Drzé čelo a Haškův „dvůr“

Co se skrývá za otrlostí, s níž ambiciózní hejtman a poslanec tak zarytě odolává veřejnému tlaku proti sběratelům funkcí?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Za dvě minuty jedenáct lží. Ještě po třech měsících od zapírání lánské schůzky nese televizní rekord Michala Haška pachuť trapnosti. Jen umanutý romantik mohl tehdy doufat v rituální posypání hejtmanovy hlavy popelem a v nezvratný konec jeho kariéry.

Odporoučet se z politiky je sice v takových případech evropským standardem, špičky jihomoravské sociální demokracie ale zjevně vzhlížejí k východnějším vzorům. Navzdory veřejné ostudě i partajnímu usnesení totiž nemá někdejší druhý muž ČSSD za jejich podpory nejmenší chuť opustit ani hejtmanské křeslo, ani parlamentní lavici. A nemusí tu přitom jít ani tak o následování legendárního výroku Gusty Fučíkové, že život bez funkce je horší než smrt, jako spíš o prodloužený čas pro šturmování k novým atakům na Sobotkovu stranickou i vládní pozici.

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Jiné české přísloví asi přesněji nevystihuje Haškovu absenci sebereflexe a ignoraci vlastního obrazu ve společnosti po podzimním pokusu o převrat v Lidovém domě. Sázku na ztrátu občanské paměti snad nejlépe dokládá jeho současné mávání Ústavou ČR a reakce na výzvu vedení ČSSD k opuštění jedné z funkcí.

„Rozhodnu se tak, abych byl užitečný jižní Moravě a jejím občanům, kteří mi v krajských a parlamentních volbách dali nejsilnější mandát ze všech kandidátů ČSSD,“ burácel před časem na serveru Lidovky.cz. Že mandát získal ještě před lánskou konspirací a lhaním v České televizi, ovšem nezmiňuje stejně jako svoji rekordní absenci v poslanecké lavici. Ta mohla být ausgerechnet přímým důsledkem souběhu jeho nesčetných funkcí.

Doutnající ambice...

Jen řadová poslanecká lavice bez šéfování mocné Asociaci krajů s hejtmany v zádech ubírá Haškovi na svalové hmotě...Co se skrývá za otrlostí, s níž ambiciózní Hašek tak zarytě odolává veřejnému tlaku proti sběratelům funkcí, je přitom nasnadě. Sobotkovo vytížení koaličními personáliemi a vládní agendou předpokládá méně času na vnitrostranickou ostražitost a užší manévrovací prostor pro mocenské bitvy uvnitř ČSSD. Samotný hejtmanský trůn bez přímého kontaktu s prozemanovskými poslanci z ČSSD i dalších stran ve sněmovně by Haškovi komplikoval stále doutnající ambici na sofistikovanější scénář dalšího vnitrostranického puče.

Bouře uvnitř poslaneckého klubu sociální demokracie proti Sobotkovým koaličním kompromisům a proti odmítání Stanislava Křečka, Zemanova kandidáta na funkci ombudsmana, může být právě tou municí, kterou Haškovi souvěrci opět zkušebně pálí na nenáviděný cíl. Být při tom je pro Haška stejně důležité jako neutuchající choutky Hradu zatočit jednou provždy s parlamentní demokracií. Ani obrácený gard ve volbě jedné z funkcí ovšem není pro „pučisty“ ideální – jen řadová poslanecká lavice bez šéfování mocné Asociaci krajů s hejtmany v zádech ubírá Haškovi na svalové hmotě.

Kde v tom všem nachází svůj zájem občan, lze anatomicky snadno vytušit. Nevyslyšené apely na souběh politických funkcí pak možná vyřeší zákon, o němž se už v nové vládní koalici uvažuje. Ani ten ale nestačí na mravní mizérii a obří mocenský apetit sběratelů funkcí v českých partajích. Dnes mají jen drzé čelo. Už zítra se možná vydají přes mrtvoly.

Harmacek Milan Souhlasím s Vámi, . 3:35 12.2.2014

Počet příspěvků: 30, poslední 28.4.2014 12:53 Zobrazuji posledních 30 příspěvků.