Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Donald Trump je symptomem krize elit

Republikánský kandidát na prezidenta Donlad Trump je populista a oportunista, ale podmínky a zázemí pro témata, jichž se chopil, existují v USA již delší dobu. Otázkou pak je, o kolik by byl horším prezidentem než Barack Obama či George W. Bush mladší s jejich zkušenostmi a příslušností k establishmentu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Kyncl

10. 4. 2016 11:21
Hysterie

Donald Trump není ani tak symbolem krize elit, jako spíše potřeby změny světového paradigmatu. Paradigmatem dnešní doby je globalizace, která se stále více jeví jako scestná myšlenka, která vede svět do slepé uličky. Lidé především chtějí pracovat, mít děti, v klidu zestárnout a důstojně umřít. Všechna tato čtyři přání jsou stále větší skupině obyvatel vyspělých zemí upírána a zaměňována tím, co je člověku cizí, totiž nezaměstnanost, absence rodiny, nesmyslné prodlužování života a nakonec smrt poté, co se starý člověk všude přesvědčí o své nepotřebnosti. Krásné myšlenky globalizace jsou pouze pláštěm pro dvě přání elit, a to, mít levnější pracovní sílu a hromadit peníze. Prospěšnost elit je dnes mizivá. Ve středověku byla úkolem šlechty obrana. V 19 a 20 století to byli inovátoři a průsmyslníci. Dnes jsou to obyčejní příživníci, kteří ve výsledku rozvracejí společnost. Trump i Sanders jsou dnes odrazem přání lidí tento stav změnit. Je samozřejé, že ani Trump, ani Sanders zřejmě nebudou

0 0
možnosti

9. 4. 2016 23:21
Zřejmě

Trump realitu nelakuje na růžovo a problémy umí pojmenovat. Východiska jsou díky levicovým podivínům zlehčována, levice nabízí, na co nikdy nedosáhne. Pohádkám by mělo odtroubit a rázně řešit hrozitánské chyby muslíma Baracka Husseina Obamy.

0 0
možnosti

9. 4. 2016 17:28
Elity ve společnosti

Spíše, než o krizi elit by se dalo v mnohých případech spíše mluvit o úplné absenci elit. Lidské dějiny jsou bohaté na příklady, kdy při absenci elit ve společnosti, nebo při jejích selhání, zejména pak v krizových dějinných situacích, přebírá moc ve státě lúza v čele s charismatickým vůdcem. A výsledkem je katastrofický scénář pro další vývoj společnosti. Lenin v Rusku, Hitler v Německu, nebo u nás Gottwald jsou exemplární příklady pro takové situace! Ostatně také dnes je absence elit v naší společnosti velkým nebezpečím pro budoucnost našeho státu!

0 0
možnosti

J. Křivan

10. 4. 2016 8:37
Re: Elity ve společnosti

Pane Fohle, čím si vysvětlujete absenci elit?

0 0
možnosti