Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Druhý muž Prahy Tomáš Hudeček: Kmotry nepodceňovat. Jejich vliv je značný.

Slovensko

  4:42

„Ideály jsem neztratil, iluze ano,“ říká první náměstek pražského primátora.

Tomáš Hudeček pochází z Olomouce, do Prahy přišel před necelými deseti lety. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Politická kariéra vysokoškolského pedagoga Tomáš Hudečka (33) nabrala v posledním roce řádné tempo. Po volbách v roce 2010 nejdříve usedl v pražském zastupitelstvu do opoziční lavice, odkud vydatně ostřeloval koalici občanských a sociálních demokratů. Loni na podzim už však byl důležitým hráčem při takzvaném pražském převratu, po němž se k moci dostala po bok občanských demokratů „jeho“ TOP 09. Hudeček získal post prvního náměstka primátora Bohuslava Svobody (ODS), na starost má územní plán hlavního města.

A tempo se může dále zrychlovat. Mezi zdroji ČESKÉ POZICE se objevují scénáře, podle nichž by po krajských a senátních volbách mohlo dojít k další zásadní změně na radnici: občanské demokraty by nahradila ČSSD. A tip našich zdrojů na možného primátora v takové konstelaci? Tomáš Hudeček.

ČESKÁ POZICE: Pane Hudečku, kdy budete primátorem?

HUDEČEK: (směje se) Mám ještě tolik času v životě, že myslím, že to teď zdaleka není aktuální.

ČESKÁ POZICE: TOP 09 ovšem vyhrála komunální volby. Jste prvním náměstkem primátora a de facto lídrem pražské topky. Hovoří se o nové koalici, a to pod vaším vedením...

HUDEČEK: Myslím si, že lepší varianta koalice, než kterou máme nyní, tady není. Primátor Svoboda je součástí této koaliční varianty. Dnes v našem klubu vidím dva adepty, kteří Prahu dobře znají a byli by kompetentnější v jejím spravování – Václav Novotný (radní pro kulturu – pozn. red.) nebo Zdeněk Tůma (v roce 2010 kandidát TOP 09 na primátora Prahy – pozn. red.).

ČESKÁ POZICE: Jenže pan Tůma se z pražské politiky jaksi vytratil. A ve vší úctě k panu Novotnému, sice dobře zná hlavní město, ale nebyl to on, kdo byl loni na podzim vaším klíčovým hráčem ve vyjednávání o nové koalici. Byl jste to vy.

HUDEČEK: Je pravda, že Vašek Novotný nevyjednával, ale třeba Zdeněk Tůma byl pro vyjednávání s primátorem důležitý.

ČESKÁ POZICE: Pan Tůma voličům na podzim roku 2010 sliboval, že si vezme Prahu na triko. Definitivně si ho svlékl letos v září, kdy opustil post předsedy finančního výboru na magistrátu. Bylo to kvůli jeho pracovní vytíženosti v KPMG? Nebo hrála roli i kritika za některé jeho dosavadní kroky? Například různé posudky a audity KPMG pro radnici či dopravní podnik. Nebo že údajně prosadil, že na post předsedy představenstva Pražské plynárenské Holding byl dosazen Miroslav Nosál (a posléze i do představenstva dcery Pražské plynárenské a.s.), který proslul na Slovensku tím, že si při odchodu z vedení košické teplárny nechal vyplatit tučný padák?

HUDEČEK: Je pravda, že Zdeněk Tůma jméno pana Nosála navrhnul a postavil se za něho. V době, kdy se tvořila nová koalice, Zdeněk laskavě kývl, že povede finanční výbor. Už tehdy ale říkal, že má omezené časové podmínky. On navíc špatně nesl, že se mu ne vždy na klubu podařilo prosadit své návrhy.

Nová koalice s ČSSD?

ČESKÁ POZICE: Prosakují informace, že po krajských a senátních volbách současná koalice padne a vznikne projekt TOP 09 a ČSSD. Vyjednáváte se sociálními demokraty?

HUDEČEK: O koalici nevyjednáváme. Kontakty jsou normální. Jednali jsme jen například kvůli hlasování o změnách v územním plánu zvlášť, což byl jejich požadavek, který mi nadělal problémy. Kvůli tomu jsem s nimi osobně jednal, jinak ale ne. Jestli jedná někdo jiný, tak to ke mně nedošlo.

Po osmi měsících tady na radnici jsem se politiku musel trochu naučit. Poznal jsem, že jde o to mít hlavně jednotného koaličního partnera. To ale v tuto chvíli ODS jako celek zrovna nenabízí, na druhou stranu ta část občanských demokratů, se kterou spolupracujeme, koaličním spojencem je. 

