Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Důsledek ricinové aféry: Posílení ochrany českých ambasád ve světě

  10:39
Podle mezinárodních úmluv bezpečnost ambasád zajišťuje hostitelská země. V případě válečných zón a nestabilních zemí ale mohou v zemi působit i bezpečnostní složky země, odkud pocházejí diplomaté. V Moskvě se již delší dobu řeší posílení ostrahy naší ambasády. Jenže vyhoštění dvojice Rusů z Česka může ovlivnit příjezd posil z Prahy.

Zpravodajské služby. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Zpravodajci postupovali správně. Vyhoštění dvojice Rusů spojených s údajným pokusem o otravu tří českých komunálních politiků bylo adekvátní. Na uzavřeném jednání se na tom ve čtvrtek 11. června shodl sněmovní výbor pro bezpečnost po setkání se šéfem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Ten před poslanci původně obhajoval výdaje zpravodajců za loňský rok. Nakonec ale musel odpovídat i na dotazy, co předcházelo vyhoštění dvou zaměstnanců Ruského střediska vědy a kultury v Praze, kteří museli Česko opustit.

„Schválili jsme to jako bod jednání výboru pro bezpečnost. V utajovaném režimu pan ředitel zhodnotil kroky, které udělali v rámci té kauzy. Řekl nám i závěry. Výbor k tomu přijal usnesení, kde jsme ocenili práci BIS a podpořili vládu,“ řekl LN Robert Králíček (ANO), poslanec výboru pro bezpečnost a také člen sněmovní komise pro kontrolu BIS. A nešlo o jediné uzavřené jednání poslanců. Sněmovna řešila i zabezpečení českých ambasád.

Anonymní udání

Práce českých zpravodajců se po jednání výboru pro bezpečnost zastal i předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan. „Usnesení bylo přijato celkem jednoznačně v tom, že oceňujeme a děkujeme BIS za to, co v této kauze předvedla. Stejně tak děkujeme za přehledné poskytnutí informací,“ uvedl Rakušan. Podpořil i vyhoštění dvojice Rusů. „Jsme přesvědčeni, že reakce byla adekvátní,“ dodal. Nejinak reagoval i Tomáš Vymazal (Piráti). „BIS jednala přesně, jak měla. Můj osobní názor je, že jsou to profíci. Moc dobře vědí, co dělají,“ napsal LN.

Kvůli aféře, kdy ruský diplomat údajně propašoval do Česka jed ricin, dostali policejní ochranu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starostové Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a Řeporyj Pavel Novotný (ODS). Později vyšlo najevo, že šlo o anonymní udání, jež bylo výsledkem sporu dvou zaměstnanců ruské ambasády v Praze.

Za práci služby se postavil i Pavel Žáček z ODS. „Opakovaně jsme konstatovali, že se BIS podařil případ rozplést relativně včas. Vyústění, na které přistoupil premiér a ministr zahraničních věcí, tedy vypovědět ruské aktéry, je to jediné opatření, které může vést k tomu, že regionální politici už nebudou muset mít policejní ochranu,“ řekl Žáček.

Kvůli aféře, kdy ruský diplomat údajně propašoval do Česka jed ricin, dostali policejní ochranu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starostové Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a Řeporyj Pavel Novotný (ODS). Později vyšlo najevo, že šlo o anonymní udání, jež bylo výsledkem sporu dvou zaměstnanců ruské ambasády v Praze. Vyhoštění Andreje Končakova a Igora Rybakova popsal premiér Andrej Babiš (ANO) na mimořádné tiskové konferenci.

„Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ upozornil v pátek 5. června ministerský předseda. Dvojice diplomatů poté opustila Česko o víkendu.

Útoky

Ve čtvrtek 11. června se ve sněmovně odehrálo ještě jedno zajímavé setkání, které nepřímo souvisí s ricinovou aférou. Na jednání zahraničního výboru dorazili zástupci všech českých tajných služeb a ministerstev vnitra a zahraničních věcí. Poslance totiž zajímalo, jak jsou chráněny české ambasády ve světě. A jak upozornily LN, právě v Moskvě se už delší dobu řeší posílení ostrahy. Jenže vyhoštění dvojice Rusů z Česka může ovlivnit příjezd posil z Prahy. S tím musí Moskva vyslovit souhlas, k čemuž se příliš nemá.

