Lidovky.cz

Dream Team Poslanecké sněmovny: Zahajovací jedenáctka

Zprávy z EU

  22:06

Ať si ministr financí strčí svůj půlmilion na podporu parlamentního fotbalového týmu za klobouk. Tenhle mančaft prostě do zahraničí musí!

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone4Česká pozice

Nápad vyslat naše zákonodárce na fotbalový turnaj do Soči, kde by si mohli zakopat proti zahraničním kolegům, nelze než uvítat. Ducha sportsmanství a fair play je třeba v poslancích povzbuzovat, a v některých možná dokonce teprve probudit. Fotbalové zápasy se pro to jeví ideální příležitostí.

Méně spokojený však může být volič se jmény, která se v médiích v souvisloti s nominací do sněmovního manšaftu objevila. Pokud by elektorát věděl, že nevolí jen autory zákonů, ale také střelce, hlavičkáře, křídelníky, stopery, mistry skluzů, psy obranáře a penaltové specialisty, jistě by se u volebních uren choval jinak. Pánové Svoják, Šenfeld a Tancoš nechť prominou, ale reprezentovat v zahraničí coby nejužší výběr z naší poslanecké elity opravdu nemohou.

Kdyby elektorát věděl, že nevolí jen autory zákonů, ale i střelce, stopery, hlavičkáře, mistry skluzů, psy obranáře a penaltové specialisty...Jaké fotbalisty tedy vybrat? Na nové volby rozhodně není čas, květnový turnaj mužstev evropských parlamentů v černomořském letovisku už klepe na dveře. Složení družstva proto redakce ČESKÉ POZICE konzultovala narychlo hned od středy, kdy byl záměr poslanců zveřejněn, na sociálních sítích. Po několika bouřlivých debatách i v rámci redakce dospěla k ideální jedenáctce, která jediná může v zahraničí hájit barvy Čechů, Moravanů a Slezanů.

Pro zápasy jsme zvolili velmi útočné rozestavení 4-1-3-2, kde v záloze plní defenzivní úkoly pouze štítový halvbek, zatímco trio před ním zastává role špílmachra a dvou drzých agresivních křídel tu zprudka pronikajících do pokutového území, tu zásobících forvardy přesnými centry. Obrana nechť nastupuje v tradičním čtyřčlenném řetězu, který bude často chytat soupeře do ofsajdové pasti.

A teď konečně k sestavě

V útoku se bude prohánět dvojice Kristýna Kočí (nezařazená, dříve VV) – Pavel Suchánek (ODS). Tito dva poslanci se nebojí vypálit z jakékoliv pozice, vlastně se nebojí vypálit cokoliv. Ideální ostřelovači soupeřovy svatyně. Jediný svízel by mohl být s tím, aby nestříleli kamkoliv, tedy čas od času i do vlastních řad – ale to už záleží na tom, kam jejich přirozenou agresivitu a hlad po střelbě usměrní kouč (o němž ještě bude řeč).

Suchánkovo angažmá má i jeden čistě pragmatický důvod – po hrubém faulu ministra financí, který nejprve přislíbil, ale následně odřekl potřebnou 650tisícovou finanční pomoc našim reprezentantům, je Suchánek jediným, kdo zvládne v krátkém čase zajistit dostatečný počet přijatelných letenek.

Jiří Paroubek ostatně postavou připomíná jednoho z nejlepších hráčů české ligy s číslem 10 na zádechOfenzivní trojice záložníků bude tvořena Jiřím Paroubkem (LEV 21, dříve ČSSD) ve středu a Janem Klánem (KSČM) a Leošem Hegerem (TOP 09) po stranách. Bývalý předseda socialistů sám býval fotbalistou a jeho špílmachrovské tendence jsou naprosto zjevné i slepému. Ostatně i postavou připomíná Paroubek jednoho z nejlepších hráčů české ligy s číslem 10 na zádech – Pavla Horvátha. Snad nikdo nemohl zapomenout, jak vynikajícně organizoval útočné šiky ČSSD před volbami 2010 – a stejně skvěle zvládne rozdělovat míče mezi forvardy a křídla i dnes, nemluvě o jeho nebezpečné falšované střele z dálky. Kromě toho všeho umí, jak před časem upozornila jeho manželka Petra, i létat, což je pro středního záložníka neoddiskutovatelnou výhodou. 

