Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

E-cigarety: Sen o zdravém kouření se rozplývá

  0:21

Alternativu tabákových výrobků již zakázala řada evropských zemí jako škodlivou. České úřady to však ještě nepochopily.

foto: © ReutersČeská pozice

Přiznávám se – také jednu mám. Dostal jsem ji minulý rok k narozeninám a ze začátku jsem si myslel, že mi změní život. Byla úžasná, protože jsem věřil, že mě nezabije. Přesto, anebo právě proto, mě brzy přestala bavit a minulých pár měsíců leží někde pod postelí. Asi jsem dobře udělal, experti už varují i před elektronickými cigaretami. Tedy – zahraniční experti. České úřady se k problému nechtějí znát, absolvoval jsem mezi nimi skoro neuvěřitelnou anabázi.

Dýmá, ale není cítit. Hořící špičku nahrazuje žárovička. Kuřák vdechuje jen páru s nikotinem bez dehtu a karcinogenních látek. Čadit e-cígo je tak trochu jako virtuální sex, uspokojení bez rizika nákazy, jež byste okamžitě vyměnil za reál. Přesto se z elektronické cigarety stal v minulých letech celosvětový hit.

I v Česku se takzvaní e-kuřáci množí jako bakterie v neopečovávané sauně. Oficiální čísla o jejím prodeji sice zatím neexistují, trafikanti a provozovatelé internetových obchodů si ale libují a mluví o nárůstech prodej v řádu stovek procent. Ale pozor! V Německu, kde po e-cigaretě denně sáhnou dva miliony kuřáků, se začínají bouřit experti. Nikdo prý neví, co přesně e-cigarety obsahují, respektive z čeho se skládají kapalné náplně nazývané e-liquid.

„Jako e-liquid se dnes prodávají stovky různých chemických směsí,“ říká Martina Pötschke-Langerová z elitního heidelberského pracoviště pro výzkum rakoviny. Složení kapalné náplně je dle ní pro spotřebitele naprosto neprůhledné. Informace o obsahu chybějí stejně jako údaje o případných vedlejších účincích. Spotřebitelé mohou nanejvýš doufat, že inhalují nikotin, a to ještě ani nevědí, v jaké koncentraci. „Přitom je nikotin vysoce účinný neurotoxin,“ varuje Pötschke-Langerová.

Evropský zákaz? 

Spolkový úřad pro hodnocení rizik Bundesinstitut für Risikobewertung v minulých měsících zaznamenal několik případů otravy nikotinem po použití elektronické cigarety. Dle biochemika Franka Henklera úřad varoval před e-cigaretami již v roce 2008 a upozorňoval, že k jejich dopadu na lidské zdraví zatím neexistují žádné studie. „Situace se od té doby nezměnila,“ stěžuje si Henkler.

Nikdo prý neví, co přesně e-cigarety obsahují, respektive z čeho se skládají kapalné náplně nazývané e-liquid

Podobně to vidí Elisabeth Pottová, ředitelka spolkové centrály pro zdraví Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung. Mimo jiné podotýká, že vedle nikotinu e-liquid obsahuje řadu dalších škodlivých látek. Problematická by mohla být zejména látka, ze které se kapalné náplně v první řadě skládají, takzvaný propylenglykol. Ten se sice běžně používá jako zvlhčovadlo v medicíně, potravinách, zubních pastách a ústních vodách, nikdo ale neví, jak působí při dlouhodobé inhalaci.

Takovému riziku spolková vláda své občany vystavovat přeci jen nechtěla, a proto koncem minulého měsíce razantně zakročila. Vláda rozhodla, že se e-liquid smí prodávat pouze v lékárnách a budou pro něj platit stejná pravidla jako pro léky. Bez povolení příslušných orgánů tedy nebude možné konkrétní produkt distribuovat. To platí samozřejmě i pro on-line prodej. V současnosti takové povolení nemá žádná z běžně dostupných kapalných náplní, a proto Němci začali e-liquidy zabavovat. Mezi tím elektronickou cigaretu zakázali v Norsku, Turecku, Švýcarsku a dokonce i v Číně, kde byla před lety vynalezena. Striktní regulace existují rovněž v Dánsku, Kanadě a Rakousku. Téma pozvolna začíná řešit i Evropská komise.

