Lidovky.cz

Drama Key Investments finišuje: Tajemný velký hráč bude nemilosrdný

  17:14

Klienti mohou v roce 2013 přijít až o 600 milionů z veřejných peněz. Tedy skoro o všechno.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Kauza Key Investments se rychle vyvíjí směrem velmi nepříjemným pro klienty této firmy a –zdůrazněme – pro daňové poplatníky. Například pro městské části Praha 6 a Praha 10, město Sokolov či ministerstvo financí, jehož peníze riskantně investovala Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna v likvidaci. Existuje vážná hrozba, že v první polovině 2013 mohou odepsat až 240 milionů korun, ve druhé dalších 350 milionů.

Jedná se o investice do neobchodovaných dluhopisů firem Borsay a E Side Property (majitel stadionu fotbalové Slavie v Praze-Edenu) či Via Chem Group, které do portfolií zmíněných klientů nakoupila za veřejné peníze společnost Key Investments. První dvě jmenované společnosti přitom dokonce sama ovládala! Samotná Key Investments je již několik měsíců v insolvenci a zřejmě míří do likvidace.

Je velmi pravděpodobné, že napálení investoři již začátkem ledna 2013 definitivně přijdou celkem o 70 milionů korun, neboť leasingová firma Borsay dle aktuálních informací ČESKÉ POZICE pravděpodobně nezaplatí dluhopisy splatné k 31. prosinci 2012. A to je jen začátek.

Pokud Borsay spadne do insolvence, v tom okamžiku začne úřadovat Česká spořitelna

Pokud Borsay dluhopisy nevyplatí, spadne do insolvence, protože se prokáže, že nemá peníze na splnění svých závazků. V tomto okamžiku začne úřadovat Česká spořitelna, které Borsay dluží zhruba 160 milionů korun. Banka však nebude peníze vymáhat od Borsay, nýbrž od firmy E Side Property. Ta totiž ručila firmě Borsay za úvěr. Společnost E Side Property sice ručení později popřela, jenže se jedná o spor, který musí rozhodnout soud, což může trvat roky.

Majitel stadionu v Praze v Edenu tedy nebude schopen bance vyhovět a bude společně s Českou spořitelnou hledat cesty, jak z této nepříjemné situace vybřednout, aniž by zbankrotoval. Najít nějaké řešení je totiž i v zájmu banky: úvěrovala stamiliony nejen firmu Borsay, ale také E Side Property.

Většinovým majitelem společnosti Borsay od roku 2007 byla Key Investments, firmu E Side Property vlastnil prostřednictvím firmy Key Oak Vladimír Kroužecký (někdejší šéf Key Investments), který ve stadionu Slavie dodnes drží pětinový podíl. Už to, že Key Investments svým klientům pořizovala cenné papíry svých firem, je skandální.

Obrat: Velký hráč vstoupil na scénu

Světlo do velice zamotaného případu může přinést informace o změně vlastníka společnosti Birgo Limited, což je londýnská matka firmy Borsay. Právě Birgo Limited se dosud zdála být poslední nadějí Borsay. Tato společnost (jejíž vlastník byl od počátku neznámý) získala Borsay v roce 2011. Krátce nato přislíbila, že navýší základní jmění o 200 milionů korun, čímž by firmu zachránila.

Kdo by kupoval podnik, který zaměstnává už jen tři lidi a má stamilionové dluhy?

Jenže místo finanční injekce pro Borsay byla londýnská firma prodána. Podle informací ČESKÉ POZICE ovládl letos v říjnu firmu Birgo Limited jistý tajemný investor.

Kdo by ale kupoval podnik, který zaměstnává už jen tři lidi, má stamilionové dluhy, dle výroční zprávy za rok 2011 záporný kapitál 120 milionů korun a ztrátu 133 milionů? Odpověď je nasnadě: jedině ten, kdo vlastní společnost E Side Property, nebo je s touto firmou nějakým způsobem propojen, a dále ten, kdo má majetkové či jiné vazby na Via Chem Group, jehož dluhopisy Key Investments také nadělil svým klientům.

Všem, kdo kauzu Key Investments dlouhodobě sledují (bohužel, je nás málo), je jasné, že kupovat akcie Borsay bez napojení na E Side Property a na Via Chem Group nemá význam. Účelem ovládnutí Borsay může být logicky jen to, aby nový majitel mohl při jednáních s věřiteli, hlavně s Českou spořitelnou, vystupovat v ideálním případě jako zástupce všech tří dotčených firem. Jméno nového majitele stoprocentně zná Česká spořitelna, ale banka takové informace veřejnosti nikdy nesděluje.

Kdo ovládá Birgo Limited?

O koho konkrétně může jít? Jako první se nabízí kyperská společnost Kingwater Holdings Limited, která letos v červenci ovládla E Side Property, majitele stadionu fotbalové Slavie. Za majitele kyperské firmy se prohlašuje kladenský advokát Václav Slavíček. ČESKÁ POZICE poslala Slavíčkovi otázku, zda informaci, že koupil Birgo Limited, může potvrdit, nebo vyvrátit, ale advokát nereagoval.

