Lidovky.cz

E-knihy rukojmím Česka ve sporu s Francií o výběr DPH

  8:05
Nižší daně na digitální literaturu chce ministr financí Ivan Pilný vyměnit za souhlas Francie s pilotním projektem obráceného výběru DPH pro vybrané obchodní operace. Proto návrh na jednání Rady EU shodil pod stůl. Česká blokáda vyvolala mezi evropskými partnery vlnu nevole. Mluví o vydírání.

Podle odborníků právě nastala éra elektronických knih, o které se už nejméně deset let mluví. foto: Shutterstock

Letní prázdniny jsou po vánočních svátcích pro prodejce literatury druhým vrcholem roku. Knihy se dávají za vysvědčení, mnoho čtenářů si na dovolenou veze v kufru nějaký nový knižní titul – ať už v papírové podobě, nebo jako soubor nahraný do elektronické čtečky.

V souboji o zákazníka ale ti, kdo nabízejí literaturu v digitální podobě, tahají za kratší konec lana. Zatímco za tištěný titul se odvádí daň z přidané hodnoty ve výši deseti procent, na elektronické publikace platí plná sazba DPH, tedy 21 procent. Vyplývá to z dosud platné směrnice EU, která nižší sazbu pro e-knihy neuznává. Unie se přitom již dohodla na úpravě legislativy tak, aby digitální literatura byla zrovnoprávněna s tou, která vychází v papírové podobě. Jenže Česko na poslední chvíli přijetí upravené směrnice zablokovalo.

Ne že by Česko chtělo vydavatele a distributory elektronické literatury poškodit. E-knihy se ale staly rukojmím při prosazování pilotního projektu obráceného výběru DPH pro vybrané obchodní operace.

Ačkoliv s technickými detaily všichni souhlasili, ministr financí Ivan Pilný (ANO) minulý měsíc na jednání Rady EU v Lucemburku pro úlevu e-knihám ruku nakonec nezvedl. Vzhledem k tomu, že bylo třeba jednomyslného souhlasu všech 28 zemí, návrh tak spadl pod stůl.

Ne že by Česko chtělo vydavatele a distributory elektronické literatury poškodit. E-knihy se ale staly rukojmím při prosazování pilotního projektu obráceného výběru DPH pro vybrané obchodní operace, který musí Brusel Česku odsouhlasit.

Babišův plán

Připomeňme, že jde o projekt vehementně prosazovaný Pilného předchůdcem Andrejem Babišem, který má skoncovat s takzvanými karuselovými podvody. Tedy organizovaným zločinem, kdy v řetězci přeprodávaného zboží jeden obchodník „zmizí“, a stát tak přijde o toho, kdo měl odvést DPH.

České ministerstvo financí proto ještě za ministra Babiše přišlo s jednoduchým plánem – přenést daňovou povinnost z dodavatele na odběratele. K tomu ale potřebuje souhlas ostatních zemí.

„Francie je jediná země, která má problém nám tento mechanismus dočasně povolit,“ vysvětlil Pilný. Francie je ovšem také zemí, která s úlevou pro e-knihy přišla a tvrdě ji prosazuje. A vzhledem k tomu, že o Babišově plánu jednat nechtěla, zvolilo české ministerstvo financí nakonec metodu veta.

Česká blokáda vyvolala vlnu nevole. „Dochází mi trpělivost a jsem zneklidněn. Nemyslím si, že bychom měli takto plýtvat časem,“ řekl po jednání Rady EU nizozemský ministr financí a šéf skupiny eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Ozvaly se však i mnohem kritičtější hlasy. „Je to vydírání,“ citoval server EUobserver.com nejmenovaného diplomata.

Česká taktika zabrala. Alespoň v tom, že zatímco dříve se Francie o svých výhradách vůči pilotnímu projektu pro obrácený výběr DPH nechtěla bavit, po Pilného vetu na jednání kývla.

Česká taktika ale zabrala. Alespoň v tom, že zatímco dříve se Francie o svých výhradách vůči pilotnímu projektu pro obrácený výběr DPH nechtěla bavit, po Pilného vetu na jednání kývla. Pilný se sešel v Brusel se svým francouzským protějškem Brunem Le Mairem. Usmiřovací jednání ale skončila bez výsledku.

„V praktické otázce jsme se příliš neposunuli. Francie se domnívá, že jsou s pilotním projektem spojeny právní problémy, což není názor ani Evropské komise, ani drtivé většiny členských zemí. Nerozumím tedy tomu, co přesně chce francouzská strana řešit. V jednáních budeme ale pokračovat,“ vysvětlil Pilný novinářům po schůzce.

Z ní si odnesl ještě jeden dojem. Nezdá se, že by Francie chtěla souhlas s daňovým mechanismem pro Čechy vyměnit za kývnutí na úlevy pro digitální literaturu. „Téma e-knih francouzská strana vůbec nezmínila, to jsem otevřel já. Nevím, jestli je to pro ně tak závažný problém, alespoň z diskuse to nevyplynulo,“ myslí si Pilný.

Oba návrhy, které se ocitly v klinči, tedy jak pilotní projekt výběru DPH v Česku, tak úlevy pro e-knihy, se na jednání ministrů financí zemí EU vrátí až poté, co se Česko s Francií dohodne.

Jen DPH trh nespasí

Zda z dohody bude nakonec těžit nejen správce českého eráru, ale i trh s elektronickou literaturou, však není jisté. „Nižší DPH by přinesla zrovnoprávnění a úlevu,“ říká Richard Klíčník z nakladatelství Argo. „Samo o sobě to ale trh nenastartuje. Největší problém, kterým je nelegální stahování dat, to nevyřeší,“ dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.