Lidovky.cz

Drašar: Glyfosát by se měl ideálně používat v protiatomovém obleku

  15:00
Glyfosát je i v balené vodě. Zahrádkářům by tato látka neměla přijít do ruky vůbec, říká profesor Pavel Drašar z Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT v Praze. Tento herbicid by se prý měl ideálně používat v protiatomovém obleku. Evropská unie nicméně na konci minulého roku prodloužila licenci na prodej glyfosátu na dalších pět let.

Lidé a plasty. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Látka je aktivní složkou přípravku Round Up, který je jedním z nejpoužívanějších prostředků na hubení plevelů. Některé studie přitom tvrdí, že látka je karcinogenní. „Je to jen špička ledovce. Působí na ledviny, mozek, může způsobovat autismus, Alzheimerovu nebo Parkinsonovu chorobu, předčasné porody, dermatologické a respirační choroby,“ říká Pavel Drašar z Ústavu chemie přírodních látek.

LIDOVÉ NOVINY: Je dobře, že se prodloužila licence na prodej glyfosátu na dalších pět let?

DRAŠAR: Není. Kdyby se bývala prodloužila tak, jak navrhoval Evropský parlament, tak by se prodloužila také na pět let, ale s tím, že to bude poslední prodloužení. A že po tu dobu se omezí amatérské používání a používání tam, kde by to mohlo zasáhnout lidi, tedy v parcích nebo vnitroblocích, a mohl se používat jen na zemědělskou půdu kvalifikovanými pracovníky. To je strašně důležité. Když jsem byl malý kluk, mohl jsem si v drogerii ve Zlatnické koupit prakticky jakoukoliv chemikálii. Dnes je situace jiná. Nekoupíte chemikálii, ale prostředek na ucpaný odpad u umyvadla, přinesete ho domů, nasypete to tam a nečtete ta malinká písmena. Takže netušíte, že to je stoprocentní hydroxid sodný, který si jinak nekoupíte, protože je to žíravina. Amatér, který chce dopřát zahrádce to nejlepší, si koupí něco v drogerii a zhusta to na nasype na zahradu. Jsou popsané případy, kdy to zahrádkář udělal a sousedi se otrávili svými vlastními jahodami.

LIDOVÉ NOVINY: Až takhle to může skončit?

DRAŠAR: Existuje pojem akutní toxicita. Když něco slupnete, tak budete na fleku po smrti. Výhoda i nevýhoda glyfosátu je, že ji má velmi nízkou. Můžete sníst čtyři gramy na kilogram živé váhy, můžete se toho napít a nezabije vás to. Jenže má neblahé účinky, a to i v nesmírně malých koncentracích. Od roku 1999, kdy se začaly zkoumat povrchové vody, bylo ze začátku pozitivních vzorků několik, v roce 2002 to už bylo 22 procent, o jedenáct let později 44 procent a v roce 2016 byla většina povrchových vod zatížená glyfosátem. Je to jedna z nejvíc vyráběných chemikálií na zeměkouli.

LIDOVÉ NOVINY: Kde všude se dají najít stopy glyfosátu a co jsou všechno Round Up Ready potraviny, které jsou vůči němu rezistentní, a tudíž se na ně látka používá?

Zcela určitě je prokázaný v pitné vodě, i když si koupíte balenou, ta potvora tam je. Také v zelenině, nejvíc zatížené jsou sójové boby. Je také v kukuřici, ze které se hodně vyrábí špiritus, tam to není takový problém. Ale kukuřice se také zkrmuje a to je problém, protože je to potom ve zvířatech.

