Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Důsledek zaměstnávání načerno: Prioritní cena, ne kvalita práce

  18:00
Ze statistik vyplývá, že loni bylo za nelegální zaměstnávání uloženo 440 pokut za bezmála 86 milionů korun, letos do konce července dostali zaměstnavatelé již 273 pokut za necelých 77 milionů korun. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a dalších státních institucí včetně policie se dohodli, že kontroly práce načerno zintenzivní.

Proč stagnuje produktivita práce? foto: Richard Cortés, Česká pozice

Kritický nedostatek pracovních sil by sice mohl motivovat zaměstnavatele k vytváření pevných pracovních vztahů, ale realita je jiná. Až 57 procent zástupců stavebních firem na českém trhu označuje práce načerno ve svém oboru za častý nebo běžný jev. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research. Pouze tři procenta ze 102 oslovených manažerů soudí, že se tento fenomén ve stavebnictví nevyskytuje vůbec.

„Zaměstnávání pracovníků načerno se děje častěji u malých společností, velké firmy si zakládají na svém jméně a je to pro ně podstatně větší reputační riziko,“ komentuje průzkum Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. Kdo se nechá najmout načerno, většinou k tomu má důvod. „Pokud jde o Čechy, jsou to například lidé, kteří jsou v exekuci, a potřebují tak získat peníze neoficiálně,“ říká Jiří Vacek. U cizinců hraje například roli, že nemají všechna potřebná povolení a doklady či mají zájem o vyšší hodinovou mzdu, i když tím přijdou o zaměstnanecké výhody.

Dva důvody

Ani stavební firmy ale nejsou svaté. Prvním důvodem, proč zaměstnávají lidi načerno, jsou peníze. Ředitelé společností v průzkumu uvedli, že v průměru se tím ušetří 42 procent nákladů na zaměstnance. Druhým důvodem, proč stavební firmy najímají pracovníky nelegálně, je nedostatek regulérních zaměstnanců na trhu, uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Na tuto skutečnost si stěžují ředitelé stavebních firem již delší dobu. A nouzi o pracovníky dokonce označují za největší brzdu dalšího rozvoje oboru.

Prvním důvodem, proč stavební firmy zaměstnávají lidi načerno, jsou peníze. Ředitelé společností v průzkumu uvedli, že v průměru se tím ušetří 42 procent nákladů na zaměstnance. Druhým důvodem je nedostatek regulérních zaměstnanců na trhu.

V analýze českého stavebnictví zpracované též společností CEEC Research z jara letošního roku ohodnotili manažeři firem ze stavebnictví nedostatek zaměstnanců na stupnici od nuly do deseti, kde desítka představuje faktor, který maximálně zpomaluje rozvoj stavebnictví, známkou osm. Nedostatek pracovníků na trhu práce ale zároveň vede k tomu, že lidé jsou stále méně ochotni nechat se zaměstnat načerno, a tím přijít o benefity, jako je placená dovolená či nemocenská. To se týká nejen Čechů, ale i cizinců.

Petr Stejskal, obchodní ředitel společnosti Heluz, která je jedním z největších výrobců cihlářského materiálu na českém trhu, tvrdí, že se setkává s důsledky zaměstnávání načerno. „Při této formě pracovního poměru je pro zaměstnavatele prioritní cena práce, a nikoliv její kvalita,“ říká Stejskal. A je to prý vidět nejen na provedení stavby. Firmy, které najímají lidí načerno, preferují nenáročná řešení nevyžadující řemeslné znalosti na úkor sofistikovanějších materiálů a postupů, které by přinesly vyšší přidanou hodnotu uživateli.

Konkurenční výhoda

Snahu firem stlačit náklady skutečně na minimum mnohdy podporují i zadavatelé veřejných zakázek, kteří volí vítěze jen dle nabídnuté ceny a v úvahu neberou často ani další kritéria. Najmout pracovníky načerno tak může být pro soutěžící firmy konkurenční výhodou. „Kvůli špatně odvedené práci se mnohé projekty, jež původně vypadaly jako levné, paradoxně mnohonásobně prodraží,“ říká Karel Branda, výkonný ředitel Trigema Building.

A dodává: „Do výběrových řízení, kde je jediným kritériem cena, proto často vůbec nejdeme, protože je to pro nás signál, že investorovi jde především o co nejnižší náklady, a nikoliv o samotnou kvalitu odvedené práce.“ Necelá polovina, přesně 48 procent, dotázaných manažerů stavebních firem se domnívá, že práce načerno je pro obor škodlivá. Omezit tento fenomén by dle Brandy pomohla větší flexibilita a otevřenost domácího pracovního trhu. Hlavním impulzem, jak situaci zlepšit, by ale měla být ochota státu a samosprávy do stavebních projektů investovat.

Snahu firem stlačit náklady skutečně na minimum mnohdy podporují i zadavatelé veřejných zakázek, kteří volí vítěze jen dle nabídnuté ceny a v úvahu neberou často ani další kritéria. Najmout pracovníky načerno tak může být pro soutěžící firmy konkurenční výhodou.

A je také nutné jednoznačně nastavit rámec, v němž se mohou stavebníci a developeři pohybovat. „Nejasnost a nestabilita v těchto dvou základních bodech má hlavní vliv na současný neutěšený stav vývoje domácí stavební výroby, což se bohužel promítá také do kvality týmů některých stavebních firem,“ je přesvědčen Branda. Problém zaměstnávání lidí načerno si uvědomuje i ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Nejen samotný výkon nelegální práce, ale především umožnění výkonu nelegální práce jsou společensky nebezpečné a patologické jevy s dopadem nejen do oblasti pracovněprávní, ale také do oblasti veřejných rozpočtů a financí,“ tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ze statistik vyplývá, že loni bylo za nelegální zaměstnávání uloženo celkem 440 pokut za bezmála 86 milionů korun, letos do konce července dostali zaměstnavatelé již 273 pokut za necelých 77 milionů korun.

Zástupci MPO a dalších státních institucí včetně policie se dohodli, že kontroly práce načerno zintenzivní. Od září do konce roku probíhají vedle už naplánovaných kontrol také mimořádné akce, a to zejména na stavbách, v průmyslové a montážní výrobě a v logistických centrech.

Hlavní důvody zaměstnávání pracovníků načerno (možnost více odpovědí)

  • Nižší náklady: 64 procent
  • Větší flexibilita: 32 procent
  • Nižší administrativa: 53 procent
  • Celková nedostupnost regulérních pracovníků: 65 procent
  • Jiný důvod: 13 procent