Lidovky.cz

ECM je největší českou developerskou firmou, která nepřežila realitní krizi

  11:32

Společnost ECM Real Estate Investments je v konkurzu a postupně se vyprodávají jednotlivé projekty, které měla ve svém portfoliu.

Poslední tečka za dva roky trvajícími diskusemi, zda developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM) skončí v konkurzu, či jí bude umožněna reorganizace: Rozběhl se objemově největší konkurz v českém developerském sektoru.

Dlužník, tedy sama ECM, se koncem února obrátil na Městský soud v Praze. Odvolával se proti usnesení soudu ze začátku února, jímž byla reorganizace společnosti přeměněna na konkurz. V polovině dubna však ECM prostřednictvím svého právníka Roberta Pelikána vzala bez zveřejnění jakýchkoliv důvodů své odvolání zpět. Začátkem května potvrdil zastavení odvolacího řízení Vrchní soud v Praze.

„I v případě, že by dlužník se svým odvoláním uspěl, je faktem, že dlužníkova situace vždy nakonec skončí konkurzním řešením a pouze dojde k jeho oddálení,“ míní věřitelský výbor.

V zápise ze zasedání věřitelského výboru z 12. dubna, tedy ještě před stažením odvolání, se konstatuje, že „na základě diskuse vedené na poslední schůzi věřitelského výboru je zřejmé, že dlužník je patrně jediným účastníkem řízení, který preferuje reorganizaci.“ Věřitelé jsou přesvědčeni, že „konkurz je s ohledem na situaci dlužníka skutečně nevyhnutelný a je to pouze otázka času. I v případě, že by dlužník se svým odvoláním uspěl, je faktem, že dlužníkova situace vždy nakonec skončí konkurzním řešením a pouze dojde k jeho oddálení.“   

ECM je tedy v konkurzu a postupně se vyprodávají jednotlivé projekty, které měla firma ve svém portfoliu. Nejde jen o ty na pražské Pankráci, které se měly stát součástí rozsáhlého komplexu City, ale i o projekty regionální. Věřitelský výbor již v dubnu například schválil prodej pozemků ve Zlíně městu za 80 milionů korun.

Paradoxní na celé záležitosti je, že konkurz a následný rozprodej projektů společnosti ECM byl odhlasován již na první věřitelské schůzi 20. července 2011. Na ní bylo upřeno hlasovací právo největší skupině věřitelů – držitelům eurobondů, jejichž pohledávky insolvenční správce Ivo Hala popřel. Hodnota cenných papírů dosahovala třech miliard korun. Po úspěšném odvolání poškozených věřitelů zrušil Vrchní soud v Praze verdikt o prohlášení konkurzu. Loni v polovině března Městský soud v Praze vydal usnesení, v němž povolil reorganizaci ECM. Jenže držitelé eurobondů v průběhu času přehodnotili svůj původní záměr. Začátkem února letošního roku požádali Městský soud v Praze, aby povolil přeměnu reorganizace ECM na konkurz. A soud jim vyhověl.          

Důvod, proč vlastníci eurobondů změnili svůj názor, je nasnadě. Trvat na reorganizaci pro ně nemělo příliš smysl. Na přijetí reorganizačního plánu by museli ještě nějakou dobu čekat a je otázkou, kdy by dostali peníze. Zásadní však pro jejich rozhodnutí zřejmě bylo, že loni na konci listopadu uznal insolvenční správce z větší části jejich pohledávky.

Stejný názor jako držitelé eurobondů (které zastupuje společnost Astin Capital), kteří zpočátku insolvenčního řízení preferovali reorganizaci ECM před konkurzem, zastával tehdy i největší akcionář developera, podnikatel Milan Janků. Dnes ale obě strany na „jedné lodi“ už nenajdeme. Jak vyplývá z dubnového zápisu z věřitelského výboru, dle Astin Capital zřejmě dluží Janků do skupiny ECM přes 100 milionů korun. „Pan Janků se nikdy nepostavil řádně ke splácení svého sluhu a má v tomto směru konflikt zájmů.“

ECM je největší českou developerskou firmou, která nepřežila realitní krizi. I když podobný osud předpovídali analytici některým dalším gigantům, nestalo se. Projekty ECM si mezi sebou rozdělí bývalí konkurenti firmy a záležitostmi okolo developera se ještě nějakou dobu budou zabývat právní kanceláře. Realitní trh ale bude bez problémů žít i bez značky ECM.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.