Doufám, že něco takového se stalo naposledy a že to byl u občanských demokratů jen ojedinělý šprajc      

ČESKÁ POZICE: Primátor Svoboda má však v zastupitelském klubu menšinovou podporu. S kým tedy chcete jednat pro prosazení koaličního programu, když vám váš protějšek nedokáže zajistit podporu pro danou záležitost?

HUDEČEK: Ano, to je pravda, je to náročné. Naposledy se to stalo ve věci změny územního plánu v rozvojovém území Bubny-Zátory, kdy pro návrh TOP 09 hlasovali pouze čtyři z dvaceti zastupitelů ODS. Doufám, že něco takového se stalo naposledy a že to byl u občanských demokratů jen ojedinělý šprajc.   

ČESKÁ POZICE: Když se ohlédnete za loňským podzimním převratem na pražské radnici, myslíte, že se podařilo něco rozhýbat?

HUDEČEK: Za ten rok jsem se toho musel opravdu hodně naučit a souhlasím se expremiérem Zemanem, který říká, že politika je řemeslo. Jedna věc je, jak je to správně, druhá co je možné a třetí co je reálné. Kdybych tedy měl říci, co všechno bych chtěl změnit, bylo by toho fakt hodně – a hlavně bych to chtěl provést rychle, aby to začalo co nejdříve fungovat. Jenže cokoli, co právě děláme, bude v optimistickém výhledu fungovat za pět let. Druhá věc, co je možné. To je dané koalicí a silou. Když si jen vezmu, jak vyčerpávající byla bitva o územní plán! Se všemi se hádat, tlaky ze všech stran, to potom bylo na měsíční dovolenou.

No a třetí hledisko – co je reálné... V tom neskutečném marasmu zájmů všech možných lidí a struktur je nová strana schopna prosazovat přece jen více věcí, než strana, která je na trhu už dvacet let. Čím je v našem poměrném volebním systému strana na scéně déle, tím má i na pražské radnici menší tah na bránu – ve smyslu prosazování zdravorozumných návrhů namísto kdovíjakých zájmů.

Válka o dopravní podnik

Ke mně vliv kmotrů přímo nedoléhá, nevídám se s nimi. Jenže to neznamená, že se jejich zájmy nepromítnou jinde.

ČESKÁ POZICE: Když se loni bortila koalice ODS a ČSSD, kritici jejího rozpadu říkali, že vliv „kmotrů“, jako jsou Roman Janoušek, Ivo Rittig či Tomáš Hrdlička, na určité politiky je nesmyslně přeceňován. Jak vnímáte vliv těchto lidí na chod radnice? Jsou tito pánové zbytečně přeceňováni?

HUDEČEK: Nemyslím si, že jsou přeceňováni. Jejich vliv je značný. Oni zabrali segment trhu. Ke mně jejich vliv přímo nedoléhá, nevídám se s nimi. Naivně si mohu třeba myslet, že se k nim doneslo, že tady by neměli šanci (smích). Jenže to neznamená, že se jejich zájmy nepromítnou jinde. Poznám to například, když někdo z ničeho nic změní stanovisko. Když mám názor, mám k němu přece důvody. Jenže někdo je ochotný změnit názor ze dne na den nebo z měsíce na měsíc o 180 stupňů, což odporuje zdravému rozumu. Takže vliv kmotrů se ke mně dostává takto. Nepřímo.

ČESKÁ POZICE: Ptám se i proto, že třeba developer Luděk Sekyra prohlašuje, že jste pomalu kamarádi…

HUDEČEK: To rozhodně ne. Developeři lobbují za své projekty. Ať už je to Central Group, Finep, Sekyra Group nebo Skanska. Pokud mě nazývají přítelem, to je jejich pocit, který je zvláštní. Asi si neuvědomují, že jim to spíše škodí. Jakmile někde někdo prohlásí, že mají takového ‚přítele‘, tak to přece bude vzbuzovat podezření. Já bych se třeba něco takového bál říct, jim to ale asi vyhovuje. Takový svět je mi nepříjemný a odporný. Pak ale existuje i skupina ‚lobbistů lobbistů‘, kteří mají velkou sílu. Ti jsou naprosto v pozadí. Za mnou ale ještě zatím nebyli.

ČESKÁ POZICE: Neukvapili se zástupci TOP 09 v dozorčí radě dopravního podniku, když v srpnu odmávli sesazení generálního ředitele Vladimíra Liche?

Pan Lich si asi myslel, že když má mandát de facto nejvýše postavených pražských politiků, může se chovat, jak si usmyslí

HUDEČEK: Postupně mi dochází, že divoká situace v dopravním podniku, jež vyústila odchodem Liche a spol., byla způsobena hlavně nekomunikací mezi ředitelem společnosti a dozorčí radou. Vždyť Liche navrhl jmenovat Svoboda, Zdeněk Tůma se za něho zaručil a mně připadal jako poctivý a zkušený člověk. Jenomže pan Lich si pak asi myslel, že když má mandát de facto nejvýše postavených pražských politiků, může se chovat, jak si usmyslí.

