Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dotace fotbalového bosse Pelty: Pět hlavních otázek

  16:45
Podařilo se nám zjistit další podrobnosti k aféře předsedy českého fotbalu Miroslava Pelty a pokusili jsme se odpovědět na pět základních otázek, jež se v jeho kauze objevily. Přijde Pelta o zázemí? Věděli o razii dopředu? Proč vyslýchali vlivného právníka? Které politiky případ straší? Kdo uklidní český fotbal?

Miroslav Pelta na archivním snímku. foto: ČTK

Nebýt vládní patálie a rozpadu Sobotkova kabinetu, dotační kauza a zatčený předseda českého fotbalu Miroslav Pelta by bezpochyby byli hlavní událostí těchto dnů. Uplynuly dva týdny od chvíle, kdy fotbalový boss z rozhodnutí soudu nastoupil do vazby. Za mříže kvůli podezření z nezákonného rozdělování dotací do sportu zamířila i již bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. Obviněn byl i někdejší úředník ministerstva školství Zdeněk Bříza.

LN se podařilo zjistit další podrobnosti k případu a sestavit přehled základních otázek, které se dosud v kauze objevily.

Přijde Pelta o zázemí?

Za necelý měsíc měl Pelta obhajovat post předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR), o lukrativní funkci ale s pravděpodobností hraničící s jistotou přijde. Nejisté je však i jeho domácí zázemí. Jak uvedly LN a server iRozhlas.cz, policie část důkazů získala prostorovými odposlechy v bytě v centru Prahy, kde se Pelta scházel s exnáměstkyní Kratochvílovou. Tam měli podle detektivů domlouvat dotace, o které ministerstvo školství žádala Peltou řízená fotbalová asociace.

Zveřejněné informace o schůzkách s Kratochvílovou v tajném bytě mohly Peltu znervóznit kvůli rodině

„V bytě, který kvůli tomu (míněn Pelta – pozn. red.) pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové,“ citoval iRozhlas.cz z policejních dokumentů.

Zveřejněné informace o schůzkách s Kratochvílovou v tajném bytě mohly Peltu znervóznit kvůli rodině. Pelta v minulosti hovořil o své ženě Simoně jako o nejdůležitějším člověku, který mu mimo jiné pomáhá s podnikáním a řízením jeho firem. Pelta včera údajně zkolaboval a kvůli zdravotním potížím byl převezen z Ruzyně do vazební nemocnice v Brně.

Věděli o razii dopředu?

U tří na sobě nezávislých zdrojů LN narazily na informaci, že hlavní aktéři kauzy něco o razii tušili. Nevěděli sice, v jakém rozsahu, kdy a kde přesně proběhne, věděli však, že určitý zátah vyšetřovatelů se chystá. Policie rozsáhlou akci spustila ve středu 3. května na několika místech republiky – na Strahově v sídle FAČR, ministerstvu školství, pražském magistrátu či v areálu jabloneckého fotbalového klubu. Zadržela celkem deset osob, z nichž tři obvinila a dva poslala do vazby.

Proč vyslýchali vlivného právníka?

V cele předběžného zadržení skončil i jeden z nejvlivnějších tuzemských advokátů Miroslav Jansta z ČSSD. Dva dny ho detektivové vyslýchali v Teplicích, obviněn ale nebyl. Podle zjištění LN se ho policie ptala na 60milionovou dotaci ministerstva školství na provoz České unie sportu (ČUS), kterou Jansta řídí.

Někteří z premiérových blízkých poradců Janstu podezřívali, že vlivný advokát má do budoucna zálusk na předsednickou židli

V jeho okolí koluje přesvědčení, že jeho zadržení je jistou odvetou za údajné politické ambice. Jansta je členem širšího vedení ČSSD a zejména před sjezdem ostře kritizoval vedení strany a jejího předsedu Bohuslava Sobotku. Někteří z premiérových blízkých poradců Janstu podezřívali, že vlivný advokát má do budoucna zálusk na předsednickou židli.

Které politiky případ straší?

Dotační kauza je velmi citlivá politicky. Rezignaci oznámila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Původně odejít z vlády nechtěla. Stala by se však terčem hnutí ANO, které by kauzy mohlo využívat ve svůj prospěch. Patrně po poradě s někým z vedení ČSSD nakonec Valachová oznámila odchod z postu. Valachová během razie podala policii vysvětlení.

Policie před dvěma týdny na čas zadržela i vlivného sociálního demokrata a známého premiéra Sobotky Karla Březinu

Podle informací LN s vyšetřovateli plně spolupracovala a řekla vše, o čem věděla. Mimo jiné sdělila i výsledky interního šetření, jež dříve zahájila. Není tedy vyloučeno, že se okruh podezřelých lidí rozšíří. Policie před dvěma týdny na čas zadržela i vlivného sociálního demokrata a známého premiéra Sobotky Karla Březinu.

Kdo uklidní český fotbal?

