Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dřímající téma eurovoleb? Imigranti.

Evropa

  10:10
Z českých parlamentních stran hlásá uzavření Evropské unie přistěhovalcům jen Úsvit přímé demokracie, ostatní prý problematiku cizinců nehodlají v kampani zneužívat.

Znehodnocení německého pasu. foto: Reuters

Nedílnou součástí kampaně k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu je na západ od našich hranic téma imigrace a multikulturalismu. Podle březnového průzkumu agentury CVVM se však i v Česku 51 procent respondentů domnívá, že v zemi žije příliš mnoho cizinců. Z českých parlamentních stran ovšem uzavření Evropské unie přistěhovalcům otevřeně hlásá jen Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury v čele s jedničkou kandidátky Klárou Samkovou.

„Emigrace do zemí EU je skutečně průšvih velkého formátu. Řečičky nepomohou, je mi líto, ale musí být vysílán zásadní signál, že země Evropské unie nebudou přijímat žádné emigranty – že ochráníme EU a zejména jižní státy. Je nám to líto, ale na své kocábky nesedejte, nepřijmeme vás. Tenhle sen musí skončit,“ stojí v písemném vyjádření Samkové k imigrační politice EU, které Úsvit už dříve rozeslal médiím.

Někteří uchazeči o europarlamentní křeslo přímo označují veřejné výroky Okamury a Samkové o imigrantech, potažmo menšinách za nebezpečné pro demokracii

Další uchazeči o europarlamentní křeslo se vůči tomuto programovému bodu vymezují porůznu. Někteří přímo označují veřejné výroky Okamury a Samkové o imigrantech, potažmo menšinách za nebezpečné pro demokracii i celou společnost. „Ze zapáchajícího mixu populismu, nacionalismu a xenofobie, okořeněných koňskou dávkou razance a exhibicionismu, se dá totiž uvařit pouze nechutný pokrm, ze kterého nám může být špatně všem,“ varuje před lídry Úsvitu na svém blogu trojka kandidátky ČSSD Miroslav Poche.

Nadbíhat většinovému mínění nehodlají v otázce imigrace ani kandidáti druhé největší vládní strany ANO. „My se určitě nebudeme prezentovat nějakým falešným nacionalismem. Jsme pro silnou Českou republiku a silnou Evropskou unii, která zvládá otázky, jako je imigrace. K sebevědomí státu a jeho obyvatel patří i přijímání cizinců, samozřejmě v rámci smysluplně nastavených podmínek a při eliminaci nelegální imigrace,“ sdělil ČESKÉ POZICI kandidát ANO Jiří Šír, původem z Karlovarského kraje, kde podíl cizinců patří dlouhodobě k nejvyšším v Česku.

„Asi patřím k těm 49 procentům občanů ČR, kteří nesdílejí názor, že v naší republice je moc cizinců. Naopak se domnívám, že zde mohou cizinci aktivně ovlivnit ekonomiku státu (až na velkopěstitele konopí),“ uvedl pro ČESKOU POZICI další kandidát ANO z Karlovarského kraje Tomáš Prekop.

Lidovecký řízek s pivem

Naopak nejmenší koaliční strana KDU-ČSL má k otázce imigrace rozporuplnější postoj. Teprve před několika dny na základě stížností na populismus a xenofobní nádech řečeného vypustila z volebního programu větu „Nechceme Evropu plnou nepřizpůsobivých imigrantů, kteří na předměstí pálí auta, prodávají drogy a zanášejí k nám mj. radikální islamismus“.

Odstranění politicky nekorektní pasáže z volebního programu veřejně lituje trojka lidovecké eurokandidátky Tomáš Zdechovský

Lídr lidovecké eurokandidátky Pavel Svoboda místo toho volí smířlivější tón. „ČR potřebuje absorbovat ročně zhruba 30 tisíc cizinců, protože vymíráme a potřebujeme lidi, aby se nám nezhroutil důchodový a zdravotnický systém,“ uvedl pro ČESKOU POZICI s odkazem na tvrzení sociologů. „Nevím tedy, zda u nás žije příliš mnoho cizinců, zato vím bezpečně, že u nás žije příliš málo Čechů,“ připomněl tradiční lidoveckou argumentaci, že demografické problémy nevyřeší přistěhovalectví, nýbrž podpora rodin s dětmi. Ani zkušený diplomat Svoboda si však neodpustil už dříve „s trochou nadsázky“ upozornit na nutnost „radikálně přehodnotit většinové chápání tolerance (…), aby v roce 2030 bylo možné si v české hospodě dát vepřový řízek s pivem“.

