Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dřevěná kniha není dobré čtení

  15:11

Vláda oddálila rozhodování o koncepci hospodaření v Lesích ČR, postavené na desetiletých kvazipronájmech porostů velkým společnostem.

Návrh prosazovaný ministrem Ivanem Fuksou by vedl ke klání harvestorových kolosů s gigantickými lesními spekulanty. foto: ČTKČeská pozice

Projednávání návrhu ministra zemědělství Ivana Fuksy, jak hospodařit ve veřejných lesích, bylo na středečním zasedání vlády (19. 1. 2010) přerušeno a bude pokračovat po předložení dalších údajů. Ministrova Dřevěná kniha prosazuje obří tendry, přístupné jen velkým společnostem a platné celé desetiletí.

Cesta ke změně Lesů ČR na akciové společnosti

Pohled A. T. Kearney nevzalo ministerstvo v úvahu, ač si firmu kvůli vypracování koncepce najaloPřed jednáním vlády se nakupilo nečekané množství různorodých odmítavých postojů, univerzitními odborníky a ekologickými organizacemi počínaje a majiteli malých pil a soukromých lesů zdaleka nekonče. Nejpřekvapivější odmítnutí Dřevěné knihy přišlo úplně nakonec, kdy se proti ministerské koncepci vyslovila Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství, naše největší sdružení dřevařských společností. Opačný názor než navrhovaná koncepce zastává poradenská firma A. T. Kearney. Její pohled Fuksa při sepisování Dřevěné knihy nevzal v úvahu, přestože si ji kvůli vypracování koncepcí ministerstvo najalo.

Do popředí vystupuje stará známá otázka: prodej dřeva při pni nebo na odvozním místě. Na ni ovšem navazují otázky další, některé i mnohem důležitější a neskonale nebezpečnější: Co takhle udělat z Lesů ČR akciové společnosti? Fuksa se tímto názorem nejenže netají, ale při kdejaké příležitosti na toto téma navazuje hovor. Desetiletý kvazipronájem rozlehlého území jedné velké firmě, do jejíhož hospodaření by správce státních lesů (Lesy České republiky) takřka nemluvil, by už byl vlastně na půl cesty k budoucí akciovce.

Aby bylo jasno

V prodeji dřeva při pni hraje vlastník na triangl, neboť páté housle, které by vztah nejlépe charakterizovaly, v žádném orchestru nejsou. Nájemce stromy porazí, odveze, roztřídí do sortimentu a prodá. Poslední článek řetězce, který správce lesů může vnímat, jsou poražené stromy „při pni“. Jinak mu do zpracování sortimentu, odvozu a obchodu podle uzavřené smlouvy nic není. Tento model Fuksova koncepce připravuje pro všechna budoucí výběrová řízení.

Při prodeji na odvozním místě má hlavní slovo naopak vlastník, v tomto případě Lesy ČR. Vítězná firma ve výběrovém řízení vyhrála zadání na těžební (či zalesňovací) práce. Její nárok na odměnu vznikne až předáním vytěženého dřeva v určeném sektoru – na odvozním místě. Zde si zaměstnanci vlastníka roztřídí sortiment a dříví prodají. Tento model praktikují státní lesy jiných států, co jich kolem sebe máme. V Česku Vojenské lesy a statky a rovněž všichni velcí čeští soukromí vlastníci.

O výběru prodejního modelu byla ovšem ve vládě shoda. Jak sdělila tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková, diskuse se vedly zejména kolem doby trvání smluv. Zřejmě bude zkráceno na pět let.

Varující test

Jak historie namíchá karty pokaždé jinak. Za časů ministra Petra Gandaloviče těžařské firmy tvrdě prosazovaly prodej při pni, ministerstvo zemědělství tento „rozlet“ všemožně brzdilo. Po dlouhém a náročném vyjednávání  se podařil vzorový kompromis: půl na půl. Vzešly z toho důležité zkušenosti - a jak život ukazuje, rovněž půl na půl. Zatímco auditor A. T. Kearney po prostudování dostupných dat dospěl k závěru „odvozní místo“, ministerským závěrem je jednoznačně „prodej při pni“.

Firmy, které s velkou pompou v soutěži vyhrály, se zpěčují podepsat smlouvyJenže za okny kanceláří probíhá nový, provizorní jednoroční tendr zhruba podle stejných podmínek, jaké jsou v ministerském návrhu. A ono to skoro nefunguje. Firmy, které s velkou pompou v soutěži vyhrály, se dokonce zpěčují podepsat smlouvy. Některé možná proto, že jim navzdory deklaraci stále chybí slibované bankovní záruky, jiné se nejspíš bojí propadáku. Přemrštěné ceny jim sice pomohly k vítězství v soutěži, jenže za ně nabízené dříví není prodejné.

Středoevropská tržní cena smrkového dříví se pohybuje kolem 95 eur za kubík. Vítězné firmy z tendru nejsou s to nabídnout své zboží na dřevařské burze méně než za sto eur.

A ceny porostou

Podle výpočtů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, se navíc v příštím čtvrtletí dá očekávat další vzrůst ceny o dvanáct až čtrnáct procent. To neskýtá šance na slušný prodej. A co víc, když se nebude dříví prodávat, nebude se ani těžit.

Toto rozhodnutí nemůže správce lesa ovlivnit, záleží jen na vítězné firmě. Nastane kolaps systému, který by ovšem měl Lesy ČR a ministerstvo zemědělství zajímat. Vítězné firmy utíkají od odpovědnosti a nechtějí podepsat smlouvy. Není to varování?

Menší pilaři a zpracovatelé dřeva už dlouho tuší nebezpečí. Nabídka dříví je velká, ale za nekřesťanské ceny. Jejich výrobky z domácího dřeva by nebyly prodejné.

Nechte těm největším přijíti ke mně

Ještě žádný tendr Lesů ČR na komplexní či nekomplexní lesní práce neprošel v klidu, jen málokterý se obešel bez asistence Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nicméně ten, který narýsoval ministr Fuksa, vytváří nový druh nespravedlností.

Takže tu máme velké lodě na suchu a vedle nich lesníky bez práce...Systém sto osmi velkých a ještě větších územních celků vyřazuje ze soutěže většinu společností, které na předchozí tendry dosáhly. Tím se soutěž přemění v klání harvestorových kolosů s gigantickými lesními spekulanty. Však už zmíněný „nultý ročník“ před chystaným desetiletým tendrem ukazuje další nepěknou slabinu: některé vítězné firmy nemají vlastní kapacity pro práce v lese. Spekulovaly s prodejem zakázky méně šikovnému soutěžiteli, jenže s tím kvůli předražení nelze počítat. Za těchto cen nelze beze ztrát ani najmout na práce menší firmy (tak jako by najímal státní podnik v systému prodeje na odvozním místě). A tak tu jsou na jedné straně velké lodě na suchu, generálové bez vojska – a na druhé skuteční dřevaři a lesníci bez práce.

    České lesy potřebují docela jinou knihu, než je ta Dřevěná, v níž by se četlo alespoň tak krásně, jako v Národním lesnickém programu. A to je dílo vytvářené stejným ministerstvem, ukázka hledání konsensu mezi všemi úlohami lesa za účasti desítek odborníků. Proč o něm panu ministrovi, který zřejmě pořád zůstal duchem na ministerstvu financí, neřekli?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!