Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dostat se ke všem Kaddáfího penězům je prakticky nemožné

Evropa

  9:06

Aktiva Kaddáfího rodiny jsou rozložena po celém světě, zmrazit se podaří jen část nakradeného bohatství. Zbytek je nenávratně pryč.

Zdroje, které má Libye, potažmo Kaddáfí, uložené třeba v zemích západní Afriky, v Asii a jiných rozvojových státech, jsou prakticky nedostupné. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jednou z mála možností, jak zvnějšku oslabit režim Muammara Kaddáfího, je přiškrtit mu finanční toky nebo je takzvaně zmrazit. Zablokování libyjských – či přímo Kaddáfího a jeho klanu – aktiv ve světě je důležitou součástí sankcí, které proti Libyi vyhlásily USA, Rada bezpečnosti OSN i Evropská unie.

Němci zablokovali účet Kaddáfího syna v jedné německé bance ve výši zhruba dvou milionů eur. Rakouská centrální banka zmrazila veškerá aktiva náležející libyjskému vůdci a jeho rodině; podle bankovních odhadů je v Rakousku deponován libyjský majetek v hodnotě asi 1,2 miliardy eur. Švýcarsko pozastavilo platby z účtů libyjského diktátora, Velká Británie na jeho účtech zmrazila 20 miliard liber. „Co nejefektivnější cestu k zablokování libyjského majetku“ hledá podle římských médií i italská vláda. Americké ministerstvo financí zmrazilo 30 miliard dolarů libyjských aktiv, nejvíce ve své „sankční“ historii.

V řádu dní se budou přidávat další země, zablokují se další miliardy. Přesto je nepravděpodobné, ne-li nemožné, že se povede zajistit veškerý Kaddáfího majetek uložený v zahraničí.

Aktiva, která nenávratně zmizela

V rozvojových státech se ročně ztratí až 1,2 bilionu dolarů

Celkovou hodnotu Kaddáfího majetku je především velmi těžké vyčíslit. Podle odhadů libyjské opozice to může být 80 až 150 miliard dolarů. Horní hranice odpovídá zhruba součtu majetků pánů Buffetta, Gatese a Slima, tří oficiálně nejbohatších mužů planety. V tomto srovnání by si však špatně nevedl ani bývalý egyptský prezident Husní Mubarak se 70 miliardami. Magazín Forbes by měl možná zavést nový žebříček „ještě bohatších (diktátorů) než nejbohatších (plebejců)“...

Zásadní problém tkví v tom, že aktiva Kaddáfího rodiny jsou rozložena po celém světě a nejsou to pouze peníze uložené na účtech. Portfolio zahrnuje nemovitosti, akciové podíly a další finanční nástroje. Libye (Kaddáfí) jen v zemích západního světa spoluvlastní kdeco, a to je ten více viditelný majetek, na nějž je možné sáhnout. Zdroje uložené třeba v zemích západní Afriky, v Asii a jiných rozvojových státech jsou prakticky nedostupné. Výměna informací o podezřelých financích moc nefunguje ani mezi bohatými zeměmi, natož mimo osu Evropská unie – USA. Tam se již nekomunikuje vůbec a úřady z jiných zemí nemají šanci.

„Peníze vyvedené do zemí třetího světa jsou nedohledatelné,“ tvrdí britský novinář žijící v Curychu Nicholas Shaxson, autor knihy Ostrovy pokladů (Treasure Islands, 2011), v níž se zabývá právě tím, kam velmi bohatí lidé ukládají své různými způsoby nabyté finance. A cituje think tank Global Financial Integrity, podle nějž se v rozvojových státech každý rok ztratí až 1,2 bilionu dolarů. Se Shaxsonem vedl v pondělí pro australské ABC Radio rozhovor Mark Colvin na téma „Jak se diktátoři starají o své peníze“.

Peníze, jež opravdu nesmrdí

Lidé ukládají nelegální peníze tam, kde se v exilu chystají usadit

Shaxson uvádí, že část Kaddáfího (ale i Mubarakových a jiných diktátorů) peněz bude určitě uložena na tradičních místech, jako jsou podle něj Londýn, New York, Los Angeles či Paříž a Dubaj. Stále více lidí si prý nelegálně získané peníze ukládá v Asii, především v Singapuru a v Hongkongu. A hlavně je dle britského novináře mylná představa, že nejvýhodnější daňové ráje se nacházejí někde na ostrůvcích v Karibiku. Naopak – jsou to země OECD jako Velká Británie, USA, Lucembursko, Irsko či Nizozemsko. Hlavní důvod, proč peníze ukládat zrovna v Londýně, je však podle Shaxsona ten, že lidé chtějí mít peníze tam, kde se v exilu chystají usadit.

Různorodá aktiva však musejí být rozložena v mnoha zemích, v různých jurisdikcích, založena pod fiktivními jmény, struktura firem, trustů či holdingů je záměrně co možná nejsložitější. Rozplést takovou síť je pak o to náročnější a dobrat se ke skutečnému majiteli téměř nemožné.

Nejen Shaxson se domnívá, že je obrovským skandálem, když těmto finančním machinacím napomáhají, podílejí se na nich a bohatnou bankéři, právníci či účetní a jejich instituce na Západě. Peníze prostě nesmrdí, jak se říká. Až doteď přece nikomu Kaddáfího miliardy nevadily. Pěkně vydělávaly a vlastně i zmrazené budou vydělávat dál.

Co se stane se zmrazenými miliardami?

Časopis Slate se v pondělí zamyslel nad tím, co se stane s libyjskými 30 miliardami dolarů zmrazenými v USA ministerstvem financí. A odpovídá: Nic moc. Americké úřady nesmějí s penězi na účtech hýbat, pořád budou patřit například jmenovitě libyjskému vůdci a budou na nich narůstat úroky. U akcií a dalších investic, které mohou mít klesající hodnotu, mají banky možnost volby. Zaprvé se jich mohou zbavit. Nebo se můžou obrátit na úřad pro kontrolu zahraničních aktiv, a ten jim udělí speciální licenci k nakládání s těmito aktivy či k jejich likvidaci.

Kaddáfí se s aktivy, která má Libye uložena v USA, může zřejmě rozloučit

Jak píše Slate, blokování aktiv neslouží pouze k trestání mezinárodních zločinců, ale chrání a uchovává peněžní zdroje pro nástupnické vlády. USA tímto chtějí Kaddáfímu zabrátit, aby utrácel libyjský národní majetek. Podobně ministerstvo financí zakročilo po invazi Iráku do Kuvajtu, když Iráčané začali plundrovat účty Kuvajťanů v amerických bankách. Ministerstvo je zablokovalo. A stejně tak bosenské účty po invazi Srbska. Účty kubánské vlády a kubánských občanů v USA zmrazil již prezident Kennedy v roce 1963. Příkaz platí dodnes.

Kaddáfí se s aktivy, které má Libye uloženy v USA, může zřejmě rozloučit. Prezident, ministr financí nebo Kongres mají sice pravomoc je uvolnit, za plukovníkova života to ale určitě neudělají. Rozhodnou až po jeho smrti, nebo také nerozhodnou a budou čekat. S Kaddáfího osobními účty je to trochu složitější. Pokud není válka, prezident nemá pravomoc tyto peníze přímo delegovat někomu dalšímu (třeba nástupnické demokratické vládě). Musel by přesvědčit soud, že aktiva pocházejí z korupce a praní špinavých peněz. V takovém případě by soudce převedl práva k účtům na americkou administrativu a ta potom na novou vládu v Libyi.

Je však zřejmé, že pár desítek miliard tu či onde momentálně Kaddáfího moc netrápí. Nakradené peníze jistě rozložil tak, aby se v případě potřeby k nějakým dostal.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!