Odstranění politicky nekorektní pasáže z volebního programu veřejně lituje trojka lidovecké eurokandidátky Tomáš Zdechovský. „Jak ukázaly v posledních letech teroristické útoky v Evropě i ve světě, hřejeme si na ,prsou hady‘. Na jednu stranu chce každý bojovat proti neonacistům, ale radikální imámy na předměstí Londýna hájí s odkazem na ,kulturní diversitu‘. (…) Evropa by měla začít hledat společné řešení tohoto palčivého problému. Jinak na tomto tématu budou brzo i v České republice vyhrávat volby různí populisté,“ varuje Zdechovský před vyklízením pole Okamurovi. „Právě proto považuji za důležité, aby se problematikou imigrace začala vážně zabývat i KDU-ČSL.“

Ctitelé euroatlantismu

Paradoxem českých eurovoleb je, že úspěšní kandidáti vládních křesťanských demokratů zasednou v Bruselu, potažmo Štrasburku v téže Evropské lidové straně (EPP) jako europoslanci hlavní nekomunistické opozice z TOP 09. Za ni kandiduje mimo jiné například Reda Ifrah, rodák z alžírského Bab-El-Ouedu, což naznačuje rozdíl v přístupu obou českých „lidoveckých“ stran ke kulturní diversitě.

Další kandidát TOP 09 Simeon Popov pak migraci z třetích zemí označuje za prioritu svého případného působení v Evropském parlamentu. Integraci přistěhovalců v EU podle něho napomůže jejich účast na „formulování integračních politik a opatření, zejména na místní úrovni“, přičemž by mělo jít o „obousměrný proces vzájemného přizpůsobování“ i obyvatel členských států.

Výzva Jaromíra Štětiny k omezení ruské přítomnosti v Česku prý platí, dokud bude Kreml uplatňovat v Evropě svou agresivní politiku

Voliče vyděšené představou, že za půldruhého desetiletí nebude možné si v české hospodě dát vepřový řízek s pivem, tímhle přístupem patrně neosloví. Pětka kandidátky TOP 09 Jaromír Štětina se nicméně proti přistěhovalectví z jedné konkrétní země v předvolební době vymezil, když v reakci na dění na Ukrajině vyzval vládu, aby zastavila vydávání víz občanům Ruské federace a zrušila pro ně možnost získání dvojího občanství v České republice.

„Mně nevadí počet cizinců v České republice. Zajímají mne vsak kvalifikační a jazykové předpoklady pro trvalý pobyt. (…) Evropa potřebuje vzdělané přistěhovalce ctící euratlantické hodnoty,“ uvedl pro ČESKOU POZICI s tím, že jeho výzva k omezení ruské přítomnosti v Česku platí, dokud bude Kreml uplatňovat v Evropě svou agresivní politiku.

Pozitivní přístup

Navzdory většinovému mínění nejsou principiálními odpůrci imigrace do EU ani občanští demokraté

Navzdory většinovému mínění nejsou principiálními odpůrci imigrace do EU ani občanští demokraté. „Tento názor veřejnosti je do určité míry produktem mediálního či politického zkreslení a neodpovídá skutečnosti, protože v ČR žijí zhruba čtyři procenta cizinců, což je výrazně méně než v jiných evropských zemích,“ zhodnotil pro ČESKOU POZICI výsledky průzkumu CVVM eurolídr ODS Jan Zahradil.

„Ve volebním programu nicméně máme pasáž, věnovanou problematice imigrace a azylu, kde se například stavíme jednoznačně proti kvótám na přerozdělování migrantů,“ dodává s odkazem na politicky neprůchozí návrhy zejména Italů, Řeků a Malťanů, aby tamní přistěhovalci ze třetích zemí podle stanoveného klíče putovali dál na sever do ostatních členských států EU. „Jinak na kandidátní listině ODS máme symbolicky také zástupce druhé nejpočetnější ,cizí‘ národnostní komunity, totiž českých Vietnamců (student VŠE Cong Hung Nguyen), což je mimo jiné důkaz našeho pozitivního přístupů a toho, že problematiku menšin a cizinců nehodláme v kampani zneužívat,“ dodává Zahradil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!