Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Důsledek koronavirové krize: Pokles cen pronajímaných bytů v Praze

  10:59
Za druhé čtvrtletí zamířilo do pronájmů o 50 procent více lidí než loni touto dobou. V pěti krajích tento trend doprovází pokles cen. Především pražský pád je výraznější, než byly původní předpoklady – zejména kvůli odlivu turistů. Aktuálně se zde byty pronajímají průměrně za 276 namísto původních 290 korun na metr z počátku roku.

Pronájem - ilustrační foto. foto: ČTK

Trh s nájemními byty po koronavirovém útlumu ožívá. Za minulé čtvrtletí zamířilo do pronájmů o 50 procent více lidí než loni touto dobou. V pěti krajích tento trend doprovází pokles cen. „Především pražský pád je výraznější než původní předpoklady. Aktuálně se zde byty pronajímají průměrně za 276 namísto původních 290 korun na metr z počátku roku, medián je však nižší. Taková změna v cenách už se na trhu výrazným způsobem promítne – například zpomalením proudu zájemců o levné pronájmy za hranicemi Prahy,“ řekl Hendrik Mayer, šéf portálu Bezrealitky. cz.

Například měsíční nájem u populární dispozice 2+kk je nyní v Praze o více než 1500 korun levnější. Nejvíce se koronavirová krize projevila na trhu pronájmů v samotném centru hlavního města a dalších atraktivních čtvrtích. Téměř pětinový roční pokles nabídkových cen pronajímaných bytů nastal v Praze 1, přes deset procent se vyhoupl i v Praze 2. Postupně se ale cenový pokles přenesl prakticky na celý pražský trh. To je především důsledek odlivu turistů, kteří v metropoli vyhledávali krátkodobé pronájmy.

Další velká města

Druhý největší pokles ceny zaznamenal Středočeský kraj, následuje Plzeňský, Zlínský a Moravskoslezský. O něco nižší je i republikový průměr. Metr čtvereční je nyní o dvě koruny levnější než v prvním čtvrtletí – za 248 korun. „V dalších velkých městech se vývoj cen nájemního bydlení více než koronavirovou krizí řídí aktuální situací na místním realitním trhu a také tím, jaké projekty developeři aktuálně dávají do nabídky,“ řekl Jan Štěp, ředitel společnosti Dalten media, jež provozuje portál Realitymix.cz.

V dalších velkých městech kromě Prahy se vývoj cen nájemního bydlení více než koronavirovou krizí řídí aktuální situací na místním realitním trhu a také tím, jaké projekty developeři aktuálně dávají do nabídky

To je případ Brna, potažmo Jihomoravského kraje, kde cena vzrostla z 226 korun za metr čtvereční na 228 korun. Podle Martina Březiny, šéfa společnosti UlovDomov.cz, je to důsledek skutečnosti, že v Brně tolik nefunguje platforma pro krátkodobé ubytování Airbnb, Jihomoravskou metropoli navštíví za rok výrazně méně turistů než Prahu.

„Nejde o město tak turisticky atraktivní, jako je Praha. Hlavní taháky jsou navíc zrušené nebo se uskuteční v jiném režimu. Velká cena motocyklů bude bez diváků, strojírenský veletrh se neuskuteční vůbec, takže kdo počítal se slušným přivýdělkem za krátkodobý pronájem, musel už tento záměr opustit,“ řekl Martin Březina.

Zároveň se domnívá, že v Brně počet volných bytů poroste. „Brno je studentské město a řada vysokých škol přešla nebo do značné míry přejde na distanční výuku,“ vysvětlil Březina. Významně narostl v uplynulém čtvrtletí podle Mayera také počet pronajatých bytů.

Rostoucí trend

„Zatímco před vypuknutím krize jsme měsíčně pronajali zhruba tři tisíce bytů, v současnosti více než čtyři tisíce bytů měsíčně. Jen za druhý kvartál tohoto roku jsme pronajali 12 839 bytů, což je v historii firmy Bezrealitky.cz rekord,“ vysvětlil Mayer.Ve všech krajích kromě Královéhradeckého tak došlo ve srovnání s prvním čtvrtletím k nárůstu počtu pronajatých bytů. V metropoli šlo dokonce o více než tři tisíce bytových jednotek. Podobný nárůst zaznamenal také portál UlovDomov.cz.

Rostoucí trend nájemního bydlení a poptávky po něm je z dlouhodobého hlediska formován faktory, které krize zatím zásadně neovlivnila – a ani neovlivní

„Ve druhém čtvrtletí jsme inzerovali celkem 11 082 nabídek, což je oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku nárůst zhruba o 15 procent. Zatímco nejvíce nabídek bylo tradičně na dispozici 2+kk, jež z tohoto počtu tvořila skoro třetinu, nejvyšší nárůst počtu inzerátů byl u kategorie 1+kk, a to mezikvartálně o více než 400 bytů,“ řek Březina.

Na zásadní hodnocení dlouhodobého trendu je však dle Březiny příliš brzy. S příchodem koronaviru do Česka a následnou karanténou totiž skokově poklesla poptávka po nájemním bydlení. To byla ale přirozená reakce na nouzový stav a šlo o dočasnou situaci. „Rostoucí trend nájemního bydlení a poptávky po něm je z dlouhodobého hlediska formován faktory, které krize zatím zásadně neovlivnila – a domníváme se, že ani neovlivní,“ uzavřel Martin Březina.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!