Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dr. Nečas bez masky

  11:49

Během týdne poskytl expremiér dva rozhovory, v nichž druhdy uhlazeného politika nepoznáváme.

foto: © ISIFA, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Zatímco bulvární deníky se zaláskovanému expremiérovi pošklebují, že Janě Nagyové zalévá na balkónu tůje, týdeníky přinášejí s Nečasem rozhovory plné hněvu, výrazů a konstrukcí, jimiž uhlazený politik dvě desetiletí zatraceně šetřil. Kdysi umírněný doktor přírodních věd a někdejší předseda protikorupční vlády používá v rozhovorech pro Týden a Reflex, jež vyšly v pondělí respektive ve čtvrtek, nejen termíny jako Česká prokurátorská republika. Z jeho slovníku se noří i prasárny, svině a lidský dobytek.

Obě interview, jež vedli s někdejším premiérem ještě nedávní kolegové z Reflexu Jaroslav Plesl a Bohumil Pečinka, jsou si docela podobná. Klíčovým tématem je „aféra Ištvangate“, kterou Nečas nemůže skousnout, klíčovým sdělením pak, že státní zástupci „vás prostě oddělají“ (Týden) anebo „sestřelí“, „udělají“, „zaříznou“ (Reflex). Má Nečas pravdu?

„Prožíváme aféru Ištvangate. Pokus transformovat Českou republiku do podoby České prokurátorské republiky, ve které o tom, co je dobro a zlo, co je správné nebo nesprávné politické rozhodnutí, cestou kriminalizace politických kroků budou rozhodovat prokurátoři,“ uvedl Petr Nečas v Týdnu, z nějž citoval i deník New York Times.

„Nejen na mém případu, ale i případu Jiřího Čunka je demonstrováno, že když na někoho ukážou, tak ho prostě oddělají a vy s tím nenaděláte vůbec nic,“ dodává ke „dlouhodobé štvanici“, kterou na něj prý spustili Ivo Ištvan a Rostislav Bajger už na podzim 2011.

Transformace ČR v novou ČPR?

„Řeknu vám to jinak. Když proti vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoli.“

A stejně mluví i v Reflexu. Existuje tu dle Nečase transformační projekt, jak z České republiky (ČR) udělat Českou prokurátorskou republiku (ČPR). „Podle oficiálních údajů jsem byl jako premiér předmětem odposlechů tři čtvrtě roku, ale ve skutečnosti jsme byli já a Nagyová objekty soustavné šikanózní péče Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a některých vrchních státních zástupců z Olomouce v čele s panem Bajgerem už od podzimu 2011,“ říká končící šéf ODS ve čtvrtečním Reflexu.

K postupům vyšetřovatelů – včetně odposlechů – uvádí Nečas, že je vše „hráno prasácky a jsou používány fauly“ a budou ze spisů unikat informace – „ta cesta je vždy stejná a vždy stejně trapná“ (Týden). Reflexu nejprve řekl, že na otázky soukromého rázu bude reagovat vyhýbavě, a vysvětlil také proč: „Vezměte si odůvodnění trestního stíhání Jany Nagyové. Najdete tam, že mě prý chtěla přimět k rozvodu. To je přímo ve zdůvodnění usnesení, což je skandální. Řeknu vám to jinak. Když proti vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoli. Někteří prokurátoři jsou dnes schopni využít a zneužít úplně všeho.“

Ve výrocích, jejichž razance je dokonce i na českou politiku nebývalá, někdejší pan Čistý pokračuje. „V celé kauze je cítit silný rukopis komunistických vojenských prokurátorů, k nimž měli státní zástupci Bajger a Ištvan vždycky blízko... Řada právníků mě upozornila na způsob, jímž jsou pospojovány různé paralelní příběhy do obrazu obrovského spiknutí, kdy na jedné lavici obžalovaných jsou nespojitelné typy. Dříve se to zdůvodňovalo slovy, že je to síť imperialistických nebo sionistických agentů a protistátní spiklenecké centrum. Dnes máme klientelistickou síť nebo mafiánské centrum. Celý ten policejně prokurátorský slovník je podobný,“ říká Nečas.

„Antikorupční jakobínská inkvizice“

Podle premiéra, který od 12. června, kdy na Úřad vlády ČR vlétla policie, neprožíval právě nejšťastnější období, není ani budoucnost příliš světlá. Pod umělým a až příliš dominantním „fetišem antikorupčního boje“ (který bývalá vláda sama trochu vztyčila) v Česku údajně vznikla „antikorupční jakobínská inkvizice“, jež může ohrozit občanské svobody.

Petr Nečas: Tvrzení, že státní zástupce koná, aniž hodnotí společenské dopady, se může dopustit jen sociopat.„Všechny analýzy ukazují, že korupce v nacistickém Německu byla dramaticky menší než v demokratické meziválečné výmarské republice. Znamená to snad, že nacistické Německo bylo lepším systémem? Samozřejmě že ne,“ vysvětluje Nečas týdeníku Reflex s douškou, že právě teď je politický systém ČR „semílán na prášek“ a jsou ničeny poslední ostrůvky systému.

A mohou za to lidé, jako Ištvan a Bajger, kteří prý přivlekli zemi za práh hluboké ústavní krize. „Tvrzení, že státní zástupce koná, aniž hodnotí společenské dopady, se může dopustit jen sociopat, nikoli zodpovědný člověk na svém místě. A jak to dopadne? Už teď je to bramboračka a bude to ještě větší bramboračka,“ řekl expremiér Týdnu.

Čtenářům, kteří přečetli v uplynulých letech desítky rozhovorů s premiérem od Lidových novin přes Právo a Hospodářské noviny, maně připadá, že místo Nečase, jenž šetříval siláckými výrazy, mluví najednou někdo úplně jiný. Buď už jeden z nejvychovanějších premiérů, které jsme měli, ztratil soudnost, nervy, nebo je opilý rychlým děním či rodinnými trably, nebo je situace v Česku opravdu sakramentsky vážná, anebo se člověk Petr Nečas osvobodil a konečně mluví bez masky.