

Energetický trh ovládá nejistota. Regulační úřad nefunguje

  10:31
Domácnosti od ledna zaplatí více za teplo. Ministerstvo průmyslu a obchodu varuje, že ceny mohou vzrůst o 10 až 20 procent. Teplárenské sdružení odhady mírní, přičemž teplárny přenášejí zátěž na zákazníky. Kolik si přidají, usměrňuje Energetický regulační úřad. Proto je právě teď mimořádně ošemetné, že se rozkládá v přímém přenosu.

Energetický regulační úřad. foto: archiv

Po elektřině a plynu zamíří vzhůru i náklady na dálkové vytápění. Na něm jsou závislé čtyři miliony Čechů. Ministerstvo průmyslu a obchodu varuje, že ceny mohou od ledna vzrůst o 10 až 20 procent. Ovšem Teplárenské sdružení, které zastupuje největší dodavatele, odhady mírní, i když bobtnání nepopírá. Předpokládá zdražení pro domácnosti zpravidla do pěti procent. Většina tepláren nové ceníky zatím nemá. Z těch dosud zveřejněných vyplývá, že běžný nárůst činí čtyři až šest procent. Dopady se však liší podle regionu; třeba v Plzni ceny neporostou vůbec, naopak v Příbrami se zvýší o čtvrtinu.

„Záleží na tom, jak která teplárna během roku nakupovala emisní povolenky,“ uvedl Pavel Kaufmann, mluvčí sdružení. Právě tím dodavatelé růst cen odůvodňují – teplárny musejí kupovat povolení k vypouštění emisí oxidu uhličitého. To se děje na burze a cena letos vzrostla až trojnásobně, což je především pro uhelné teplárny řádově milionový náklad.

Kdo nakoupil v předstihu, zdražovat tolik nemusí. Kdo to nechal na poslední chvíli, zvýšení se nevyhne. Teplárny ovšem přenášejí zátěž na zákazníky. Kolik si přidají, usměrňuje Energetický regulační úřad. Stanovuje nejvyšší částku, o niž teplárny mohou ceny zvýšit.

Velký chaos

Proto je právě teď mimořádně ošemetné, že regulátor se rozkládá v přímém přenosu. Úřad řídí pětičlenná rada. Déle než rok vedou tři její členové zákopovou válku se dvěma zbylými, a ve čtvrtek 29. listopadu rezignoval předseda rady Vratislav Košťál. „Principiální rozpor byl ve fungování rady, kterou jsem měl řídit. Byl to bojkot mé osoby. Dáte manažerský pokyn a očekáváte, že bude splněn. K tomu ale nedocházelo,“ vysvětlil LN Košťál.

Rozhádanost pětice umožnila, aby spotřebitelé i firmy, kterým se nastavení regulovaných cen nelíbí, jejich výši soudně napadli. Žádný letošní cenový výměr, ať se týká elektřiny, plynu, nebo tepla, nezískal souhlas celé rady. To by v případě sporů mohlo v energetickém odvětví vyvolat velký chaos.

Podle informací LN jeho odchod nezůstane jediný, rezignovat mají i další dva členové rady, Vladimír Vlk a Vladimír Outrata. A to znamená, že destabilizovaný úřad od toho okamžiku přestane být usnášeníschopný. Ale hlavně: rozhádanost pětice umožnila, aby spotřebitelé i firmy, kterým se nastavení regulovaných cen nelíbí, jejich výši soudně napadli. Žádný letošní cenový výměr, ať se týká elektřiny, plynu, nebo tepla, nezískal souhlas celé rady. To by v případě sporů mohlo v energetickém odvětví vyvolat velký chaos.

Před růstem cen Teplárenské sdružení varuje poslední týdny. Snaží se tlačit na politiky, aby oboru pomohli. Jednou možností je navrhované snížení daně z přidané hodnoty z patnácti na deset procent. Ve výsledku by tak domácnosti růst cen pocítily jen minimálně. „Teplo patří mezi základní lidské potřeby a nemělo by být nadměrně zdaňováno,“ říká mluvčí sdružení Kaufmann. Návrh si vzal za svůj poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka, který jej chce připojit ke snížení sazby na biopotraviny.