Tím komunikace mezi ním a dozorčí radou začala skřípat, což eskalovalo na onom rozhodujícím jednání dozorčí rady. Vždyť i lidé pana primátora, velkého Lichova spojence, hlasovali tehdy proti Lichovi. Odnesli jsme to i my, protože na veřejnosti to bylo chápáno tak, že topku ovládli kmotři. Stejnou nekomunikační chybu ale udělala i valná hromada vůči své dozorčí radě.

Myslím si, že důležití hráči a velcí boháči si vždy budou vědomi, že nesmějí sázet jen na jednu kartu

ČESKÁ POZICE: Myslíte si, že konflikty kolem dopravního podniku jsou pouze jakousi válkou mezi politiky ve smyslu Dvořák a spol. versus primátor Svoboda a spol.? Nebo nad touto politickou úrovní jsou ještě důležitější hráči? Objevují se spekulace, že určité části dopravního podniku by rád privatizoval podnikatel Zdeněk Bakala nebo že prostřednictvím Jaroslava Veverky, muže z primátorova okolí, má v dopravním podniku určité zájmy Martin Roman.

HUDEČEK: Myslím si, že tito důležití hráči a velcí boháči si vždy budou vědomi, že nesmějí sázet jen na jednu kartu, protože vědí, že by se jim ta karta mohla otočit. Jsem přesvědčen, že nejvyšší liga českého byznysu bude postupovat pravolevicovým viděním politiky, než aby se stali závislými jen na některých politicích. Podle mě je naprosto reálné, že tito lidé mají na pražskou politiku značný vliv. U nás ve straně (zatím) ne, u ostatních zavedených stran ale zřejmě ano. Myslím si, že se to netýká zrovna Bakaly, ale třeba vlastníků Metrostavu, Škody Transportation či Veolie, často souvisejících s problematickými zakázkami.

Jsem příliš nový a nebyznysově orientovaný člověk na to, abych mohl reagovat na informace, že zde má zájem nějaký Kellner, Tykač, Komárek, Dospiva, Roman nebo třeba Babiš. Snad jsem nezapomněl na nikoho. Vůbec netuším, kdo by v dopravním podniku mohl mít podnikatelský zájem. Samozřejmě občas pochybuji, jestli se mnou nikdo neposouvá, aniž o tom vím.

Schůzky s Kalouskem

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na aktuální kauzu na ministerstvu práce a sociálních věcí, které řídí Jaromír Drábek z TOP 09? Neřítí se po této aféře vaše strana do politického záhrobí?

HUDEČEK: Přináší mi radost, když je každý zločinec, tedy i náměstek ministra, po zásluze odměněn/potrestán. A to i napříč politickými stranami. Obzvláště, když jsou pochybení jasně prokázaná, což v tomto případě zatím tak vypadá, ale přiznávám, že případ znám pouze zatím z médií.

ČESKÁ POZICE: Prý se často v poslední době scházíte s Miroslavem Kalouskem. Nezhlédnul se ve vás? Oba jste političtí stratégové, vy jste na veřejnosti neokoukaný a žádnou kauzou neumazaný, nepomýšlíte na funkce ve vedení TOP 09?

HUDEČEK: Zas tak často se s Kalouskem nevídáme. Co jsem v topce, při soukromém rozhovoru jsme se viděli asi třikrát, z toho jednou minulý týden. Samozřejmě pracovně se vidíme častěji, komunikace s vedením strany je potřebná. Vzhledem ke komunikaci či třeba strategickým krokům by bylo správné, aby pražští zastupitelé měli svého zástupce ve vedení strany.

ČESKÁ POZICE: Proč jste se rozhodl angažovat jako svého poradce Romana Jocha, který se musel z premiérova týmu poroučet kvůli ostré kritice prezidenta Klause?

HUDEČEK: Každého, kdo mi jakýmkoli způsobem rozšíří možné pohledy na realitu, si velmi vážím. S velkou většinou názorů pana doktora Jocha se ztotožňuji a o té zbývající části rád povedu názorové diskuse. Naše dosud z velké části zprostředkovaná komunikace a jeho pomoc se tímto značně zintenzivní a prohloubí. Osobně považuji za velkou chybu našich čelních představitelů distancovat se od ideových názorů, které mimo jiné stály třeba u zrodu americké ústavy.

ČESKÁ POZICE: Do politiky jste spadl coby akademik původem z Olomouce. Nyní sedíte na vlivné politické židli. Znechutila vás za ty dva roky politika?

HUDEČEK: Řeknu to takhle: Ideály jsem neztratil, iluze ano. Ideály, se kterými jsem do politiky šel a za kterými chci jít, stále mám. Ale ztratil jsem iluze o tom, že to jde – vím, že všechno jde mnohem tíž a že leckteré věci se ani nepodaří prosadit.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!