Výběr rychlých štírků na křídla taktéž nepůsobil žádné větší potíže. Heger je velezkušeným rutinérem, který s věkem neztratil na hbitosti, zároveň se dokáže obětovat pro tým a bude Kočí se Suchánkem zásobovat důmyslnými balony, chirurgicky přesně umístěnými mezi soupeřovu obranu a brankáře. Mladičký Klán byl na svou pozici vybrán pro svou průraznost, kterou proslul bezprostředně po volbách. Dravost a elán benjamínka reprezentace bezpochyby strhne k nadšenému výkonu i starší členy mužstva.

Kdo bude lídrem v kabině i na hřišti?

Z defenzivního štítu kraluje prostoru před stopery chlouba týmu, jednomyslně zvolený kapitán, poctivý dříč a především vrnící motor, rotující píst a tlukoucí srdce zálohy – Pavel Bém (ODS). Jeho zametačské schopnosti z něj činí ideálního obranného záložníka a dobře si vsadí ten, kdo uváží, že Kolibřík vycvičený v odmítání jakékoliv zodpovědnosti za své působení na pražské radnici stejně dobře odmítne i míče mířící směrem k naší defenzivě. A stejně jako předchází průnikům novinářských dotazů ke své osobě, bude jistě předcházet i průnikům soupeřových útočníků. Jeho nevyčerpatelný fyzický fond, tužený pravidelnými vysokohorskými soustředěními, jej předurčuje k tomu, aby ovládl kritický prostor před obrannou čtveřicí od první do devadesáté minuty.

Nebude-li se našim dařit podle představ, zvládne Bém mizernou hru spoluhráčů usměrnit svým proslulým ječákem přímo na hřišti a jeho už tak nezpochybnitelné autoritě u kolegů přispívá i jedinečná schopnost stříkat hněvem. Správnost jeho nasazení na tak klíčový post umocňuje i fakt, že na přátelském turnaji nejsou očekávány žádné dopingové kontroly.

Zařazení Semelové po bok olympijského vítěze z Nagana Šlégra má i skrytý smysl – poslanec LVA 21 nebude jedinou Gumou naší reprezentaceDostáváme se ke složení obrany. V jejím středu nemůže chybět jeden z nejlepších obránců dějin českého sportu – Jiří Šlégr (LEV 21, dříve ČSSD). Kdo umí zastavovat soupeřovy útočníky na kluzkém ledě, bezpochyby to zvládne i na trávě. Na turnaji bude moci plně využít jedinečné fyzické parametry, odhodlán je plnit i roli osobního strážce mozku týmu, svého stranického nadřízeného Paroubka, kterému budou chtít obránci soupeře jistě pokopat cenné kotníky.

Ve stoperské dvojici se Šlégrem bude nastupovat přesvědčená stalinistka Marta Semelová(KSČM). Její nesmlouvavá povaha ji předurčuje k zodpovědnému plnění defenzivních úkolů, a její zařazení po bok olympijského vítěze z Nagana má i skrytý smysl – poslanec LVA 21 nebude jedinou Gumou naší reprezentace.

Problematickým se zpočátku jevilo obsazení beků. Moderní hra od krajních obránců vyžaduje vysokou míru dynamiky, schopnost přesného zhodnocení situace a variabilitu jak ve hře dozadu, tak v podpoře ofenzivy. Zamýšlejíce se nad tím, kdo by měl tyto posty obsadit, vzpomněli jsme si v redakci na prastaré úsloví „nemáš fleka – hraješ beka“. Od té chvíle bylo vše jasné: tato dvě místa obsadí muži, pro něž bylo po celé volební období problémem nalézt adekvátní pozici. Kraje obrany výběru české sněmovny musí samozřejmě hájit dvojice Radek John (VV) a Jiří Pospíšil (ODS).

Naopak jasnou volbou byl výběr strážce české brány – v „kase“ bude poslanec David Rath (bezpartijní, dříve ČSSD). V celé historii parlamentu samostatné České republiky to byl bezpochyby právě on, kdo toho nejvíce pochytal. A navíc, brankové sítě mu mohou nenásilně navodit atmosféru zamřížovaného prostředí dočasného domova.