Růst mezd brzdí dopady

Teplárny čekají, že by lednovému zdražení mohl parlament ještě zabránit. To je ale už nereálná vize. Proto se snaží prosadit i nějakou formu zdanění menších zdrojů, které jim ubírají zákazníky, tedy například domovních kotlů, o něž se dělí bytové domy. Ty si emisní povolenky na burze pořizovat nemusejí, a při jejich rostoucí ceně proto získávají konkurenční výhodu. Tu navíc prohlubuje, že teplárny dříve dostávaly část povolenek zdarma. Jejich počet ale během uplynulých čtyř let klesl na polovinu a dál se snižuje. To je pro teplárny velký problém.

Teplo, plyn i elektřina v poslední době zdražují hlavně kvůli pokračujícímu ekonomickému růstu. Dopady do rodinných rozpočtů ale brzdí, že kvůli dobré ekonomice rostou i mzdy. Měsíční účty za energie rostou o desítky až stovky korun, průměrný výdělek ale za poslední rok vzrostl o 2,5 tisíce.

„Nejvíce ohroženy jsou menší teplárny na uhlí v majetku obcí, jež se propadají do červených čísel,“ říká šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Státní energetická koncepce měla nerovnost malých a velkých výrobců řešit, k posunu ale v tomto směru za uplynulých šest let nedošlo. Teplo, plyn i elektřina v poslední době zdražují hlavně kvůli pokračujícímu ekonomickému růstu. Dopady do rodinných rozpočtů ale brzdí, že kvůli dobré ekonomice rostou i mzdy. Měsíční účty za energie rostou o desítky až stovky korun, průměrný výdělek ale za poslední rok vzrostl o 2,5 tisíce.

Hlídače trhu opouští vedení

Od pátku 30. listopadu nemá Energetický regulační úřad (ERÚ) předsedu Rady. Vratislav Košťál se rozhodl rezignovat, protože setrvale dlel ve dvoučlenné menšině, kterou tříčlenná většina přehlasovává. Přehlušovaní Košťál a radní Rostislav Krejcar proto odmítají odpovědnost za vydaná rozhodnutí úřadu. Tři hlasy radních pro platnost cenových rozhodnutí, která určují částky na účtenkách za teplo, plyn či elektřinu, stačí, ale potíž je s důvěryhodností. Kdo nebude spokojen s nastavením regulované části ceny, může ji soudně napadnout. S argumentem, že ji zpochybnila sama regulační autorita.

A bude hůř, podle informací LN mají rezignovat i další dva členové Rady – Vladimírové Vlk a Outrata. Vláda pak může přeobsadit většinu a zkusit nastolit ve vedení smír, ale zároveň bude Rada dočasně neschopna usnášení. Kabinet už chtěl situaci jednou zklidňovat, z čela ERÚ v létě odvolal Outratu a nahradil ho Košťálem. Zda to bylo proti zákonu, rozhodne soud. V paragrafu se uvádí, že vláda může odvolávat členy Rady, ale o pravomoci odvolat někoho jen z postu předsedy, aniž by skončil i jako člen, zákon výslovně nehovoří. Radní nechtěli nic komentovat, své kroky ozřejmil pouze Košťál.

Dva proti třem

„Kolegové rozvinuli teorii o jakémsi samořídícím orgánu. Stávalo se, že jsme byli s kolegou Krejcarem před hlasováním postaveni před hotovou věc,“ sdělil LN s tím, že každý v radě má právo „se podepsat či nepodepsat pod něco, s čím nesouhlasí“. Jenže zákon říká, že protokol o hlasování musejí podepsat všichni, kdo se ho účastnili, proto je otázkou, zda dva „disentní“ radní právo nepřekročili. Na dotaz, zda tento dokument podepisoval, odpověděl Košťál: „Bez komentáře.“ Situace, kdy proti sobě bojují dvou- a tříčlenný tábor, trvá prakticky od srpna 2017, kdy Rada nahradila předsedkyni Alenu Vitáskovou.

Politici změnu obhajovali tím, že přibude konsenzu, což se ale nepovedlo. Tři hlasy z pěti a distanc od zbývajících dvou letos dostalo nedávné cenové rozhodnutí pro teplo, elektřinu i plyn. Krejcar řekl, že nové cenové rozhodnutí nepodepsal, protože mělo vypadat jinak. „Můj podpis chybí, protože podle mého názoru ceny regulované složky za distribuci mohly být nepatrně nižší. Detail je ukryt v metodice ocenění ztrát,“ uvedl. Nesouzní ani s výměrou u plynu, ale tu nenapadl, protože klesla, a tedy svědčí spotřebiteli.

Regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v průměru o 2,2 procenta, u plynu klesne o 2,5 procenta. V otázce plynu se spotřebitelé tedy hádat nebudou, ale mohou to udělat plynaři. (Ne)fungování Rady dlouhodobě spělo ke krachu. Začalo to tím, že se dva nominanti za ANO – Košťál a Krejcar – ocitli ve vnitřním exilu. Zbylí tři členové – Outrata, Jan Pokorný a Vlk – nepouštěli jejich materiály na jednání nebo se sešli a hlasovali bez nich. Tak byla zrušena 2,5milionová pokuta za předražení dodávek od firmy České teplo pro Thomayerovu nemocnici. Provinění se prý nepodařilo prokázat.

Tento verdikt ohrožuje kauzu Pražské teplárenské, kterou vlastní Daniel Křetínský. Ještě za Vitáskové jí úřad vyměřil 240 milionů za nepřiměřenou výši cen z lokálních plynových kotlů v roce 2011. Firma se o pokutu soudí a rozhodnutí o Českém teple jí může případ vyhrát. V září se pak v ERÚ vzbouřili zaměstnanci z oddělení regulace cen. Poslali e-mail svému řediteli, v němž se vymezili proti usnesení Rady a Pokorného pokynu o nových cenách v teplárenství. Sdělili, že se nemohou příkazu Rady podrobit „s ohledem na složený služební slib a etický kodex“.

Podám kvůli cenám žalobu za občany

Den poté, co jeden ze členů vedení národního regulátora zpochybnil rozhodnutí, jímž se stanovují ceny pro spotřebitele i firmy, rezignoval předseda pětičlenné kolektivní Rady Energetického regulačního úřadu Vratislav Košťál. Už rok spolu vede pětice zákopovou válku, tři členové přehlasovávají dva zbylé, a ti se pak odmítají k přijatým závěrům hlásit. Podle bývalé předsedkyně ERÚ je to bezprecedentní situace, která otvírá cestu žalobám. „Protože na rozhodnutí ERÚ už není spoleh,“ říká Alena Vitásková v rozhovoru.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vnímáte situaci, kdy předseda Rady ERÚ Vratislav Košťál oznámil rezignaci, protože ho tři z pěti členů Rady ignorují a přehlasovávají?

VITÁSKOVÁ: Je to jeden z nezákonných předsedů (vláda odvolala předsedu Vladimíra Outratu a nahradila ho Košťálem, Outrata se soudí, že to bylo v rozporu se zákonem – pozn. red.). Je to vyvrcholení situace, která na ERÚ bublá už rok, ne-li déle, začalo to loni v srpnu, když nové vedení nastoupilo.

Pětičlenná rada tehdy odmítla převzít předávací protokol, který byl zpracován všemi zaměstnanci, nejen Vitáskovou. Už z toho vidíte, že ti lidé nejsou schopní fungovat v řídicím systému. Nejsou způsobilí řídit úřad. Co bylo poslední kapkou, mám jen z médií, a tak to beru z 50 procent, ale jestli regulační úřad začne sám zpochybňovat cenová rozhodnutí, ať v elektřině nebo plynu, že to bylo uděláno špatně, to je úplně za hranou.

LIDOVÉ NOVINY: Co to znamená z pohledu ochrany spotřebitele?

VITÁSKOVÁ: ERÚ nefunguje v době, kdy je energetika v popředí zájmu na celém světě. Řeší se závažné problémy, ať v oblasti nových zdrojů nebo finančních nákladů spojených se směřováním energetiky. A ten, kdo má dohled nad energetickým trhem, nad tím, aby na něm byli všichni sobě rovni, rok a půl kolabuje. Spotřebitel se cítí šíleně – že jsou rozpory ve vedení, je věc nezpůsobilosti řídit v kolektivu nějaký orgán, všichni jsou za to zodpovědní, ať už jsou přehlasovaní nebo ne.

