Drahý benzín je dobrá zpráva

Rostoucí ceny ropy, uhlí, mědi, zlata a dalších komodit jsou vítané. Následovat bude růst cen nemovitostí a inflace.

Pavel Matocha 20.12.2010

Ceny benzínu a nafty na čerpacích stanicích skáčou stále výš a dopravní firmy i řidiči si začínají stěžovat. Přitom jde nejen o logický důsledek rostoucích cen ropy a vysokého daňového zatížení pohonných hmot, ale především o dobrou zprávu. Je to totiž zpráva, že svět funguje, že je možné mu logicky rozumět, že všechno je zase v nejlepším pořádku.

V uplynulých dnech se cena ropy vyšplhala nad devadesát dolarů za barel, černé uhlí se dostalo na dvouletá maxima a stejně tak rostou snad všechny ostatní důležité nerostné komodity – měď, stříbro, zlato, palladium.

Uhlobaroni trhu ukazují, že uhlí je výhřevnější než pětitisícovkyZvýšenou aktivitu investorů dokumentují i zprávy o jednotlivých firmách, které se těžbou zabývají. Pro ilustraci dvě zásadní, které se přímo týkají České republiky a které se objevily minulý týden. Úspěšný investor Pavel Tykač stoprocentně ovládl firmu Czech Coal, která vlastní druhé největší hnědouhelné doly v České republice, a nechal se slyšet, že také cena hnědého uhlí půjde nahoru, protože on levně prodávat nebude. A společnost NWR Zdeňka Bakaly projevila zájem zúčastnit se privatizace ukrajinských dolů, když ministerstvo uhelného průmyslu Ukrajiny oznámilo plán na privatizaci více než stovky hnědouhelných a černouhelných dolů.

Když klíčové centrální banky světa bojovaly v minulých letech s ekonomickou krizí přijímáním státních dluhopisů do repo-operací, tištěním nových a nových bankovek a zaléváním ekonomiky těmito penězi krytými pouze tiskařskou barvou, bylo zřejmé, že cena důležitých komodit musí začít růst, protože ty žádná tiskárna světa na rozdíl od dolarů, eur a dalších měn nerozmnoží.

Po nerostných komoditách budou následovat nemovitosti. Cena domů, bytů, stavebních parcel i zemědělské půdy začne stoupat a ráj kupujících na nemovitostním trhu rychle skončí. I majitelé nemovitostí si začnou říkat, že pod těmi vládními obligacemi se bydlet nedá. Na rozdíl od jejich domů. Stejně jako uhlobaroni nyní trhu ukazují, že černé i hnědé uhlí mají výrazně větší výhřevnost než pětitisícovky.

Ve vzduchu visí vysoká inflace, která potvrdí vyšší hodnotu ropy, uhlí či mědi, stejně jako nemovitostí nad papírem a která také pomůže státům a dalším velkým dlužníkům snižovat jejich dluhy.