DRAŠAR: Zcela určitě je prokázaný v pitné vodě, i když si koupíte balenou, ta potvora tam je. Také v zelenině, nejvíc zatížené jsou sójové boby. Je také v kukuřici, ze které se hodně vyrábí špiritus, tam to není takový problém. Ale kukuřice se také zkrmuje a to je problém, protože je to potom ve zvířatech. Ale může to být i ovoce. Glyfosát stříkají traktory, které mají i deset metrů křídla na každou stranu, nebo letadla. Když je ovocný sad vedle kukuřičného pole, dotkne se to i jej. Jsou samozřejmě zahrádkáři, kteří vezmou pipetku a na rostlinku, kterou chtějí zahubit, nakapou. Ale to je nemyslitelné v zemědělství.

LIDOVÉ NOVINY: Už jste jednou říkal, že to je látka, která je podobná chemické bojové látce…

DRAŠAR: Vzpomínáte si, jak zavraždili Kimova bratra? Použili bojovou látku VX. Ta má strukturu dosti podobnou glyfosátu.

LIDOVÉ NOVINY: A jak je možné, že něco takového ve 21. století seženu v drogerii?

DRAŠAR: V drogerii koupíte ledacos. Například travex, což je chlorečnan draselný. Když ho smícháte s cukrem, získáte výbušninu. Když smícháte olivový olej s dusíkatým hnojivem, získáte výbušninu, která se používá v lomech.

LIDOVÉ NOVINY: Co tedy glyfosát způsobuje?

DRAŠAR: Dnes se mluví primárně o rakovině, ale to je jen špička ledovce. Působí na ledviny, mozek, může způsobovat autismus, Alzheimerovu nebo Parkinsonovu chorobu, předčasné porody, dermatologické a respirační choroby.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to, že se tedy debata nevedla i o těchto důsledcích?

DRAŠAR: Americká regulační agentura, která povoluje tyto prostředky, prohlásila, že u zvířat je prokázaná karcinogenita a u lidí je velmi pravděpodobná, proto zařadila glyfosát na seznam karcinogenních látek. Evropská agentura udělala pravý opak.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to, že se na to Evropa a Amerika dívá jinak?

Stát Kalifornie šel ještě dál a látku úplně zakázal. Bývalý držitel licence, firma Monsanto, na něj podal žalobu. V procesu vyšlo najevo, že firma manipulovala se studiemi, aféra získala název Monsanto Papers.

DRAŠAR: Stát Kalifornie šel ještě dál a látku úplně zakázal. Bývalý držitel licence, firma Monsanto, na něj podal žalobu. V procesu vyšlo najevo, že firma manipulovala se studiemi, aféra získala název Monsanto Papers. Zdá se, že Evropská agentura byla mnohem více ovlivněná dokumenty, které byly připravené firmami, než dokumenty, které jsou ze zrecenzované vědecké literatury.

LIDOVÉ NOVINY: Byly v těchto případech studie také protichůdné?

DRAŠAR: Vždycky najdete publikaci, která je v argumentech silnější, a tu, která je slabší. Ale u těch ostatních argumentací nebyl podobný spor jako u té rakoviny. Politiky to nezajímá, takže se ten spor ani neodehrává. Glyfosát je také v uvozovkách antibiotikumaendokrinní disruptor, což jsou látky, které zasahují do metabolismu pohlavních hormonů v organismu. V dnešní době klesá porodnost, jsou problémy s inseminací, otěhotněním. To, že mají muži čím dál řidší semeno, se ví. Glyfosát může být jedním z důvodů, od sedmdesátých let se používá naprosto masově.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby se glyfosát zakázal hned, jak dlouho by trvalo, než by ty negativní účinky zmizely?

DRAŠAR: Pan ministr Jurečka, dnes už bývalý, byl z toho poněkud rozpačitý a říkal, že on sám by to povolil na přechodné tři roky, což bylo rozumné. Okamžitě to zakázat by bylo možná politicky hezké, ale je to nesmysl, protože miliarda tun už je nasypaná na zeměkouli, je jedno, jestli to bude teď, nebo o tři roky později. Ale další potíž je to, že dnes už se většina prostředku Round Up, jehož aktivní složkou je glyfosát, vyrábí v Číně. Když si koupím chemikálii z Číny, někdy se stane, že tam je čtyřicet procent toho, co potřebuji, a zbytek je svinstvo.