Podle člena zahraničního výboru Marka Bendy (ODS) ale poslance zajímalo zabezpečení i na dalších zastupitelských úřadech. „Chtěli jsme dostat informace, jak se v souvislosti s komplikující se situací v některých zemích světa, a nebudu říkat zrovna Velkého bratra na východě, věc řeší,“ uvedl Benda. O posílení bezpečnosti ambasád se debatuje delší dobu. „Souvisí to s některými veřejně známými záležitostmi. A není to jenom Rusko. V řadě zemí došlo k některým útokům na ambasády. Chtěli jsme vědět, jak se to řeší,“ dodal Benda.

O posílení bezpečnosti ambasád se debatuje delší dobu. Souvisí to s některými veřejně známými záležitostmi. A není to jenom Rusko. V řadě zemí došlo k některým útokům na ambasády.

České ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že debata o posílení ostrahy velvyslanectví v Rusku nemá co do činění s ricinovou aférou. „Vyslání ostrahy na zastupitelský úřad v Moskvě je součástí dlouhodobého plánu posílení bezpečnosti našeho velvyslanectví a nesouvisí s aktuálními událostmi. Vyslání takových pracovníků je dlouhodobý proces, který nebudeme v tuto chvíli více komentovat,“ napsala LN Zuzana Štíchová, mluvčí resortu. Letos v dubnu se například před moskevskou budovou české ambasády odehrál nepříjemný incident.

Skupina demonstrantů v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis „Stop fašismu“ a hodila do areálu několik dýmovnic. Šlo o reakci na odstranění sochy maršála Koněva z náměstí v Praze 6. Česká strana se také snaží posílit vnitřní bezpečnost na ambasádě. Chce si více věcí zajistit bez pomoci místních pracovních sil. Kromě toho diplomacie posiluje bezpečnou komunikaci mezi ambasádou a ústředím v Praze.

Podle mezinárodních úmluv má bezpečnost ambasád na starosti hostitelská země. V případě válečných zón a jinak nestabilních zemí ale mohou v zemi působit i bezpečnostní složky ze země, odkud pocházejí diplomaté. Příkladem může být ambasáda v Afghánistánu, kterou hlídá vojenská policie.

Diplomaty chrání vojáci i policisté

  • V minulosti si čeští diplomaté ze svého působení odnesli nejeden ošklivý zážitek. Příkladem může být někdejší český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko, na jehož auto v září 2004 stříleli ozbrojenci a zranili dva členy ochranky. Obdobný incident se odehrál o tři roky později v Afghánistánu.
  • V ostraze českých zastupitelských úřadů se ve světě střídá hned několik ozbrojených složek. Letos v květnu schválila vláda vyslání dvou desítek lidí, kteří mají chránit české velvyslanectví v Kábulu. Jde o příslušníky vojenské policie. Před nimi české diplomaty v nebezpečné zemi strážili příslušníci elitní prostějovské 601. skupiny speciálních sil. A ještě před nimi zabezpečovali ochranu úřadu policisté z Útvaru rychlého nasazení. Kvůli špatné bezpečnostní situaci měli v minulosti kromě Afghánistánu nebo Iráku ochranu i velvyslanectví v Libyi, Sýrii či Libanonu.
  • V roce 2015, kdy vláda schvalovala posily ambasád, se v podkladech objevilo: „Náklady spojené s ochranou zastupitelských úřadů ČR cestou vyslání týmů Policie ČR jsou pro letošní rok prozatím evidovány ve výši 42,4 milionu korun.“
Autor:

Byt 1+kk, Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
Byt 1+kk, Brandýs nad Labem, okres Praha-východ

Kaštanová, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
3 599 000 Kč