Lidovky.cz

Dolar začíná ztrácet dech

USA

  4:18

Americká centrální banka se zatím nemá k utahování měnové politiky, což se projeví v oslabování dolaru a růstu cen komodit i akcií.

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám. foto: © ReutersČeská pozice

Většina finančního světa se více než na ekonomické ukazatele soustředila na hledání nástupce Dominiquea Strauss-Kahna v čele MMFUplynulý týden přinesl na finanční trhy po bouřlivém začátku měsíce částečné uklidnění. Nedostatek klíčových makroekonomických údajů a váhání investorů, kam se budou trhy dále ubírat, zmenšilo rozkolísanost a oslabilo dolar. K mírnému růstu se naopak vrátily akciové trhy a některé komodity. Většina finančního světa se více než na reálné ekonomické ukazatele soustředila na aféru s nyní již bývalým šéfem Mezinárodního měnového fondu Dominiquem Strauss-Kahnem a na hledání jeho možného nástupce. Jistý už je příští prezident Evropské centrální banky – Ital Mario Draghi vystřídá ve funkci Francouze Jean-Clauda Tricheta.

Na domácí ekonomické scéně – na rozdíl od té politické – panoval relativní klid. Většina statistik byla zveřejněna již v první polovině měsíce. Vůči euru česká měna během týdne oslabila k hranici 24,50 koruny a na těchto hodnotách se bude s největší pravděpodobností obchodovat i v příštím týdnu. K dolaru se situace stabilizovala a obchodovalo se nad hranicí 17 korun. Pokud se na akciové a komoditní trhy vrátí pozitivní nálada investorů k rizikovějším aktivům, můžeme se v nejbližší budoucnosti na tomto měnovém páru dočkat dalšího posilování české měny.

Koruna byla v uplynulém týdnu nejslabší středoevropskou měnou. Projevilo se to na obchodování s polským zlotým, kde spíše ztrácela a pohybovala se v pásmu 6,20 až 6,25 koruny za zlotý.

Portugalsku jako třetí zemi eurozóny byla schválena finanční pomoc 78 miliard eur. Česká republika se zaručila za úvěry ve výši 7,7 miliardy korun. Zmíněnou částku bychom museli uhradit pouze v případě, pokud by Portugalsko nedostálo svým závazkům. To se sice v současnosti jeví jako nereálné, ale pokud se situace problémových zemí nezačne rapidně zlepšovat, nedá se ani tato možnost vyloučit.

Oslabení  pozice ČNB?

Česká národní banka nebyla v uplynulém týdnu spojována pouze s měnovou politikou, ale také s aférou kolem společnosti Key Investments. Některé pražské radnice jejím prostřednictvím investovaly skoro 700 milionů korun a nyní obviňují právě Českou národní banku, že je včas neinformovala o rizicích spojených s touto firmou. Událost by mohla z dlouhodobého pohledu oslabit pozici centrální banky, která se těší v očích veřejnosti značné důvěře.

Míra inflace v eurozóně se postupně zvyšuje, a k dalšímu zvýšení sazeb tak Evropská centrální banka pravděpodobně přikročí již v červenci. Americká cenová hladina vykazuje také rostoucí charakter, nicméně Fed se zatím nemá k tomu, aby utahoval měnovou politiku. Lze proto očekávat další oslabování dolaru a pozvolný růst cen komodit i akciových trhů.

Většina ekonomických statistik dopadla hůře, než se čekalo. Nálada ohledně dalšího vývoje ekonomiky klesá, a to jak v Německu (ZEW index), tak v USA (Philadelphský index). Podobná jsou data z amerického realitního trhu a o stavební produkci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.