Lidovky.cz

Dva ropáci na Hradě

  10:58

Proti zeleným fundamentalistům je nutné bojovat, shodli se prezident Miloš Zeman s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu dne 22. května 2013 na Pražském hradě ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. V průběhu diskuse prezident vysoce ocenil úsilí ministra životního prostředí v boji proti zeleným fundamentalistům.

Tak zní oficiálnítisková zprávaprezidenta z hradních stránek. Pokud by někdo čekal, že bude mít zpráva nějaké pokračování, tak nemá.

Zřejmě na oficiální návštěvě oba politici nic jiného neřešili. Nediskutovali o nutnosti urychleného dokončení odpadového zákona, ani o aktuálním tématu Šumavy, ani o dalších ekologických tématech klíčových pro Českou republiku. Jen se utvrdili v tom, že proti zeleným fundamentalistům je nutné bojovat, jako by to měla být hlavní náplň práce ministra životního prostředí.

Kdo je zelený fundamentalista?

Není v této souvislosti od věci zamyslet se nad tím, koho oba považují za fundamentalistu, nebo – chcete-li – fanatika. Někoho kdo se přivazuje ke stromům nebo brání vlastním tělem výstavbě silnic či převozu jaderného paliva? Možná. Pro zařazení do kolonky fundamentalista však oběma bohatě stačí, když člověku není lhostejné životní prostředí a například podporuje obnovitelné zdroje energie, které ministr Chalupa opovržlivě označuje za „zrcátka“ či „větrníky“.

Pro zařazení do kolonky fundamentalista oběma bohatě stačí, když člověku není lhostejné životní prostředíPro označení fundamentalista také stačí být členem nějaké neziskové organizace nebo občanského sdružení, jež hlasitě upozorňují na problémy. Například na to, že ministr Chalupa neplní závazky České republiky v podílu recyklace odpadů a na místo toho podporuje výstavbu drahých spaloven. Tyto „fundamentalisty“ ministerstvo nezve na právě probíhající debaty o odpadové legislativě, zatímco se zástupci spalovací či skládkovací lobby připravovaný zákon pravidelně konzultuje. Chalupa si také od těchto organizací nedávno vysloužil anticenu Ropák roku.

Nelze se divit, že prezident ministra v jeho „boji“ podporuje. Zemanova politika se totiž příliš neliší od politiky jeho předchůdce Václava Klause. Před volbami byl vyhodnocen jako nejméně ekologicky smýšlející kandidát ze všech. Je odpůrcem podpory obnovitelných zdrojů energie, zastáncem výstavby dálnic téměř kdekoliv a ochránce přírody nazývá zelenými fanatiky dlouhodobě. Jako prezident v žádném případě nechce vyčlenit několik vhodných míst, jež se ponechají pouze koloběhu divoké přírody a turistům. „Zcela určitě ne, protože zelení fanatici, kteří téměř zničili Národní park Šumava, jsou dostatečně odstrašujícím příkladem,“ uvedl Zeman před volbami.

Kdyby oba politici namísto nesmyslného boje proti proti ekologickým organizacím, jež jsou legitimní součástí českého veřejného prostoru, svou energii soustředili na řešení aktuálních ekologických problémů, mohla by Česká republika být brzy čistší a konkurenceschopnější zemí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.