České úřady se k e-cigaretě nehlásí

Značně nejasná situace zatím panuje v České republice. Sdružení obrany spotřebitelů ČESKOU POZICI nejprve odkázalo na ministerstvo průmyslu a obchodu. Vedoucí tiskového oddělení Veronika Forejtová odpověděla po třech týdnech a několika urgencích následovně: „Téma elektronických cigaret spadá do gesce ministerstva zemědělství, dozorovou činnost provádí Česká zemědělská a potravinářská inspekce. Doporučuji proto kontaktovat tento resort.“

Jenže tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček je přesvědčen o opaku: „Z hlediska právního lze elektronickou cigaretu považovat za výrobek jako každý jiný, a spadá tak do gesce ministerstva průmyslu a obchodu.“ Ministerstvo zemědělství sice legislativně ošetřuje tabákové výrobky, jenže elektronické cigarety tabák neobsahují. V současnosti dle Žáčka nejsou elektronické cigarety v České republice nijak regulovány.

Dokud se látkami obsaženými v e-liquidech někdo v Česku nezačne řádně zabývat, budou je neinformovaní Češi bezstarostně inhalovat dál

Podobně ČESKÉ POZICI odpověděl i Michal Spáčil ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). „SZPI elektronické cigarety není oprávněna kontrolovat,“ uvedl mluvčí a podotkl, že elektronickou cigaretu má na starosti Česká obchodní inspekce (ČOI). To nám ostatně potvrdil i Michael Maxa z oddělení ochrany spotřebitelů ČOI: „Nekontrolujeme ale chemické látky, kterými se cigarety plní, pouze bezpečnost zařízení. Jde v podstatě o to, aby ta cigareta například někomu nebouchla v ústech,“ řekl ČESKÉ POZICI s tím, že si není jistý, kdo kontroluje kvalitu a složení náplní. Vypadá to, že nikdo.

Distancovali se zdravotníci i potravináři

O něco informovanější byl jeho kolega, vedoucí oddělení techniky, Tomáš Langšádl: „Pokud dodavatel prohlásí, že jde o prostředek k odvykání kouření, tak se dozorovým orgánem stává Státní zdravotní ústav. V případě, že výrobce či dodavatel nic takového neuvede, tak to nikdo nedozoruje. Úřady si to nejprve přehazovaly jako horký brambor, nikdo se k tomu nechtěl znát, distancovali se od toho zdravotníci i potravináři. V současné chvíli to legislativně nikomu nepřísluší.“

Veronika Pleváková ze Státního úřadu pro kontrolu léčiv pro ČESKOU POZICI uvedla, že distributory o současném stavu informovala. „Oznámili jsme výrobcům, že ve chvíli, kdy se vykazují e-cigarety jako léčivý přípravek k odvykání kouření, musejí se také jako léčivý přípravek registrovat,“ řekla Pleváková. Rovněž však podotkla, že jako léčivý přípravek v České republice žádná elektronická cigareta v současnosti registrována není.

Problematikou okolo elektronického kouření by se teoreticky mohlo zabývat i ministerstvo zdravotnictví. Jenže to zatím na dotazy ČESKÉ POZICE nereagovalo, podobně jako hlavní hygienik Michael Vít. Nezbývá tedy než citovat nedávné stanovisko tohoto experta: „Jsou zprávy, že byly nalezeny určité nepříznivé látky v kouři, který z toho vychází.“

Takže dokud se látkami obsaženými v e-liquidech někdo v Česku nezačne řádně zabývat, budou je neinformovaní Češi bezstarostně inhalovat dál. Koneckonců asijští výrobci tvrdí, že je e-cígo rozhodně zdravější než to klasické od Philipa Morrise...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...