Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Druhou světovou válku nevyhráli generálové, ale inženýři v Detroitu

Britský televizní seriál Válečné továrny o zbrojní výrobě za druhé světové války ukazuje nový pohled na německou plánovanou ekonomiku pod vedením nacistů a srovnává ji se svobodnou, tržně orientovanou USA a Velké Británie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

S tou nízkou efektivitou a nezájmem o inovace v Německu nelze souhlasit. V celé řadě zbraňových systémů byli Němci na konci války na špičce. M 262, tank Tiger, střely V1 a V2 a řada dalších byly na absolutní špičce a i Američané na ně koukali jak na zjevení. Němci prohráli válku špatnou strategií- proti zbytku světa nelze zvítězit.

0 0
možnosti

Takovými články je možné vymývat mozky absolventům našeho dnešního dekadentního školství a ne lidem, kteří něco pamatují a o takových věcech skutečně něco vědí.

:-)

0 0
možnosti

Ubohý propagandistický článek. Už nadpis je úchylný a zavádějící.

Až v samotném článku je možné se dočíst, že autor má namysli spíše válku v severní Africe a ne celou válku.

Na každé krizi a válce je někdo, kdo nehorázně vydělá. Stále se píše o nějaké pomoci někoho někomu, ale už vůbec se nepíše, že to není nic jiného než obrovský business a všechno ("údajná pomoc") je nehorázně zaplaceno. Proto např. Amíci dodávali jak potom do SSSR, tak před tím a průběžně Hitlerovi.

Kuriózní také je, že angažmá našich lidí na straně Britů a v britském letectvu - naši piloti v RAF, jsme po válce museli tvrdě zaplatit, Angláni nám naúčtovali každou tkaničku do bot (nepokládali náhodou naši vojáci své životy v barvách Británie a na její obranu?).

Chtělo by to už přestat s takovým štvaním, nic nebylo černobílé, je potřeba se poučit, ale ne se takto propagandisticky v tom vrtat.

:-)

0 0
možnosti

Totální blbost. Druhou světovou válku nevyhráli inženýři v Detroitu, ale hrdinství sovětských vojáků.

0 0
možnosti

Jen stručně. Obdivovatele Ruska, potažmo SSSR, nechápu. To je nějaká zvláštní úchylka nemající v sobě nic racionálního.

0 0
možnosti

Je to neco podobneho jako obraceni naruby vseho dosavadniho Demokratickou stranou v USA (ze by nejaky virus?).

0 0
možnosti

Článek o přednostech amerického hospodářství před německým za války se zabývá mizérií stalinské tyranie. Taky dobré. Jo, a k té neschopnosti inovací v Německu: To jako Porsche seděl v křesle s cigárem a nepřemýšlel?

0 0
možnosti

J61a30n 42H22á66l18a

10. 5. 2021 12:39

To co rozhodlo je tempo a kvalita inovací. A to pochází jen a pouze z otevřeného demokratického tržního hospodářství.

Článek je samozřejmě zjednodušený s ohledem na jeho formu, mohli bychom třeba zmínit obrovský podíl takové na první pohled "drobnosti", jako je paletová logistika obecně pro všechny západní spojence a zabezpečovací zařízení pro železnice aplikované západními inženýry na sovětské tratě, nebo třeba filosofii plánovaného zastarávání výrobku, opět něco, co se vynalezlo v USA a s úspěchem pomohlo SSSR.

0 0
možnosti

Všechno co se hodí proti Rusku, sem s tím. Tahle krátkozrakost se nám jednou sakra nevyplatí.

0 0
možnosti

J68i40ř16í 29Z68i87m10a

8. 5. 2021 13:51

A co konkrétně není pravda? Jsou tam drobné chyby jako že základ T34 byl na americkém konceptu podvozku Christie ne anglickém Vickers. Ale skutečností je, že bez dodávek z USA by SSSR válku s Německem prohrál. Kromě vozidel a pohonných hmot šlo i takové věci jako vojenské boty, konzervované potraviny a velmi důležité dodávky materiálu např. 90% hliníku. Bez nich by sovětský voják sedící sice v tanku T34 neměl co na sebe ani co žrát.

0 0
možnosti

Tak toto je demagogie nejvyšší úrovně. A to jak ve vztahu k Německu, tak i k SSSR. V prvé řadě jde o to, že 2. světová byla válkou Pax Britannica proti Pax Americana a Německu a SSSR byla oběma stranami "svěřena" hlavní úloha. Tak nejslabší stranou byl SSSR, ale ten si zajišťoval vojenské dodávky více, jak z 90 % sám - a nesl přes 3/4 válečného zatížení. Ani slova o náběhu vojenské výroby v SSSR - to by totiž "neladilo" s vyzněním článku. Ve vztahu k Německu (využívajícím průmyslové zdroje skoro celé celé Evropy) se zase se přímo v článku skrývá otazníček - jak je možné, že Německo, s tak malým objemem válečné výroby (jak vůči SSSR, tak i SSA a VB), dokázalo tak dlouho vést válku? SSSR totiž také vyráběl násobky německé výroby!!! O dodávkách SSA Německu tady není ani pípnutí - a to lze najít zprávy, že například otec G. W. Bushe (v té době sloužícího ve válečném letectvu SSA) dodával Německu vysokootáčkové přísady do leteckého benzínu!!! Byl sice postaven před soud, ale měl vynikajícíh

0 0
možnosti

Byl sice postaven před soud, ale měl vynikajícího obhájce (Dullese). A že T-34 neměl základ v britském, ale americkém tanku je již jen drobnost.

0 0
možnosti