Lidovky.cz

Dorazí Hušáka profesionální virál?

  14:38

Před sobotní valnou hromadou ČSTV se stupňuje tlak na odvolání současného vedení svazu, které podporuje kroky šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Čtvrteční happening před vysočanským sídlem Sazky. V pátek následovala na témže místě akce s „hušákořanovskými“ stokorunami. foto: © facebook.com/BotyProHusakaČeská pozice

Virální kampaň rozpoutaná proti šéfovi Sazky Aleši Hušákovi a proti největšímu akcionáři Sazky před sobotní valnou hromadou ČSTV kulminuje. Nejprve se před deseti dny na libeňském mostě nedaleko sídla Sazky objevili oběšenci s transparentem hlásajícím „Hušák + Kořan = hrobaři sportu“. (Český svaz tělesné výchovy v čele s předsedou Pavlem Kořanem jako majoritní vlastník Hušáka podporuje.) K akci se později přihlásila umělecká skupina Czakra. To však byl teprve začátek.Boty pro HusakaVe středu se na Facebooku objevila stránka BotyProHušáka s podtitulem Věnujte své boty Hušákovi a Kořanovi již nyní, brzy by si je vzali sami! Ve čtvrtek „aktivisté“ vysypali několik desítek párů sportovních bot na chodník před vysočanské sídlo Sazky s transparentem Vemte si i naše boty! V pátek se na témže místě objevily obří stokorunové bankovky s hlásající „Bankovka z kapes nás všech, sto korun hušákořanovských. Bankovky jsou kryté potem českých sportovců.“ A v deníku MF Dnes se na deváté straně skví celostránkový inzerát Někdo má a někdo nemá!

Inzerát vyzývá sportovce, aby přemýšleli na zítřejší valné hromadě ČSTV, „nebo jim rovnou dejte svoje boty“. Sobotní valná hromada svazu by měla rozhodnout, zda se v jeho čele přívrženci Aleše Hušáka udrží. Odchod předsedy svazu Pavla Kořana požaduje část sportovních svazů, které neschvalují postup šéfa Sazky v probíhajícím insolvenčním řízení. Loterijní firma je od 29. března v úpadku.

Umělci? Těžko.

Je velmi nepravděpodobné, že by šlo o akci skupiny amatérů. Naopak jsme svědky profesionálně vedené kampaně, která využívá takzvané virální a guerillové komunikace. Už vzhledem k tomu, že celostránkový inzerát v MF Dnes stojí více než půl milionu korun bez DPH. V pozadí akce je patrný zámněr silných hráčů - nabízejí se skupiny PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka ml.

Méně pravděpodobné je angažmá některých z minoritních akcionářů Sazky. Český olympijský výbor (2 procenta), Orel (0,88 procenta) a Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta) se již dříve pokusily Hušáka odvolat. Pro by ale muselo hlasovat šest ze sedmi členů představenstva. V tomto orgánu ovšem sedí přinejmenším šéf hokejového svazu a místopředseda ČSTV Tomáš Král, který kope za Hušáka. Dalším zástupcem svazu v představenstvu je předseda Pražské tělovýchovné unie Karel Malý.

Po urychleném odchodu Hušáka kromě nich volají zejména největší věřitelé, PPF a KKCG. Hušák totiž i nadále trvá na tom, že předloží vlastní restrukturalizační plán na záchranu firmy. A stále počítá s pomocí společnosti Gladiolus, za níž stojí skupina Penta a společnost E-Invest Martina Ulčáka. „Není možné, aby management firmy, která je v úpadku, organizoval její záchranu s hlavním konkurentem,“ reagoval ostře na současnou situaci výkonný ředitel PPF Jiří Šmejc. Do impéria Penty patří sázková kancelář Fortuna, která urychluje start vlastní číselné loterie – konkurenčního produktu Sportky – na konec letošního července.

Co nabízejí tandemy PPF + KKCG a Penta + E-Invest?

Největší věřitelé Sazky, kteří prostřednictvím svých firem podaly na Sazku insolvenční návrhy, v úterý adresovali akcionářům loterijní firmy aktuální nabídku. PPF a KKCG přenechají sportovním svazům 20 procent Sazky, ještě letos jim vyplatí 100 milionů a poté dalších pět let dostanou 200 milionů korun – ovšem za předpokladu, že se nezmění současná loterijní legislativa. Zároveň požadují odchod Aleše Hušáka z čela Sazky.

Ve středu nabídl Gladiolus, tedy Penta a E-Invest, akcionářům uchování 30 procent v Sazce, letos pomoc ve výši 140 milionů (ve formě odkoupení pohledávek ČSTV, České asociace Sport pro všechny a Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR) a od příštího roku 300 milionů korun. Odchod Hušáka není podmínkou.

Pyrrhovo vítězství

Hodnota značky Sazka se mezitím den po dni rapidně snižuje. Sázející ztrácejí důvěru, hlavně se ale rozpadá srdce loterijního byznysu firmy – síť jejích terminálů. Ve středu se sešli majitelé PPF a KKCG se zástupci akcionářských sdružení, aby je informovali o svých plánech. A zaznělo i jméno možného Hušákova nástupce. Měl by jím být Kamil Ziegler, šéf realitní divize PPF Real Estate a člen dozorčí rady skupiny. Ziegler na informaci v Hospodářských novinách reagoval slovy „no comment“.

Jeho případné angažmá by možná nemuselo být až takovým překvapením. Největším odborníkem na restrukturalizaci firem je sice v PPF její investiční ředitel Martin Štefunko. A zároveň je ve skupině Petra Kellnera největším odborníkem na loterijní byznys – během svého předchozího angažmá v Pentě měl na starosti právě Fortunu. Jenže ČESKÁ POZICE získala informaci z finančních kruhů, že právě Štefunko o projektu PPF na ovládnutí Sazky pochyboval od začátku a nechtěl s ním mít nic společného.

Nabízí se otázka, nakolik měla PPF připravené další kroky, když pohledávky Sazky od realitního magnáta Radovana Vítka skupovala. A zda se v případě Pyrrhova vítězství v souboji o firmu (protože Sazka je, zdá se, nenávratně poškozena) již nechystá ani ne tak na udržení loterijního byznysu jako na co možná největší budoucí zhodnocení nemovitostí v jejím vlastnictví.

Schůzi věřitelů, po níž stanoví způsob řešení úpadku Sazky, svolal insolvenční soudce na 26. května. To je zatraceně dlouhá doba na to, aby ještě bylo co řešit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.