LIDOVÉ NOVINY: Ministerstvo zemědělství chce teď vést debatu o tom, jak glyfosát omezit. Jak by to mělo správně vypadat?

Mezi lidmi, kteří s přípravkem pracují, je velký výskyt těch, kteří mají rakovinu. V některých studiích udávají až deset procent. Takže glyfosát by se měl ideálně používat v protiatomovém obleku.

DRAŠAR: Mělo by se zdůraznit, že lidé by měli být školení na použití pesticidů a herbicidů, stejně jako to, že se nesmí aplikovat, když je silný vítr nebo vedle jabloňového sadu, tam, kde bydlí lidé. Mezi lidmi, kteří s přípravkem pracují, je velký výskyt těch, kteří mají rakovinu. V některých studiích udávají až deset procent. Takže glyfosát by se měl ideálně používat v protiatomovém obleku. Zahrádkářům by neměl přijít do ruky vůbec.

LIDOVÉ NOVINY: Aplikace ve větru ale už přece zakázaná je, nebo ne?

DRAŠAR: Je, ale vyprávějte to někomu. Za nenáležitou aplikaci by měly přijít podstatné sankce. Člověk, který má za úkol to na pole nalít, je pod ekonomickým tlakem, má nějakou úkolovou mzdu a udělá to, i když je vítr. Ne vždy musí mít univerzitní vzdělání, aby pochopil, co dělá. U amatérů hrozí množstevní přehánění. Chtějí mít krásnou zahrádku, tak to tam lijí hlava nehlava.

LIDOVÉ NOVINY: Debata se vede o glyfosátu. Existuje argument, že kdyby se zakázal, pak budou zemědělci nuceni sáhnout po něčem, co má ještě horší účinky. Mělo by se tedy mluvit o omezení všech herbicidů?

DRAŠAR: Podobný prostředek jako glyfosát není. Je celá řada herbicidů, více či méně účinných. Jednoduše řečeno, když něco zabije kytky, nebude to vstřícné vůči libovolnému živému organismu. Debata o herbicidech by se vést měla. Naštěstí už teď se mluví o tom, jestli se objevují v potravinách. V tom se velice angažuje naše škola, například profesorka Hajšlová. Obrovský tlak ekonomiky na zemědělství pravděpodobně vede k tomu, že ne vždy se znova a znova prověřuje, jestli jsou prostředky bezpečné. Když se vrátíme ke glyfosátu, ze začátku byl považovaný za zázračnou chemikálii, která není jedovatá a pomůže zemědělství zvýšit produktivitu. Najednou se ukázalo, že v miniaturních koncentracích škodí kolem dokola.

LIDOVÉ NOVINY: Vrátím se na začátek. Zmínil jste, že Evropský parlament chtěl poslední prodloužení, což se stalo. Takže za pět let se tahle debata povede znovu?

Debata by se měla vést právě o antibiotikách, protože je prokázané, že glyfosát mění citlivost organismu k některým antibiotikům, a také o endokrynních disruptorech, tedy vlivu na pohlavní hormony.

DRAŠAR: Ano, ale někteří lidé se snaží, aby se vedla už teď. Měl by být mezinárodní seminář za účasti chemiků, kterého by se měl účastnit spolek, který sdružuje přes padesát národních chemických společností, a spolek, kde je zastoupeno na sto dvacet univerzit vyučujících chemii. Debata by se měla vést právě o antibiotikách, protože je prokázané, že glyfosát mění citlivost organismu k některým antibiotikům, a také o endokrynních disruptorech, tedy vlivu na pohlavní hormony.

LIDOVÉ NOVINY: Takže bude ta debata rozumnější?

DRAŠAR: Bude, protože Američani mohou mít problémy s dovozem některých produktů z Evropy. Pakliže glyfosát zůstane v Americe zakázaný, bude to pro ně konkurenční výhoda.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.