Obsazení lavičky

Pro někoho funkce nevděčná, pro jiné ceněná – žolík na lavičce, který může během krátkého pobytu na hřišti změnit obraz celé hry. Kdo by zapomněl na slavné finále Ligy mistrů z roku 1999, které z nepříznívého stavu 1:0 pro mnichovský Bayern obrátili dvěma góly v nastaveném čase pro Manchester United náhradníci Teddy Sheringham a Ole Gunnar Solskjar? V reprezentačním družstvu Poslanecké sněmovny je tímto mužem Boris Šťastný (ODS). Jen on dokáže 80 až 85 minut všem okolo vypravovat, jak by mohl hrát o mnoho lépe než ti, co jsou na hřišti, pokud by sám na trávníku byl, a jen on si dokáže posledních pět minut na hřišti užít s patřičným zápalem.

U Kalouska je jisté, že nebude mít problém v kabině zvednout hlas i na největší primadony družstvaTrenérem, který bude muset tomuto souboru jedinečných individualit vtisknout řád a usměrnit vrozený exbibicionismus ku prospěchu týmové hry, bude Miroslav Kalousek (TOP 09). U něj je jisté, že nebude mít problém v kabině zvednout hlas i na největší primadony družstva, a díky vrozené náklonnosti k francovce Alpě a příbuzně vonícím tekutinám může zastat i roli maséra.

Poslanecký nároďák dostane bezpochyby možnost nominovat zástupce i do sboru rozhodčích. Pro tuto roli jeví se nám ideální protikorupční bojovnice Karolína Peake. Pokud náhodou nejde o ni samotnou,  je přísná a spravedlivá, jak má sudí být.

Muži v zákulisí a předčasný konec slavného týmu

Každé mužstvo potřebuje také některé méně viditelné, přesto nadmíru důležité postavy. Vzhledem ke spěchu, s nímž se naše reprezentace slepuje, však budou někteří „bafuňáři“ muset zastat více funkcí najednou. Trojjediným mecenášem, delegátem dohlížejícím nad výkony rozhodčích a manažerem reprezentace budiž bohatý podnikatel, autor etického kodexu Lesů ČR a muž, pro nějž není nemožné dohodnout cokoliv s kýmkoliv – Ivo Rittig. Účast na turnaji pro něj bude mít i tu výhodu, že se bude moci konečně osobně seznámit s lidmi, kteří pro něj už několik sezon pracují.

Účast na turnaji bude mít pro Rittiga i tu výhodu, že se bude moci konečně osobně seznámit s lidmi, kteří pro něj už několik sezon pracujíKonečně role kustoda pečujícího o hráčskou výstroj musí připadnout Romanu Janouškovi. Kdo kupoval kapitánovi boty na lyže, zvládne postarat se mu i o kopačky.

K nehynoucí slávě tak našemu Dream Teamu stojí v cestě jediná překážka. Expanzivní prezident Miloš Zeman, který si díky pasivnímu Petru Nečasovi může s naší zahraniční politikou dělat, co se mu zachce. Prohlásí-li čestný předseda Strany práv občanů – Zemanovců ústy svého spolupracovníka Hynka Kmoníčka, že jmenování fotbalových reprezentantů je jeho výsostnou ústavní pravomocí, Nečas se jistojistě nebude ptát, v jakém paragrafu to prezident vyčetl, ale ještě ho poprosí, aby najmenoval rovnou i olympijský výbor, Českou filharmonii a kuchaře na všech ministerstvech ODS.

A vedeni Zemanem, nemůžeme k velkolepému turnaji vzhlížet zrovna optimisticky. Hlava státu by totiž, věrna svému svéráznému pojetí profesionalismu, nejspíše jmenovala následující jedenáctku v archaickém rozestavení 2-3-5: Ivo Svoboda – Stanislav Gross, Miroslav Grégr – Miloš Kužvart, Jan Fencl, Jan Kavan – Marie Benešová, Martin Nejedlý, Zdeněk Zbytek , Miroslav Grebeníček, Miroslav Štěpán.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.