Už při koupi společnosti E Side Property se však spekulovalo o tom, zda Slavíček není pouhým bílým koněm nějaké silné finanční skupiny, která má zájem ovládnout stadion, ale i Via Chem Group. Hovořilo se zejména o PPF, protože Slavíček v minulosti pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera pracoval. PPF ovšem informace o angažovanosti v transakci kategoricky dementovala.

Jenže po říjnové změně vlastníka firmy Birgo Limited se v českých finančních kruzích opět spekulovalo, tentokrát o tom, že firmu nepřímo ovládl finančník Karel Pražák, jeden z klíčových Kellnerových manažerů. Na dotaz ČESKÉ POZICE Pražák odpověděl, že je to nesmysl.

Strategie: Integrovat firmy spojené s kauzou

Ať upadající Borsay ovládl kdokoli, musí to být finančně silný hráč. Udělal to proto, aby dosáhl dvou klíčových cílů: udržet E Side Property, tedy stadion Slavie, a udržet Via Chem Group, která vlastní chemičku Spolchemie, přesněji akciovou společnost Spolek pro chemickou a hutní výrobu.

Via Chem Group bude muset v říjnu 2013 zaplatit klientům Key Investments minimálně 350 milionů

Akcie Spolku (přes 92 tisíc kusů v účetní hodnotě kolem 28 milionů korun) koupila Key Investments za peníze Prahy 6. Tato městská část také vlastní dluhopisy Via Chem Group splatné v říjnu 2013, v nominální hodnotě 156 milionů korun. Stejné obligace koncernu Via Chem Group nadělila Key Investments i Praze 10, a to v účetní hodnotě 83 milionů, a dále Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovně v likvidaci za 112 milionů korun (ty si nárokuje ministerstvo financí). A to znamená, že Via Chem Group bude muset v říjnu 2013 zaplatit klientům Key Investments minimálně 350 milionů. Podle našich informací však letošní hospodářské výsledky Spolchemie nejsou nikterak oslnivé…

Nový subjekt, který zřejmě plánuje integrovat firmy spojené s kauzou Key Investments, postupuje pomalu, ale jistě. V červenci 2012 ovládl E Side Property, majitele stadionu Slavie, v říjnu 2012 leasingovou společnost Borsay a důvěryhodné zdroje ČESKÉ POZICE hovoří o tom, že nedávno získal zhruba poloviční podíl i v koncernu Via Chem Group. Pokud je to pravda, pak nejmenovaný hráč již ovládl všechny tři společnosti, do jejichž cenných papírů Key Investments investovala veřejné stamiliony.

Záhadný investor bude muset nejdříve vyřešit problematický vztah mezi Borsay a E Side Property, která ručí za úvěr poskytnutý Českou spořitelnou. O stadion tento (zatím) bezejmenný vlastník Borsay musí mít dlouhodobě zájem a možná, že ho v podstatě již vlastní. Ale to je pouze hypotéza. E Side Property se může se spořitelnou dohodnout o nějakém narovnání, které bude garantovat silná finanční skupina.

Jestli se něco takového podaří, aniž by E Side Property prošla insolvenčním řízením, v rámci něhož se provede například reorganizace společnosti, je velká otázka. V tomto případě by však držitelé dluhopisů firmy E Side Property, zejména městské části Prahy 6 a Prahy 10, v roli nezajištěných věřitelů podle kvalifikovaných odhadů odepsaly minimálně 70 procent svých investic, což odpovědným politikům může navždy zničit politickou kariéru.

Míra milosrdenství

Jméno velkého hráče, který tím, že letos v říjnu – byť nepřímo a skryt za londýnskou kastlíkovou firmu Birgo Limited – ovládl leasingovou společnost Borsay, začal řešit složité majetkové, finanční a v neposlední řadě i politické vztahy v kauze Key Investments, se veřejnost jen tak nedozví. Není vyloučeno, že z anonymity nevystoupí nikdy, protože v České republice neexistuje zákon ani politická síla, které by ho k tomuto kroku donutily.

Primárním cílem je ovládnout nejmodernější fotbalový stadion v zemi a ústeckou chemičku

Jeho primárním cílem je ovládnout nejmodernější fotbalový stadion v zemi a ústeckou chemičku Spolchemie, která patří koncernu Via Chem Group. Na tom, aby napálení klienti Key Investments dostali zpět svoje stamiliony, nebude mít sebemenší zájem.

Milosrdenství možná prokáže pouze vůči těm politikům, kteří mu v budoucnosti zařídí zasunutí tlustého brčka do subjektů napojených na státní rozpočet nebo do státem ovládaných společností. Nesmíme totiž zapomenout na to nejdůležitější: utajovaný investor již dnes může vlastnit kompletní archiv klientů Key Investments, mezi nimiž je mnoho bývalých a současných politiků či dalších vysoce postavených veřejně činných osob.

Proto lze skandál kolem Key Investments bez nadsázky označit za jeden z nejzrůdnějších v naší zemi, leč většina médií se mu z nějakého důvodu vůbec nevěnuje. O snaze orgánů činných v trestním řízení a justici ani nemluvě, přestože kauzu šetří již dva roky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.