Spotřebitel nemůže brát v úvahu vůbec nic, co z ERÚ vyjde, nemůže se spolehnout, že jakákoli cena, ať vyšší nebo nižší, je spočítána správně. Na druhé straně i firmy si mají být jisty, že to, co z ERÚ vychází, je v pořádku. To, že dva členové si tam něco nepodepisují, je naprosto v rozporu se zákonem, zákon jasně říká, co jsou jejich povinnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Podle energetického zákona rozhodnutí platí, když pro něj hlasují tři z pěti členů Rady, a všichni poté mají podepsat protokol o hlasování.

VITÁSKOVÁ: Kdybych to udělala já, kdybych jen nepatrně překročila zákon, měla bych doživotí. Za to, že jsem Renatu Veseckou jmenovala ve veřejném zájmu a zájmu úřadu, mám nepravomocnou podmínku. A oni vyloženě porušují energetický zákon. Proč se tam nejdou státní zástupci a policisté podívat, jak se stanovovaly ceny, jak Rada pracuje? Proč se nepodívají, kdo dává pokyny, jaké mají být ceny, když se členové rady nemohou shodnout?

Ceny se počítají, za tím je kus práce – a vidíme, že ERÚ zpochybňuje vlastní cenové rozhodnutí. V ceně elektřiny regulovanou část ceny zvýšili. A podle slov jednoho z radních špatně. Tak komu hrají do kapsy? A u plynařů zase snížili – znamená to, že poškodili akcionáře? Budou dávat žaloby?

LIDOVÉ NOVINY: Měli by?

VITÁSKOVÁ: Já se připravuji, že budu dávat žalobu za občany, protože se na mě obracejí a nechtějí platit ceny podle cenového rozhodnutí.

LIDOVÉ NOVINY: Kvůli cenovému výměru na elektřinu?

VITÁSKOVÁ: Občan bude mlčet kvůli plynu, byl by hloupý, kdyby ho nechtěl levnější, ale elektřinu má dražší. A bylo to zpochybněno přímo tím, kdo to vydává. Vždycky jsou nějaké připomínky, vždycky se někomu něco nelíbí, ale když ten, kdo rozhodnutí vydává, řekne, že je to špatně, pak je to na revoluci.

LIDOVÉ NOVINY: Takže se na vás obracejí spotřebitelé a vy se toho ujmete?

VITÁSKOVÁ: Na mě se už obrátilo tolik lidí, že nestíhám vést jiná jednání. Občany nemá kdo chránit, když ERÚ selhal a selhává. Já mám hromady stížností celou dobu a teď to vyvrcholilo. A co se týká plynařů, budu se hodně divit, pokud šly ceny dolů neoprávněně, kdyby se akcionáři po zpochybnění na soud neobrátili. Protože je to bude stát stamiliony korun. Proč by to tak nechali, když to sám regulátor zpochybňoval?

LIDOVÉ NOVINY: V časové shodě s informací, že Košťál rezignuje, se objevila i zpráva, že plynárny budou zdražovat kvůli vyšším nákladům na emisní povolenky. Jakou má národní regulátor pravomoc ve vztahu k emisním povolenkám?

VITÁSKOVÁ: ERÚ u povolenek dává struktury do výpočtu cen, které usměrňuje tím, že stanovuje, co se smí započíst do nákladů, do jaké výše. Cenové rozhodnutí na teplo ale Rada už vydávala dříve, před pár měsíci. Pokud vím, začali se bouřit zaměstnanci úřadu, kteří ceny tepla zpracovávali, že nesouhlasí s tím, co rada schválila, protože to bylo něco jiného, než oni nachystali. Nevím, jestli vzbouření zaměstnanců souviselo právě s povolenkami, jestli vedení oproti podkladům ceny snížilo, nebo zvýšilo, ale vím, že problém s teplem už byl. A byla kolem toho opravdu velká mela.

Emisní povolenky

  • Kvůli globálnímu oteplování vznikl systém obchodování s emisními povolenkami.
  • Ten má motivovat například uhelné elektrárny či teplárny, aby svou uhlíkovou stopu snižovaly. Čím méně uhlí spálí, tím méně povolenek potřebují.
  • Každý rok jich dostávají méně a další si dokupují za tržní ceny na burze.
  • Na začátku roku se povolení k tuně oxidu uhličitého prodávalo za pět eur, v září už to bylo rekordních 25 eur. Nyní se ceny pohybují okolo 20 eur za tunu. I kvůli tomu ceny elektřiny a tepla rostou.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.