Vážnou krizí prochází fotbalová asociace. Není jasné, kdo převezme po Peltovi jeho řízení. Majitelům klubů ani sponzorům by se nelíbilo, kdyby se kormidla chopil kontroverzní místopředseda FAČR Roman Berbr, jenž zvažuje kandidaturu. Kluby tudíž hledají kandidáty – zatím nejvážněji se hovoří o fotbalovém diplomatu Petru Fouskovi. Server Sport.cz informoval, že kandidaturu zvažuje generální ředitel Ondrášovky Libor Duba.

Obviněný Pelta prý „tlačil“ dotace i do Sparty

Kauza cinknutých dotací do fotbalu, jež přivedla do vazby Miroslava Peltu a náměstkyni ze školství Simonu Kratochvílovou, pokračuje. Na konci předminulého týdne se objevil i seznam projektů, ale Vrchní státní zastupitelství vyzvalo média k jeho smazání. „Samo se to neudělá,“ praví fotbalový klasik. Štěstíčku je třeba jít naproti, což nejspíše činil i předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), jehož zadržela policie.

Manipulací k penězům

Hospodářské noviny v pátek 12. května na základě získaných dokumentů uvedly, že se „Peltově podpoře podle vyšetřovatelů těšila například dotace 17,5 milionů korun, kterou mělo inkasovat Sdružení fotbalového klubu AC Sparta Praha na rekonstrukci hřiště na Strahově“. Policie dle listu Peltu obviňuje, že v rozporu se zákonem ovlivňoval 21 projektů z asi padesáti, jimž ministerstvo školství pro letošek peníze přikleplo. Celkem o 454 milionů soutěžilo 1206 žádostí.

Jak napsaly LN a posléze detailně potvrdil Český rozhlas, Pelta se v „tajném“ bytě na pražském Senovážném náměstí scházel – dokonce i intimně – s dnes již bývalou náměstkyní ministryně školství pro sport Simonou Kratochvílovou, což dosvědčují policejní odposlechy. „Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu,“ uvedl na nich dle Radiožurnálu Pelta, když naléhal a chtěl vyšší dotaci pro fotbalový stadion v Hodoníně.

Boss si totiž podle dokumentů hodlal prostřednictvím manipulací s dotacemi zajistit sponzorské peníze od tamní silné společnosti i pro vlastní fotbalový klub – prvoligový FK Jablonec. V pátek 12. května ráno přinesl server Aktuálně. cz dokonce seznam 21 cinknutých projektů. Přestože třeba žádost sdružení Junior Teplice o příspěvek na výměnu umělého trávníku nesplňovala ani základní náležitosti, Pelta projekt prolobboval až k desetimilionové podpoře od ministerstva školství.

Možná další žena

Týž internetový deník uvedl další novinky. Do dotační mašinerie byla údajně zapojena další žena. „Členkou komise byla Soňa Fáberová, ředitelka odboru sportu a volného času na pražském magistrátu. A také k jejímu jménu učinila policie v dokumentech podobnou poznámku jako u Kratochvílové. Konkrétně o mileneckém poměru Fáberové, a to opět s Peltou, který s ní měl být v době působení komise v kontaktu,“ psalo v pátek 12. května Aktuálně. cz.

Během dne však dotyčný článek zmizel. Místo něj se objevilo lakonické sdělení: „Na výzvu Vrchního státního zastupitelství v Praze původní obsah článku dočasně znepřístupňujeme. O vývoji vás budeme dále informovat.“ Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), jež si Kratochvílovou přivedla v červnu 2015 z Úřadu vlády ČR nejprve jako ředitelku svého kabinetu, v úterý 9. května oznámila, že vzhledem k vládní krizi podá k 31. květnu demisi. Národní rada pro sport už ale vyzvala premiéra, aby demisi nepřijímal, ten to i přesto chce udělat.

„Myslíme si, že by bylo dobře, aby mistryně misi dokončila,“ uvedl za radu Jiří Kejval, šéf Českého olympijského výboru, jehož výkonný výbor se sešel, aby řešil situaci ve sportu. Z dosud naplánovaných šesti miliard totiž přitekla pouhá miliarda. FAČR musí dodat zprávu o financování.

Ostatní svazy dostanou na svou činnost v červnu vyplacenu zálohu ve výši nejméně poloviny loňské dotace. „Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí,“ citovala ČTK Valachovou po jednání. Zajištěny by měly být peníze na významné akce pořádané v Česku a přípravu olympioniků.

Martin Rychlík

Turbulentní týden v českém fotbale

3. května

V sídle Fotbalové asociace (FAČR), na ministerstvu školství a na pražském magistrátu zasahovala policie. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pak uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku. Později vyšlo najevo, že jde o Miroslava Peltu, náměstkyni Simonu Kratochvílovou a úředníka ministerstva školství Zdeňka Břízu.

4. května

Žalobci navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných – pro Miroslava Peltu a Simonu Kratochvílovou, kteří figurují v odposleších. Obviněna byla FAČR.

9. května

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvedla, že ke dni 31. května podá demisi.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...