Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Dozorčí rada ČEZ: Pilný Kalousek a váhavý Nečas

  12:28

Již více než rok zbývá ODS v dozorčí radě ČEZ jedno volné místo, na něž nedokáže najít vhodného kandidáta.

foto: © Reuters, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Miroslava Kalouska musí jeho strana tentokrát pochválit. V době, kdy se řeší náročné kauzy, jako je vydání Vlasty Parkanové či výběr nového vrchního státního zástupce v Praze, udělal si ministr financí čas i na to, aby na červnové valné hromadě posílil pozici TOP 09 v dozorčí radě společnosti ČEZ. Na takové prkotiny ODS nemá čas, proto má v tomto orgánu stále pouze jednoho zástupce, přesně tolik, kolik politická formace Karolíny Peake či ČSSD. Zatímco topka dokonce tři – tolik, co ostatní strany dohromady. Co dodat? Dobrá práce!

Dvanáctičlenná dozorčí rada by měla být složená tak, že osm členů navrhne hlavní akcionář – stát –, zbytek jsou zaměstnanci firmy, kterými bývají zástupci odborů. O tom, kdo bude v dozorčí radě zastupovat stát, existuje nepsaná politická dohoda: tři osoby nominuje ODS, tři TOP 09, jednu Věci veřejné (nyní strana Karolíny Peake LIDEM) a ČSSD také jednu. Z dvanácti míst v dozorčí radě je zatím obsazeno pouze jedenáct, na posledního, který má být jmenován za ODS, se čeká již rok.

Premiér je kritizován

ODS má v dozorčí radě oficiálně jednoho zástupce, Jiřího Kadrnku, člena výkonné rady a předsedu jihomoravského regionu strany. Vystudoval strojní fakultu VUT v Brně, obor konstrukce průmyslových robotů a manipulátorů, obráběcích a tvářecích strojů. Kadrnka patří mezi nejbližší spolupracovníky předsedy ODS a premiéra Petra Nečase. Tím však výčet členů ODS v dozorčí radě končí.

Martin Roman: Nezastupuji žádnou politickou stranu

Bývalý premiérův šéfporadce Martin Říman, který byl za ODS předsedou dozorčí rady, byl loni odvolán a nahrazen Martinem Romanem. Že by se bývalý generální ředitel společnosti ČEZ dostal do dozorčí rady v kvótě ODS? Nikoli! „Nezastupuji žádnou politickou stranu. Myslím, že pro akcionáře je výhodné mít za sto tisíc měsíčně moji hlavu a zkušenosti, za které předtím platili řádově více,“ reagoval na dotaz ČESKÉ POZICE Roman.

Před letošní valnou hromadou se spekulovalo, že z dozorčí rady odejde i Roman a na jeho místo bude jmenován Nečasův nový šéfporadce. Jenže Tomáš Vrbík (ODS) se v tomto orgánu nakonec neobjevil. ODS tedy zbývá v dozorčí radě jedno volné místo, na něž již více než rok nedokáže najít vhodného kandidáta. Za toto nezvykle dlouhé váhání je předseda strany Petr Nečas některými vysoce postavenými politiky ODS v poslední době kritizován. Neděje se to sice veřejně, ale kuloární informace to potvrzují.

Úspěšný Kalousek

Zato Miroslav Kalousek z pozice šéfa financí, resortu, který v ČEZ vykonává akcionářská práva, svoji kvótu úspěšně vyčerpal.

Po letošní valné hromadě mu v dozorčí radě zůstal Ivo Foltýn (TOP 09), který loni v červenci nahradil zesnulého Eduarda Janotu. Foltýn byl předtím dlouhá léta šéfem Penzijního fondu České pojišťovny, jež patří zahraničním finančním skupinám PPF a Generali.

Letos v červnu byla z dozorčí rady odvolaná soudkyně a neúspěšná kandidátka TOP 09 na post senátorky Liběna Dobrovolná a na její místo byl zvolen moravskoslezský zástupce této strany Milan Bajgar, lékař a spolumajitel Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné.

Na valné hromadě byl rovněž odvolán bývalý náměstek exministra obrany Jaroslava Tvrdíka a později šéf dozorčí rady ČSA Ján Dzvoník, který je považován za Kalouskova člověka. „Pan Dzvoník je dlouholetý zkušený státní zaměstnanec z rozpočtové sféry a potom je velmi úspěšný předseda dozorčí rady podniku MERO,“ prohlásil o něm loni Kalousek.  Na Dzvoníkovo místo do dozorčí rady ČEZ nyní Kalousek dosadil svého poradce Jiřího Volfa (71). Ten sice není členem TOP 09, ale patří mezi nejbližší spolupracovníky ministra financí. Na ministerstvu financí pracuje od roku 1993, post náměstka zastával od února 2000 do března 2008, kdy odešel do důchodu.

Členem dozorčí rady ČEZ za stranu LIDEM se na červnové valné hromadě stal Robert Vacek (41). Vystudoval sice Vysokou školu ekonomickou, ale od roku 1996 se věnoval pouze bezpečnostní problematice. Pracoval na Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie (naposled jako personalista), od roku 1998 až 2002 byl policejním vyšetřovatelem v Praze 10. Pak začala jeho kariéra v Národním bezpečnostním úřadu, kde byl vedoucím sekce bezpečnostního řízení. V roce 2010 se díky Věcem veřejným stal bezpečnostním ředitelem ministerstva dopravy, v době, kdy úřad řídil nejprve šéf strany Vít Bárta a později dva měsíce Radek Šmerda. V červenci 2011 pak vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake jmenoval Vacka svým náměstkem.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč