Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dostavba Temelína: Vládu čeká příprava šesti komplexních analýz

Slovensko-cest

  12:26

Nečasův kabinet dnes projedná klíčové body přípravy největší investice v dějinách ČR – dostavby jaderné elektrárny Temelín.

Přístavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny v Temelíně s sebou přináší řadu problémů, na něž se bude muset vláda důkladně připravit. foto: © ČEZČeská pozice

Vláda dnes bude jednat o harmonogramu příprav na rozšíření jaderné elektrárny Temelín na roky 2011 až 2012. Předkládaný materiál, který připravil vládní zmocněnec pro dostavbu Václav Bartuška, má sloužit jako časový rozvrh pro zpracování analýz šesti hlavních aspektů několikasetmiliardového tendru.

Jde o největší zakázku svého druhu, která se má v dohledné době u nás – a dokonce v rámci Evropské unie – uskutečnit. Jelikož tendr na dostavbu dalších dvou temelínských bloků patří do strategické oblasti jaderné energetiky, je zapotřebí, aby vláda před svým konečným rozhodnutím měla k dispozici veškeré příslušné informace.

Analýza 1.: Kde jsou slabá místa

Analýzu slabých míst výstavby Temelína 3 a 4 má premiér předložit vládě ke schválení do konce září 2011. V tomto případě půjde o zabezpečení perfektní spolupráce orgánů státní správy a samosprávy, bez čehož nelze tento proces ani zahájit. O možných potížích hovořil Bartuška již před časem na různých konferencích. Potenciálně největším problémem v souvislosti s dostavbou Temelína je vyvedení jeho výkonu do přenosové soustavy. ČEZ sice bude schopen prosadit výstavbu dalších bloků, avšak nebude snadné vybudovat dálková vedení.

Potenciálně největším problémem je vyvedení výkonu do přenosové soustavyPovolovací proces totiž trvá dlouho a liniové stavby povedou několika kraji. Podle odhadů provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, zaberou stavební práce dva roky, ale příprava – jednání s kraji, obcemi a jednotlivými majiteli pozemků – potrvá zhruba deset let. Důvod? Zkušenosti ukázaly, že různé subjekty se snaží i zvláště důležité stavby ve veřejném zájmu oddálit či zcela paralyzovat kvůli složitému systému povolování.

Analýza 2.: Jak prosadit vůli státu

Předseda vlády má analýzu právních možností prosazení vůle státu jak v tomto, tak v budoucích tendrech předložit do 15. prosince letošního roku. V případě Temelína 3 a 4 je problém vyřešen, jelikož stát kontroluje zhruba 70 procent akcií společnosti ČEZ. Jenže co se stane, bude-li chtít nějaký velký evropský energetický koncern také postavit jadernou elektrárnu v České republice? Právě proto je třeba vyjasnit, jaký je právní rámec pro tuto – prý už ne zcela hypotetickou – otázku. Může se totiž ukázat, že v budoucnu jediným efektivním nástrojem prosazení zájmu státu bude jaderný dozor, tedy Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Analýza 3.: Mocnosti a sousedé

Třetí okruh problémů spočívá ve vztazích se zeměmi, odkud uchazeči o výstavbu Temelína 3 a 4 pocházejí, ale i s okolními státy. Tuto analýzu má premiér předložit vládě do konce dubna 2012. Do tendru se pravděpodobně přihlásí společnosti z USA (Westinghouse), Francie (Areva) a Ruska (Rosatom). V tomto případě nastane nepříjemná situace, kdy Češi dvěma mocnostem řeknou, že nabídky jejich firem nevybrali.

Co se týká okolních států, je třeba vyjasnit, jak Česká republika bude postupovat vůči zemím, které s jádrem do budoucna nepočítají (Rakousko a Slovensko), a vůči Polsku, kde o stavbě atomové elektrárny uvažují. Zvláštní případ představuje Německo, které je sice oficiálně protijaderné, avšak toleruje prodlužování životnosti existujících reaktorů.

Analýza 4.: Způsobilost a reference

Dosavadní vývoj staveb bloků třetí a vyšší generace ukazuje, že jde o technologie na hraně možností naší civilizaceAbsolutně nejdůležitější částí příprav vlády na výstavbu je považována analýza jednotlivých uchazečů včetně jejich technické způsobilosti a referenčních staveb. I kdyby vyhrála nejlepší nabídka – jakože by měla –, může se klidně stát, že vzhledem ke komplikovanosti stavby bude mít vítěz nakonec problém nejen s dodržením časového harmonogramu, ale i s předem stanovenou cenou. Dosavadní vývoj staveb bloků třetí a vyšší generace prý ukazuje, že jde skutečně o technologie na hraně možností naší civilizace. Zkušenosti z rozdělaných projektů v Evropě (Areva), Rusku (Rosatom) a Číně, kde jaderné elektrárny staví Westinghouse i Areva,  proto mohou být pro českou vládu při konečném rozhodování velice užitečné.

Analýza 5.: Kdo bude financovat

Neméně důležitý bude způsob financování. Jelikož jde o největší investici v dějinách České republiky, bude zapotřebí důkladně analyzovat všechny parametry včetně otázky, zda část nákladů nějakým způsobem nepřesunout na uchazeče o zakázku. Náklady se totiž nebudou týkat jen společnosti ČEZ. Premiér má tuto analýzu vládě předložit nejdříve na konci září 2012, ale každopádně zhruba tři měsíce poté, co budou podány nabídky jednotlivých zájemců.

Analýza 6.: Jak odmítnout obry

Poslední analýzu, která se týká zahraničně-politických dopadů odmítnutí jednotlivých uchazečů, má premiér vládě předložit až v polovině prosince 2012. V ostře sledovaném tendru na Temelín 3 a 4 nebude důležitý jen výběr vítěze, ale i to, jak slušně „odbýt“ neúspěšné uchazeče. Vládní zmocněnec Bartuška prý jako příklad uvádí zakázku v Abú Zabí, kterou v prosinci 2009 vyhrálo jihokorejské konsorcium, přičemž neuspěli Francouzi a Američané s Japonci. Vysvětlovat toto rozhodnutí nebylo pro Spojené arabské emiráty jednoduché, jelikož USA jsou garantem bezpečnosti země a Francie otevřela v Abú Zabí během tendru svou vojenskou základnu.

USA, Francie a Rusko budou zakázce na Temelín 3 a 4 věnovat obrovskou pozornost ve všech myslitelných i nemyslitelných směrech a souvislostech. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se česká administrativa a diplomacie s tímto úkolem nakonec popere.

Více o jaderné energetice si přečtete v článcích Maďaři chystají tendr na dva jaderné bloky a Rok 2011 v energetice: spory o soláry či hádky o uhlí.

Autor: