Lidovky.cz

Duka končí. Katolickou církev čeká omlazení

  7:39
Pražský arcibiskup Dominik Duka letos dosáhl věku 75 let, po kterém by měl svou funkci opustit. Papež František je stejného názoru a přijal Dukovu rezignaci. Přichází tudíž čas hledání. Dva nejčastěji zmiňovaní kandidáti poptávce po omlazení vyhovují.

Mši vedl kardinál Dominik Duka osobně. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Církev hledá nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Primas český letos dosáhl kanonického věku 75 let, po němž by měl svou funkci opustit. Téhož názoru je papež František, který nedávno přijal jeho rezignační dopis. V Arcibiskupském paláci ho však ponechá do doby, než Vatikán nalezne vhodného následovníka.

Již od dob odchodu Dukova předchůdce, loni zesnulého kardinála Miloslava Vlka, se přitom hovoří o nutnosti předat církev do rukou mladších duchovních. „Musíme říct, že uzavíráme dvacetiletou kapitolu a jasně cítíme, že je potřeba hledat nové cesty, které také potřebují nové tváře,“ říkal před osmi lety ještě jako královéhradecký biskup dokonce sám Duka.

V rozhovoru pro LN stejnou myšlenku vyjádřil i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Myslím si, že naše generace už svou práci odvedla a nyní je třeba mít odvahu předat veslo mladším,“ uvedl Graubner.

Již od dob odchodu Dukova předchůdce, loni zesnulého kardinála Miloslava Vlka, se přitom hovoří o nutnosti předat církev do rukou mladších duchovních.

Konečné slovo při výběru Dukova nástupce má Vatikán. Pokud se papež František skutečně rozhodne vsadit na mladší krev, pravděpodobně sáhne po jednom ze dvou jmen, která se v církvi nejčastěji skloňují. Podle informací LN jimi jsou českobudějovický biskup Vlastimil Kročil (57 let) a někdejší hlavní kaplan české armády Tomáš Holub (50), jenž v současnosti stojí v čele plzeňské diecéze. Jejich jména zaznívají v katolických kuloárech, nahlas však o nich hovoří i odborník na církevní dějiny a znalec poměrů Jaroslav Šebek. „Asi největší diskuse je o tom, že by novým pražským arcibiskupem mohl být Tomáš Holub,“ upřesnil LN respektovaný historik.

Obsazení Arcibiskupského paláce na Hradčanech čerstvou krví má smysl, pokud chtějí čeští katolíci vyhovět požadavku, jenž formuloval moravský metropolita Jan Graubner. „Aktuálním úkolem církve dnes je nacházet správné cesty k našim současníkům,“ řekl olomoucký arcibiskup.

Právě v tom by mohla být síla Tomáše Holuba. Současný plzeňský biskup je na církevní poměry skutečně mladý. Letos mu bude 51 let, má tak před sebou ještě čtvrtstoletí práce, než dosáhne věku, při němž se v katolické církvi funkce opouští.

Historicky první vojenský kaplan v Česku rád chodí mezi lidi, které mnohdy překvapí neformálností. Netají se tím, že pije pivo nebo „šnaps“, v zimě brázdí zasněžené svahy na černočerném snowboardu s insigniemi biskupské funkce. To vše mu pomáhá, aby navazoval četná setkání „s lidmi hledajícími“, jak si sám pochvaluje.

„Papežův člověk“ v Praze

Moderním duchovním ovšem není jen navenek. Mnohem důležitější pro případné jmenování arcibiskupem je fakt, že souzní s mnohdy přelomovými myšlenkami současné hlavy katolické církve. „Papež František je pro mě mužem, jehož myšlenky, ale i moje osobní setkání s ním jsou nesmírně inspirující. Myslím, že se dotýká něčeho zásadního,“ popsal Holub pro LN svůj vztah ke Svatému otci a jeho učení.

Právě jeho příslušnost k progresivnímu proudu v katolické církvi by mu mohla v současném Vatikánu vynést body k dobru. Po konzervativním kardinálu Dominiku Dukovi by v něm papež František mohl mít na pražském arcibiskupském stolci „svého“ člověka.

