Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Egypt čekají „demokratické“ volby pod dohledem armády

  5:20

Prezident Egypta by měl být volen na čtyři roky a maximálně na dvě volební období. Bude jím „stará struktura“ Amr Músá?

Generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá je vážným kandidátem na prezidenta Egypta. foto: © REUTERSČeská pozice

Téměř měsíc je po pádu prezidenta Husního Mubaraka v Egyptě u moci armáda, která stabilizuje situaci a připravuje zemi – na co vlastně? Vtipně to charakterizuje titulek článku v deníku The New York Times „Egypt se chystá na raritu: skutečné hlasování“. Bude opravdu regulérní, demokratické?

V Egyptě má nyní hlavní slovo Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF), jež jmenovala novou vládu z ministrů, kteří „nevadí“ vůdcům povstání. Policie se po nepokojích prakticky vytratila, kriminalita v ulicích prudce zvýšila. Opět dochází ke střetům mezi kopty a muslimy. To jsou praktické problémy, s nimiž by si armáda měla poradit, na to je vycvičená. Moc by však měla předat ve volbách zvoleným zástupcům co nejdřív. Jaký je v Egyptě harmonogram hlasování?

Již 19. března se uskuteční referendum o ústavních změnách, které formálně demokratizují podmínky pro volbu prezidenta. V červnu by se měly uskutečnit parlamentní volby a v srpnu prezidentské. Hlava státu by podle návrhu měla být volena na čtyři roky a maximálně na dvě volební období.

Prezident od voleb do voleb, či opět navždy? 

„Již žádný prezident neslíbí, že tady bude do posledního úderu svého srdce. Ne. Řekne: jen do dalších voleb,“ prohlásil v úterý na svém v podstatě prvním předvolebním mítinku v Káhiře Amr Músá (74), generální tajemník Ligy arabských států a také dlouholetý Mubarakův ministr zahraničí. V podstatě tedy „stará struktura“. Músá je momentálně žhavým favoritem nastávajících prezidentských voleb.

Pro připomenutí: tento arabský politik, kterého Mubarak v roce 2001 odvolal z funkce, nemá rád USA ani Izrael. Ale na úterním mítinku prohlásil, že smlouva s Izraelem (1979) byla „realitou“ a dobré vztahy s Amerikou byly „také důležité“. Na otázku, která narážela na jeho vazbu s Mubarakem, odpověděl, že jako ministr „sloužil Egyptu“. Nyní chce opět pracovat ve prospěch své země. Chvályhodné. Ale není to důvod ani k minimálnímu optimismu.

List The New York Times ve svém článku zaznamenal několik varovných signálů. Músá by prý jako prezident sloužil jen jedno období, ale už nespecifikoval jak dlouhé. Na druhou stranu mluvil o dvou čtyřletých mandátech podle upravené ústavy. A zároveň uvedl, že přeměna z prezidentského na parlamentní systém může trvat deset let...

Egypt má před sebou složité časy a v nejbližších měsících několik veledůležitých a snad korektních plebiscitů. Ale už se ozývají hlasy, jejichž součástí je i Amr Músá, že by se nemělo tak spěchat. Strany i kandidáti se na volby musejí dobře připravit. A armáda to vše ohlídá, dokud bude potřeba. Na jak dlouho?