Holub otázky na případný přesun z Plzně do Prahy vytrvale odráží. Myšlenku na roli arcibiskupa však zároveň ani neodmítá.

Holub otázky na případný přesun z Plzně do Prahy vytrvale odráží. Myšlenku na roli arcibiskupa však zároveň ani neodmítá. „V rámci církve jsem se v životě nikam nehlásil. Vždycky jsem šel tam, kam mi řekli, abych šel. V okamžiku, kdy by to byla aktuální věc, bych se rozhodoval, jestli ji přijmu jako výzvu,“ řekl LN.

To, že je podobně jako Svatý otec katolickým liberálem, ale neznamená, že by měl cestu do Arcibiskupského paláce umetenou. Rozhodné slovo má totiž vatikánská Kongregace pro biskupy. „Ta je složena převážně z konzervativních duchovních,“ poznamenává odborník na církevní problematiku Jaroslav Šebek.

Ke konzervativnímu křídlu se podle něj řadí druhý z mladých kandidátů na Dukovu pozici – Vlastimil Kročil. Českobudějovický biskup si udělal jméno během svého působení ve Veselí nad Lužnicí. Díky schopnostem a vervě, s nimiž se pustil do oprav tamního kostela a farního komplexu.

Houževnatý elektrikář

„Když jsem před 15 lety přišel do Veselí nad Lužnicí, na zpustlém farním dvoře stála pouze maštal, stodola a pár chlívků. Začali jsme terénními úpravami a bývalou maštal předělali na farní sál, který nyní slouží pro společenská setkávání. Dnes tu nechybí ani letní bar, krb a centrum pro děti a mládež,“ popisoval Kročil před pěti lety.

Informace z různých stran naznačují, že proces výběru Dukova nástupce může trvat i dva roky. Kromě kardinála totiž věku 75 let dosáhl i papežský nuncius Giuseppe Leanza, který z toho důvodu po několikaleté diplomatické službě opustil Prahu.

Za svou bohulibou aktivitu tehdy dostal Cenu města Veselí. Vysloužil si přitom pověst schopného manažera. Už dávno předtím přitom ukázal houževnatost. Za komunistů nesměl do semináře, vyučil se proto elektrikářem a pracoval jako montér v kolektorech. Protože se ale chtěl stát duchovním, emigroval do Itálie. Přes počáteční neznalost jazyka začal už tři týdny po příchodu do cizího prostředí studovat na Papežské lateránské univerzitě. Dnes má doktorát z teologie. Českobudějovickým biskupem je od roku 2015, kdy ho papež František jmenoval.

Informace z různých stran naznačují, že proces výběru Dukova nástupce může trvat i dva roky. Kromě kardinála totiž věku 75 let dosáhl i papežský nuncius Giuseppe Leanza, který z toho důvodu po několikaleté diplomatické službě opustil Prahu. Bude se proto nejdříve čekat na nového emisara Svatého stolce, který následně předvybere trojici kandidátů na uvolněný post. Do té doby bude pražským arcibiskupem stále dominikán Duka. Zbylý čas chce využít k dotažení některých rozpracovaných projektů.

Výběr pražského arcibskupa

Proces hledání nástupce Dominika Duky komplikuje fakt, že po dovršení 75 let musel funkci opustit také papežský nuncius Giuseppe Leanza. Kroky jsou proto následující:

Vatikán vybere nového nuncia a vyšle ho do Česka

Vyslanec Svatého otce bude v ČR hledat vhodné kandidáty na arcibiskupa

Od biskupů, vybraných kněží i lidí mimo církev získá „tipy“ na vhodné kandidáty

Vykrystalizuje takzvané terno neboli trojice předvybraných kandidátů, jejichž jména nuncius odešle do Vatikánu

Tamní Kongregace pro biskupy z nich vybere jedno jméno, které předloží papeži

Konečné slovo při jmenování Dukova nástupce bude mít Svatý otec František

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.